Praha - Stále ještě nevíte, kde strávíte konec roku a oslavíte příchod toho nového? Tak jednu variantu si už můžete klidně vyškrtnout. Hotely, penziony i chaty na horách mají totiž silvestrovské pobyty v naprosté většině beznadějně plno. A to i přesto, že právě v tomto termínu na horách většinou zaplatíte i dvojnásobek běžné ceny. Poslední volné pokoje jsou na vánoční svátky.
V hotelích i penzionech se pobyty objednávají rok, někdy i déle dopředu. To je prý tak v padesáti procentech, a nejlukrativnější týden v roce se pak doobsadí zpravidla nejpozději v létě.
A kde je poptávka, je i nabídka a hoteliéři tradičně šponují ceny. Není výjimkou, že poslední den v roce dá dospělý za jednu noc ve slušném hotelu i 4 tisíce, a to ani nakonec nemusí na pokoj po bujaré oslavě ani dorazit.
Zato listopad a začátek prosince jsou velmi slabá období. Po sněhu není zpravidla ještě ani památky a restaurace a hotely se mohou přetrhnout v nabídce, aby turisty nalákaly. Jenže nic naplat, když není sníh, trpí tím celý turistický ruch ve střediscích. Obecně se ale dá říct, že si hoteliéři stěžovat nemohou.
Chataři z krkonošských hřebenů ale poslední roky pozorují nový trend. Turisté během své rekreace už bezpodníměnčně nevyžadují jen luxus.
Stále víc se v zimě lidé vracejí do chat v autem téměř nepřístupných lokalitách. To platí třeba pro Moravskou boudu. Je ve výšce 1225 metrů nad mořem a problém tam vyjet byl už dnes. Každopádně přípravy na prosincové nájezdy rekreantů vrcholí všude. Teď ještě, aby vyšlo i to počasí.
Související
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
před 1 hodinou
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 2 hodinami
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 2 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 2 hodinami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 2 hodinami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 3 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 3 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 4 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 5 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 5 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 6 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 8 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pokračuje v intenzivním řešení omezené dostupnosti léčivých přípravků s účinnou látkou tamoxifen. Díky mimořádným opatřením se podařilo zajistit téměř 6 000 balení, která jsou nyní postupně distribuována do lékáren po celé České republice. Další dodávky jsou již na cestě a budou do distribuční sítě uvolňovány v průběhu příštího týdne.
Zdroj: Jan Hrabě