Hlavní hygienik varuje před komáry. Jaké nemoci přenášejí?

Praha - Kraje zasažené povodní se musejí kvůli riziku přenášení chorob bránit proti dospělým komárům i jejich larvám. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Prostředků k hubení komárů je podle něj dostatek. Hejtmani dostanou instrukce, jak mají při likvidaci hmyzu postupovat.

Epidemiologická situace je zatím klidná, uvedl hygienik. Výskyt komárů po povodních si však vyžádá zásah dvojího druhu - jednak řešení výskytu již dospělého hmyzu, jednak preventivní zásah proti larvám nevylíhnutých komárů.

"Dospělý hmyz byl povodněmi vyhnán ze svých původních biotopů a dostává se do oblastí, kde předtím nebyl," vysvětlil Valenta. "Je na rozhodnutí hejtmanů, aby uložili svým rozhodnutím odborným firmám provedení patřičného zásahu," doplnil. Podklady pro žádost i informace ke správnému načasování zásahu poskytnou hejtmanům krajské hygienické stanice.

Náročnější bude podle Valenty hubení larev, protože zásah vyžaduje úzké načasování - speciální prostředek se musí aplikovat v průběhu dospívání larev, tedy v rámci tří až čtyř dnů. Česko má zajištěnou dodávku dostatečného množství prostředku, Valenta nicméně upozornil, že vzhledem k povodňové situaci v Evropě lze předpokládat, že zásob této látky bude ubývat. Hejtmani by si proto měli prostředek objednat včas. Pokud by na některých územích bylo zapotřebí akutní aplikace látky proti larvám, mohou se hejtmani obrátit na Jihomoravský kraj, který už zásoby prostředku má.

Odhaduje se že na naší planetě žije 3500 druhů komárů v 41 rodech .V České republice je 40-50 druhů v 6 rodech komárů.

Může komár přenášet boreliózu jako například klíště? Podle dosavadních poznatků se komár nejeví jako vhodný přenašeč především z následujících důvodů:

1) Oproti klíštěti saje na hostiteli příliš krátce na to, aby získal množství spirochét dostatečné k přenosu na dalšího hostitele. Koncentrace spirochét v krvi obratlovců bývá totiž velmi nízká.

2) Z práce amerických badatelů plyne, že Borrelia burgdorferi není pravděpodobně adaptována na vnitřní prostředí komára (střevo, slinné žlázy), tudíž není schopna v komárovi dlouhodobě přežívat tak jako v klíštěti. Při experimentální infekci byli sice komáři schopni nasát spirochéty, ty však v jejich těle přežily jen několik málo dní.

Komáři a onemocnění, které přenášejí, jako například malárie, žlutá zimnice, horečka dengue, japonská encefalitida a mnohé jiné, jsou obávanou hrozbou, zejména pro lidi žijící v tropických oblastech. ČR a většina evropských zemí nepatří k zemím, ve kterých se běžně tato onemocnění vyskytují.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 hygienici

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy