Virus HIV se nebezpečně šíří Českem. Co o AIDS možná nevíte

Praha - Celkový počet pacientů s virem HIV přesáhl v Česku v červenci dvoutisícovou hranici. Do konce minulého měsíce lékaři evidovali 2009 nakažených. Nemoc AIDS propukla dosud u 389 lidí. Zemřelo na ni 196 osob. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla národní referenční laboratoř pro AIDS Státního zdravotního ústavu. Infekce se v zemi objevila poprvé v roce 1985, od té doby se její vývoj sleduje. Zatím nejvíc nových pacientů s HIV přibylo za loňský rok, lékaři jich zaznamenali 122.

"Letos můžeme očekávat opakování roku 2012, kdy Česká republika přestala být zemí s nízkým výskytem HIV infekce. Nyní jsme se dostali nad magické číslo 2000 od počátku monitorování problematiky HIV/AIDS u nás. Pokud budeme k tomuto vývoji lhostejní, porostou čísla ve statistikách geometrickou řadou," míní expert na problematiku AIDS Miroslav Hlavatý, který léta vedl pražský Dům světla pro pacienty.

Od počátku sledování do konce července laboratoř evidovala 1661 mužů a 348 žen s virem HIV. Nemoc selhání imunity se projevila u 317 pacientů a 72 pacientek. Dosud zemřelo 159 mužů a 37 žen.

Letos od začátku roku do konce července v Česku přibylo 122 nakažených - 84 mužů a 38 žen. Podle Hlavatého je počet stejný jako loni, kdy si diagnózu v prvních sedmi měsících vyslechlo 121 lidí. Letos v červenci lékaři evidovali 26 nových pacientů.

Celkem 88 procent všech nakažených se infikovalo při sexu. Čtrnáct pacientů se v minulosti nakazilo při transfuzi krve. Takový případ se ale od počátku testování - tedy přes čtvrt století - v ČR neobjevil. S virem HIV se narodilo také šest dětí, přenesl se na ně z matky.

V prvních sedmi letošních měsících zdravotníci provedli zhruba 745.000 testů. Vyšetření si v ČR nechali udělat i lidé ze zahraničí, ti celkem podstoupili přes 3700 testů. Třináct z nich bylo HIV pozitivních.

V průběhu 2. až 6. týdne (nejčastěji 3. a 4. týden) po infikaci HIV se u 60 - 70 % infikovaných osob projeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu.(U dalších infikovaných lidí se žádné příznaky neprojeví.) V tomto případě hovoříme o primoinfekci nebo-li akutní primární HIV infekci. U infikovaných jedinců se začnou vytvářet protilátky proti HIV, které bude možno prokázat sérologickým testem v průměru do 2 měsíců od infekce. Stanou se tedy HIV pozitivními.

Mezi časté příznaky primoinfekce HIV patří:

- selektivně zvětšené mízní uzliny na více místech po těle – krk, třísla, podpaží (máte-li zvětšené lymfatické uzliny např. jen na krku, o primoinfekci HIV se nejedná)- horečka kolem 38 °C nebo vyšší (zvýšená teplota kolem 37 °C i mírně vyšší není příznakem primoinfekce)- noční pocení související zjm. s vysokými horečkami (pocení za horkých letních nocí nemá s primoifekcí HIV nic společného)- zánět hltanu

Velká většina HIV pozitivních bez terapie (více než 80%), uváděla v druhé fázi pouze běžné (nebo mírně zvýšené) zdravotní komplikace. Proto se druhé fázi HIV infekce také říká asymptomatická (bezpříznaková) fáze HIV infekce, jedná se většinou o období mezi dvěma až deseti lety od nákazy HIV.

Nicméně již v této fázi HIV infekce se mohou časem projevit klinické příznaky (uvádí je necelých 20% HIV pozitivních), jejichž hlavními projevy jsou:

- zvětšení objemu lymfatických uzlin na několika místech, které trvá déle než tři měsíce- úbytek tělesné hmotnosti přesahující 10% z celkové hmotnosti- nevysvětlitelná a přetrvávající horečka- noční pocení- těžká forma herpetické infekce, která se projevuje bolestivými puchýřky na kůži- přetrvávající těžké průjmy

V dnešní době se HIV pozitivnímu člověku, který o své diagnóze ví a dodržuje lékařem předepsanou léčbu, může bezpříznaková fáze HIV infekce výrazně prodloužit. Bez terapie žijí HIV pozitivní v průměru deset, patnáct let. Současná léčba významně prodlužuje život většiny HIV pozitivních. Zatím se podává třináct let a po celou dobu je účinná a nedochází tak u většiny nakažených k rozvoji AIDS. Zatím je brzy, abychom mohli říci, jestli nakonec většina HIV pozitivních nezemře až v důsledku pokročilého věku. Ale samozřejmě to platí jen pro ty, kdo o své HIV pozitivitě vědí, informuje server aids-pomoc.cz.

V třetí fázi HIV infekce (bez léčby zpravidla po více než deseti letech od nakažení) je imunitní systém člověka již značně poškozen a jeho účinnost je značně oslabena. Buňky imunitního systému přestávají být schopny odrážet nájezdy různých útočníků (virů, baktérií, plísní apod.). Také organismus přestává být schopen produkovat dostatečné množství buněk imunitního systému, čímž se ještě více otevírá cesta různým infekcím a nádorovým onemocněním, které již souvisejí s AIDS.

Ve čtvrtém stádiu má již HIV pozitivní člověk plně rozvinut AIDS. Trpí několika onemocněními typickými pro AIDS současně a je malá naděje na vrácení jeho zdravotního stavu do normálu. AIDS probíhá tak, že u pacienta střídavě dochází ke zhoršení a zlepšení stavu, přičemž období zlepšení znamená návrat k více či méně normálnímu klinickému stavu.

AIDS se vyznačuje třemi skupinami symptomů (příznaků) způsobených:

- oportunními (příležitostnými) infekcemi- nádorovými onemocněními- dalšími projevy (neurologické potíže, syndrom chřadnutí apod.)

Související

virus HIV

Česko zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS

V Česku letos do konce října přibylo mezi rezidenty, tedy cizinci s dlouhodobým pobytem, a občany ČR 249 nových případů infekce HIV. Česká republika tak zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS, uvedl dnes v tiskové zprávě ke Světovému dni boje proti AIDS Státní zdravotní ústav (SZÚ). Dlouhodobě narůstá podíl rezidentů, letos poprvé je jich víc než polovina.

Více souvisejících

aids hiv Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy