Objev: Archeologové našli v Jordánu unikátní zařízení z poloviny 18. století

Tábor - Při odbahňování táborské nádrže Jordán nalezli archeologové historickou výpusť díla z poloviny 18. století. Město chce umožnit lidem přístup k tomuto unikátnímu technologickému zařízení. K původní výpusti nádrže neexistují žádné plány, a proto nikdo nevěděl, kde se přesně nachází, řekl ČTK manažer projektu Karel Hotový.

"Podle odhadů archeologů jde o dílo vybudované v rozmezí let 1740 až 1780. Stáří určil rozbor dřeva, z něhož bylo dílo vyrobeno," řekl Hotový.Podle něj se nejedná pouze o archeologicky zajímavou událost. Nyní mohou pracovníci původní výpusť zatěsnit a zabránit tak případnému poškození hráze v budoucnosti. "Mohlo by se stát, že tam voda bude pracovat a postupně hráz rozebere. Tomu chceme zabránit tím, že výpusť zaslepíme, aby byla jednou pro vždy nefunkční," řekl Hotový. Součástí odbahnění Jordánu je i výstavba nové výpusti. Ta má pak regulovat případnou výšku vody v nádrži.Projekt dosud provázely komplikace kvůli výkyvům počasí. Velká voda dokonce narušila provizorní hráz. Odbahnění Jordánu nabralo mírné zpoždění. Hotový uvedl, že v posledních dnech naopak práce postupují rychleji, než se očekávalo. Pomohlo k tomu prý zprovoznění úseku dálnice D3 z Tábora do Veselí nad Lužnicí. "Auta, která odvážejí sediment z Jordánu, jezdí do Plané nad Lužnicím po bývalém hlavním tahu. Dřív je tam často brzdily kolony vozidel, ale nyní je ta komunikace prakticky prázdná. Díky tomu odvezeme za den na skládku o 500 tun sedimentu více," uvedl Hotový.Odbahnění táborské nádrže, které začalo loni, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů v regionu v posledních letech. Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun. Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.Jordán je vodní nádrž v Táboře o ploše přes 51 ha. Vznikl roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší přehradní nádrží v Česku. Jeho původním účelem bylo zásobování města pitnou vodou, později začal být využíván i k chovu ryb. Pro obtížnost vypouštění (naposledy v roce 1830) nebo technicky náročné výlovy dlouhou sítí (prováděné do poloviny 20. století) se upustilo od většího chovu ryb a nádrž sloužila a slouží převážně jen sportovním rybářům a rekreaci. Jeho sypaná hráz je vysoká 20 m a 284 m dlouhá, zadržuje asi 3 milióny krychlových metrů vody. Největší hloubka je 12,5 metru. Z nádrže vytéká Tismenický potok, na kterém se těsně pod hrází nachází 18 m vysoký Jordánský vodopád. Na Košínském potoce, pod vodní nádrží Košín I. se těsně před Jordánem nachází ještě jedna malá přehrada Malý Jordán.

Rybník Jordán Tábor

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy