Kauza Bárta: Bývalý agent BIS opustil vazbu, utajovaný svědek promluvil

Praha - Někdejší agent Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Petržílek, který byl 31. října zatčen spolu se šéfem Věcí veřejných Vítem Bártou, byl v pátek propuštěn z vazby. Serveru Aktuálně.cz to řekl jeho obhájce Lukáš Trojan.

Na Petržílka byla na rozdíl od Bárty uvalena vazba, protože panovaly obavy, že by mohl ovlivňovat svědky. Když minulý týden žalobkyně Alena Řezníčková vyslechla utajovaného svědka, vazební důvody pro Petržílka zanikly, uvedl server.

Utajovaný svědek prý policii řekl, že před čtyřmi lety objevil v Bártově počítači odposlech, přičemž podle hlasu poznal jen tehdejšího pražského primátora Béma. Po zprávách o zatčení Petržílka a Bárty si údajně obě události spojil a se svědectvím se přihlásil BIS.

Odposlechy telefonických hovorů pražského primátora s vlivným podnikatelem Janouškem zveřejnila v březnu loňského roku MF Dnes s dovětkem, že je v roce 2007 pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), ze které záznamy v roce 2009 unikly do bezpečnostní agentury ABL (nyní Mark2 Corporation Czech).

ABL tehdy vedl a vlastnil Vít Bárta, který se o rok později dostal jako místopředseda Věcí veřejných do Poslanecké sněmovny. Jan Petržílek zase v době, kdy odposlechy vznikaly i unikly, pracoval pro BIS.

"Byl operativec, jeho primární úlohou bylo sbírat informace," řekl Aktuálně.cz bývalý příslušník BIS Petr Soukenka, dnes analytik Nadačního fondu proti korupci, který několik let Petržílkovi šéfoval.

Zveřejnění odposlechů vyvolalo pozdvižení i na politickém poli. Pavlu Bémovi ODS pozastavila v březnu členství ve straně. Z odposlechů totiž vyplývalo, že Roman Janoušek měl na primátorovo rozhodování velký vliv. V lednu letošního roku se pak Bém do sdružení Bubeneč-Dejvice v Praze 6 vrátil. Policie podle sdružení nepodnikla proti Bémovi žádné kroky, čímž mělo dojít k politikovu očištění.

Za vynášení informací od policie a tajných služeb by měl být Vít Bárta podle názoru 46,7% domácí populace odsouzen, ovšem dle názoru 21,2% veřejnosti by měl být za tento čin Vít Bárta oceněn za protikorupční čin. Ukázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP z jehož závěrů mimo jiné vyplývá, že se o kauzu Víta Bárty zajímá téměř polovina domácí populace.

Ve vztahu k Vítu Bártovi, jeho působení v politice a ve vztahu k jeho kauzám pak souhlasí s tvrzením, že „Vít Bárta je zkorumpovaný politik a měl by být odsouzen" 31,2% dotázaných. Na druhé straně 19,5% respondentů souhlasí s tvrzením, že „V kauze Víta Bárty měl být obviněn Roman Janoušek a Pavel Bém." S tvrzením , že „Kolem zatčení a obvinění Víta Bárty je příliš mnoho nejasností, které poukazují na účelovost a zájem na Bártově diskreditaci" pak vyjádřilo souhlas 15,5% respondentů, informuje server sanep.cz.

Související

Vít Bárta

Exministr Bárta definitivně osvobozen. Šéf žalobců nepodal dovolání

Osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS) je definitivní. Nejvyšší státní zástupce nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu, sdělil ČTK mluvčí zastupitelství Petr Malý. V medializovaných odposleších se tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku".

Více souvisejících

Vít Bárta BIS

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy