Praha/Londýn/Kodaň – Stav, který zná mnoho lidí. Probudíte se s třeštící hlavou, žaludkem na vodě a v ústech máte sucho jako na poušti. Bolest a podrážděnost ale nejsou to jediné, z čeho byste měli mít strach při kocovině, informuje list Daily Mail. Bylo zjištěno, že řidič s kocovinou je za volantem velmi nebezpečný pro sebe i své okolí. Při kocovině má totiž člověk zpomalené reflexy a je nesoustředěný. Z toho důvodů dělá mnoho chyb, které mohou mít fatální následky.
Proč ke kocovině vlastně dochází? Alkohol je silné diuretikum. Organismus po pár panácích či pivech začně produkovat větší množství moči a váš organismus je rychle dehydratovaný. A to je příčina bolesti hlavy, ztráty koncentrace, vysušených sliznic a nevrlosti.
Aby toho nebylo málo, prudce vám klesne hladina cukru v krvi, jelikož tělo začne produkovat více inzulínu jako odpověď na vysoké dávky cukru, který je přítomen v alkoholu. Málo cukru v krvi vede k tomu, že dostanete „vlčí hlad".
Ano, někteří z nás jsou vůči kocovině imunní
Doktorka Sarah Javisová říká, že jsou lidé, kteří mají mizivé následky po bouřlivém mejdanu. Z neznámého důvodu takoví jedinci netrpí bolestmi hlavy, ač jsou dehydratovaní. Nekteří také dobře snášejí acetaldehyd, jed, který vzniká v játrech jako meziprodukt během metabolismu alkoholu.
Nicméně upozorňuje, že nemít kocovinu neznamená, že vám alkohol neškodí. Naopak se zdá, že když nemáte kocovinu, vaše tělo je již zvyklé na vysoké dávky alkoholu.
Je také dokázáno, že na míru kocoviny má vliv genetická výbava a rasa, ke které patříte. Asiaté všeobecně špatně snášejí alkohol, protože mají málo enzymu alkoholdehydrogenáza (ALDH), který štěpí alkohol. Asiaté se tedy opijí rychleji i z malého množství a mají silnější projevy kocoviny. Ostatně z historie víme, jak indiány, kteří náležejí k mongoloidní rase, decimoval alkohol přivezený (a zneužívaný) Evropany.
Existuje i teorie, proč jsou Rusové tak náchylní k alkoholismu. Ve 13. století velkou část evropského Ruska obsadili Mongolové. Není pochyb o tom, že docházelo k míšení ras, a dnešní Rusové (ač europoidní Slované) tak zdědili asijské geny a mají málo zmíněného enzymu.
Starší lidé se vypořádají s alkoholem lépe
Možná byste si logicky mysleli, že mladí lidé se lépe dokáží vypořádat s alkoholem a kocovinou. Nová studie však mluví o opaku. Dánští vědci ve své studii tvrdí, že bolestí hlavy při kocovině trpí 21% žen ve věku 18-29 let a nauzeou dokonce 29%. Oproti tomu jen 3% žen nad 60 let má žaludeční potíže po požití alkoholu. 62% mladých mužů přiznává vyčerpanost jako hlavní projev kocoviny, stejný problém ale má pouze 14% mužů nad 60 let.
A vysvětlení? Lékaři se domnívají, že organismus starších lidí je už jednoduše navyklý na občasná alkoholiská extempore. S rostoucím věkem sice dochází k poklesu hladiny enzymu ALDH, jenže starší lidé také už pijou s rozumem. V průměru na oslavě vypijou 6 panáků, kdežto mladší generace zhruba 9.
Ženy trpí víc
Možná si myslíte, že když jste korpuletní žena, tak muže-střízlíka porazíte v pití alkoholu, jenže omyl. Ženy mají více tělesného tuku a méně vody v organismu. „A protože alkohol koluje vodní cestou, nikoli skrze tuk, ženy mají množství alkoholu v krvi větší, a tudíž se rychlejí opijí a pak mají horší kocoviny," vysvětluje doktroka Javisová.
Bublinky jsou pohroma
Jsou důkazy, že nápoje s bublinkami intoxikují tělo rychleji, než neperlivé drinky. Studie z roku 2001 potvrdila, že po vypití dvou skleniček šampaňského máte za pět minut v krvi 0.54 mg alkoholu. Když ale dobrovolnívi vypili šampaňské bez bublinek, měli v krvi jen 0.39 mg. Teorie říká, že oxid uhličitý urychluje tok alkoholu do střev, kde je pak vstřebán do krve. A pozor. „Efektu bublinek" nezabráníte ředěním šumivých nápojů. Šampaňské a vinný střik mají na tělo stejný vliv.
Pokud jde o bublinky, problém je samozřejmě i u piva. Ačkoli pivo nemá tolik alkoholu, po bublinkách jste rychleji opilí, ztrácíte úsudek a mejdan rozjedete naplno. Krutá kocovina nás nakonec nemine. Možná si taky myslíte, že když pijete pivo, do těla dostanete hodně tekutiny. Není tomu tak. Alkohol je stále mocnější diuretikum, takže po pár „kouscích" stále odbíháte na WC a váš organismus je víc a víc dehydratovaný.
Barevné nápoje jsou horší, nemíchejte alkohol
Během fermentace některých alkoholických nápojů vznikají tzv. kongenery, látky, jenž dodají nápoji určitou barvu a specifické aroma. Není jasné proč, ale po kongenerech je bolest hlavy urputnější a o stavu žaludku ani nemluvě. Pozor tedy na červené víno, rum, fernet či whiskey. Po čistém alkoholu jako gin a vodka se vám sice kocovina nevyhne, ale alespoň nebude tak děsivá.
Kongenerů je přes 200 druhů a mezi sebou se nesnášejí. Nemíchejte tedy různé druhy „barevných" nápojů, v organismu pak máte vysokou dávku kongenerů a výsledkem je oslava strávená s hlavou v záchodové míse. Červené víno, fernet, rum, zelená a pivo je opravdu vražedná kombinace.
Před mejdanem si dejte bramborovou kaši
Je známým faktem, že by se nemělo pít na lačno. Nejlepším prostředkem, jak zmírnit kocovinu, jsou tučná jídla. Tuk totiž „sjede" na kraj tenkého střeva a zbrzdí postup alkoholu ze žaludku. V některých kulturách se nejdříve pije olivový olej, až poté alkohol. Pít olej se vám možná bude eklovat, stejný efekt ale mají i dvě lžíce bramborové kaše s pořádnou porcí másla.
Pivo-víno nebo víno-pivo?
Angličané mají hospodskou rýmovačku: 'Beer before wine and you'll feel fine, but wine before beer and you'll feel queer.' Proč se mezi lidmi traduje, že se má oslava začít pivem? Odpověď není jednoznačná. Na začátku party mají lidé sklon pít, aby uhasili žízeň. Pokud tedy nejdříve vypijete pivo, máte žaludek plný, žízeň je uhašena a vy pak už nepijete tolik. Lékaři nicméně říkají, že oslavu je lepší začínat nealkoholickým drinkem namísto piva.
Den poté
Existují základní dva druhy kocoviny: těžká a lehká, sami to poznáte. Těžká kocovina je fakticky těžký (i když dočasný) stav organizmu s úpornými bolestmi hlavy a celého těla, točením hlavy, nucením na zvracení, nedá se stát, sedět, ležet ani spát. Tento druh kocoviny je třeba nějak, pokud možno v klidu přežít, nemít tělo úporně stažené, ale pokud možno se uvolnit. Nejezte jídlo, protože to, co sníte, stejně vyzvracíte, zkuste pít, možná vodu s citronem, perlivou vodu nebo nebo minerálku.
Lehká kocovina nastává po lehčím pití nebo jako druhé stádium kocoviny, do kterého zpravidla přejde po několika hodinách těžká kocovina.
Je bohužel osvědčeným receptem, že vyhánět klín klínem na kocovinu zabírá. Pokud si ráno po oslavě dáte například Bloody Mary, kocovina ustoupí, jelikož alkohol má sedativní účinky. Jenže tímto způsobem kocovinu jen oddálíte. Navíc si na ranní vyprošťovák můžete rychle zvyknout a máte nakročeno ke kariéře alkoholika.
Pokud jde o prášky, musíte zvážit, co vás trápí více. Když vám jen třeští hlava, ale žaludek je v pořádku, vezměte si ibuprofen. Pokud ale už máte žaludeční potíže, sáhněte spíše po paracetamolu (např. Paralen). Ten totiž na rozdíl od ibuprofenu tolik nedráždí žaludek.
Související

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Aktuálně se děje
včera

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry
včera

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem
včera

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
včera

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
včera

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
včera

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
včera

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
včera

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
včera

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
včera

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
včera

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
včera

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
včera

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
včera

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
včera

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
5. července 2025 21:35

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
5. července 2025 20:19

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
5. července 2025 19:01

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
5. července 2025 17:49

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
5. července 2025 16:47
Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
Centrální část Texasu zasáhly ničivé bleskové záplavy, které si v okrese Kerr vyžádaly nejméně 24 lidských životů. Po celý pátek a noc na sobotu pokračují záchranné práce ve snaze najít další pohřešované osoby, které voda buď uvěznila, nebo smetla.
Zdroj: Libor Novák