Kauza Rath: "Nesou se dárky", zaznělo u soudu

Praha - Krajský soud v Praze dnes dokončil přehrání první části policejních odposlechů v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. V závěrečném záznamu z loňského 14. května se hovoří o dárku, kterým měly být krabice s vínem pro další obžalovanou, exšéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou. S krabicí na víno zadržela tentýž den policie Ratha poté, kdy odešel ze schůzky s Pancovou z jejího domu v Rudné u Prahy. Místo alkoholu bylo uvnitř sedm milionů korun. Rath odmítá, že to byl úplatek.

Nahrávku pořídila policie v kanceláři Pancové, která je podle státního zastupitelství jednou z organizátorek korupce při veřejných zakázkách. Podle záznamu za ní přišla podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová a manažer firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský se slovy, že "nesou dárky". Údajně to měly být krabice s vínem. Oba jsou v případu také obžalovaní. Podle žalobce Petra Jiráta bylo v Drážďanského krabici 14 milionů coby první část provize za získání zakázky na opravu zámku Buštěhrad.

Salačová novinářům o přestávce při jednání řekla, že se nejdříve u sebe v kanceláři sešla s Drážďanským, který jí řekl, že "je všechno zabalené". "On odjel, já jsem tam měla ještě jednání, takže jsem jela za ním domnívaje se, že bude na tom Kladně dřív. Přijela jsem tam, nikde jsem ho neviděla," uvedla. Pancovou v kanceláři prý zprvu nezastihla, takže předala sekretářce svůj dárek, což podle ní bylo dárkové balení vína její firmy Fisa v otevřené krabici. Pak se prý vrátila k recepci nemocnice, kam dorazil Drážďanský.

"Spolu jsme šli potom nahoru, kde on předal krabici s vínem, údajným vínem, paní ředitelce Pancové. Ona to odnesla do zadní místnosti. Proběhlo to přesně tak, jak jsme byli domluvení," dodala Salačová. Podnikatelka se jako jediná v případu přiznala ke korupci a žalobce pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Ostatní obžalovaní, kteří vinu popírají, se ji snaží znevěrohodnit.

Pancová dnes ČTK řekla, že v krabici bylo víno. "Paní inženýrka při své svědecké výpovědi uvedla, že ona opravdu viděla, že mi pan Drážďanský předává víno, což on také potvrdil. Nemusím vám asi říkat, proč se paní inženýrka drží své výpovědi," dodala lékařka. Nechtěla upřesnit, jestli to byla stejná krabice, kterou si vzal později Rath u ní v domě. "Nechci zabíhat do podrobností, soudní líčení ještě není u konce, ale skutečně to není tak, jak tvrdí paní inženýrka Salačová," uvedla Pancová. Salačová již dříve uvedla, že se s Pancovou předem domluvila na předání provize za Buštěhrad v kanceláři nemocnice.

Podle obžaloby odvezla Pancová krabici domů do Rudné u Prahy, kde z ní odebrala polovinu peněz, přičemž zbytek si odnesl Rath, když vpodvečer odcházel z domu z jejich společné schůzky, na které byl také přítel Pancové Petr Kott, který je v kauze rovněž obžalovaný. Ratha po odchodu zadrželi kriminalisté a do domu vzápětí vtrhlo policejní konmando, které zatklo Pancovou s Kottem. Rath detektivům tvrdil, že v krabici je víno, po otevření se ale ukázalo, že v ní byly bankovky. Rath byl podle svých slov v šoku a neumí si situaci vysvětlit. Odcházel prý s vědomím, že si odnáší víno.

Kriminalisté pořídili v Pancové kanceláři přes dvacet hodin záznamů od prosince 2011 do loňského května. Jejich přehrání zabralo s přestávkami týden. Soudce Robert Pacovský začal dále pouštět záznamy z Pancové domácnosti, následovat by měly i telefonní hovory. Jirát již dříve uvedl, že záznamy mají dohromady více než 100 hodin.

Rath si opakovaně stěžuje na jejich zhoršenou kvalitu. Dialogy jsou podle něj špatně slyšet a policejní přepis není přesný. Žalobce ale tvrdí, že vše podstatné je srozumitelné a odposlechy jsou hlavním důkazem v kauze. Podobně se vyjadřovala v komentářích soudu Salačová a několikrát popisovala, co podle ní v záznamech zaznělo.

Jirát označuje Pancovou s Kottem jako organizátory korupce. Údajně domlouvali upravování stavebních a zdravotnických zakázek ve Středočeském kraji ve prospěch předem vybraných firem. Rath prý o všem věděl coby hejtman a dělil se o provize. Další obžalovaní jsou manažeři a šéfové firem zapletených do případu. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.

Související

David Rath

David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. ČTK to sdělil advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest. Svaz pacientů ČR ve středu oznámil, že do konce května jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem pro celou ČR. Rath ČTK v SMS zprávě zatím pouze napsal, že ho nyní čeká dost práce. Působí též jako lékař v Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice, kde ale dnes dopoledne nebyl, řekla ČTK pracovnice polikliniky.

Více souvisejících

David Rath Kateřina Pancová soudy

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy