Vše o kocovině: Pokud vám po mejdanu netřeští hlava, máte problém...

Praha/Londýn/Kodaň – Stav, který zná mnoho lidí. Probudíte se s třeštící hlavou, žaludkem na vodě a v ústech máte sucho jako na poušti. Bolest a podrážděnost ale nejsou to jediné, z čeho byste měli mít strach při kocovině, informuje list Daily Mail. Bylo zjištěno, že řidič s kocovinou je za volantem velmi nebezpečný pro sebe i své okolí. Při kocovině má totiž člověk zpomalené reflexy a je nesoustředěný. Z toho důvodů dělá mnoho chyb, které mohou mít fatální následky.

Proč ke kocovině vlastně dochází? Alkohol je silné diuretikum. Organismus po pár panácích či pivech začně produkovat větší množství moči a váš organismus je rychle dehydratovaný. A to je příčina bolesti hlavy, ztráty koncentrace, vysušených sliznic a nevrlosti.

Aby toho nebylo málo, prudce vám klesne hladina cukru v krvi, jelikož tělo začne produkovat více inzulínu jako odpověď na vysoké dávky cukru, který je přítomen v alkoholu. Málo cukru v krvi vede k tomu, že dostanete „vlčí hlad". 

Ano, někteří z nás jsou vůči kocovině imunní

Doktorka Sarah Javisová říká, že jsou lidé, kteří mají mizivé následky po bouřlivém mejdanu. Z neznámého důvodu takoví jedinci netrpí bolestmi hlavy, ač jsou dehydratovaní. Nekteří také dobře snášejí acetaldehyd, jed, který vzniká v játrech jako meziprodukt během metabolismu alkoholu.

Nicméně upozorňuje, že nemít kocovinu neznamená, že vám alkohol neškodí. Naopak se zdá, že když nemáte kocovinu, vaše tělo je již zvyklé na vysoké dávky alkoholu.

Je také dokázáno, že na míru kocoviny má vliv genetická výbava a rasa, ke které patříte. Asiaté všeobecně špatně snášejí alkohol, protože mají málo enzymu alkoholdehydrogenáza (ALDH), který štěpí alkohol. Asiaté se tedy opijí rychleji i z malého množství a mají silnější projevy kocoviny. Ostatně z historie víme, jak indiány, kteří náležejí k mongoloidní rase, decimoval alkohol přivezený (a zneužívaný) Evropany.

Existuje i teorie, proč jsou Rusové tak náchylní k alkoholismu. Ve 13. století velkou část evropského Ruska obsadili Mongolové. Není pochyb o tom, že docházelo k míšení ras, a dnešní Rusové (ač europoidní Slované) tak zdědili asijské geny a mají málo zmíněného enzymu.

Starší lidé se vypořádají s alkoholem lépe

Možná byste si logicky mysleli, že mladí lidé se lépe dokáží vypořádat s alkoholem a kocovinou. Nová studie však mluví o opaku. Dánští vědci ve své studii tvrdí, že bolestí hlavy při kocovině trpí 21% žen ve věku 18-29 let a nauzeou dokonce 29%. Oproti tomu jen 3% žen nad 60 let má žaludeční potíže po požití alkoholu. 62% mladých mužů přiznává vyčerpanost jako hlavní projev kocoviny, stejný problém ale má pouze 14% mužů nad 60 let.

A vysvětlení? Lékaři se domnívají, že organismus starších lidí je už jednoduše navyklý na občasná alkoholiská extempore. S rostoucím věkem sice dochází k poklesu hladiny enzymu ALDH, jenže starší lidé také už pijou s rozumem. V průměru na oslavě vypijou 6 panáků, kdežto mladší generace zhruba 9.

Ženy trpí víc

Možná si myslíte, že když jste korpuletní žena, tak muže-střízlíka porazíte v pití alkoholu, jenže omyl. Ženy mají více tělesného tuku a méně vody v organismu. „A protože alkohol koluje vodní cestou, nikoli skrze tuk, ženy mají množství alkoholu v krvi větší, a tudíž se rychlejí opijí a pak mají horší kocoviny," vysvětluje doktroka Javisová.

Bublinky jsou pohroma

Jsou důkazy, že nápoje s bublinkami intoxikují tělo rychleji, než neperlivé drinky. Studie z roku 2001 potvrdila, že po vypití dvou skleniček šampaňského máte za pět minut v krvi 0.54 mg alkoholu. Když ale dobrovolnívi vypili šampaňské bez bublinek, měli v krvi jen 0.39 mg. Teorie říká, že oxid uhličitý urychluje tok alkoholu do střev, kde je pak vstřebán do krve. A pozor. „Efektu bublinek" nezabráníte ředěním šumivých nápojů. Šampaňské a vinný střik mají na tělo stejný vliv.

Pokud jde o bublinky, problém je samozřejmě i u piva. Ačkoli pivo nemá tolik alkoholu, po bublinkách jste rychleji opilí, ztrácíte úsudek a mejdan rozjedete naplno. Krutá kocovina nás nakonec nemine. Možná si taky myslíte, že když pijete pivo, do těla dostanete hodně tekutiny. Není tomu tak. Alkohol je stále mocnější diuretikum, takže po pár „kouscích" stále odbíháte na WC a váš organismus je víc a víc dehydratovaný.

Barevné nápoje jsou horší, nemíchejte alkohol

Během fermentace některých alkoholických nápojů vznikají tzv. kongenery, látky, jenž dodají nápoji určitou barvu a specifické aroma. Není jasné proč, ale po kongenerech je bolest hlavy urputnější a o stavu žaludku ani nemluvě. Pozor tedy na červené víno, rum, fernet či whiskey. Po čistém alkoholu jako gin a vodka se vám sice kocovina nevyhne, ale alespoň nebude tak děsivá.

Kongenerů je přes 200 druhů a mezi sebou se nesnášejí. Nemíchejte tedy různé druhy „barevných" nápojů, v organismu pak máte vysokou dávku kongenerů a výsledkem je oslava strávená s hlavou v záchodové míse. Červené víno, fernet, rum, zelená a pivo je opravdu vražedná kombinace.

Před mejdanem si dejte bramborovou kaši

Je známým faktem, že by se nemělo pít na lačno. Nejlepším prostředkem, jak zmírnit kocovinu, jsou tučná jídla. Tuk totiž „sjede" na kraj tenkého střeva a zbrzdí postup alkoholu ze žaludku. V některých kulturách se nejdříve pije olivový olej, až poté alkohol. Pít olej se vám možná bude eklovat, stejný efekt ale mají i dvě lžíce bramborové kaše s pořádnou porcí másla.

Pivo-víno nebo víno-pivo?

Angličané mají hospodskou rýmovačku: 'Beer before wine and you'll feel fine, but wine before beer and you'll feel queer.' Proč se mezi lidmi traduje, že se má oslava začít pivem? Odpověď není jednoznačná. Na začátku party mají lidé sklon pít, aby uhasili žízeň. Pokud tedy nejdříve vypijete pivo, máte žaludek plný, žízeň je uhašena a vy pak už nepijete tolik. Lékaři nicméně říkají, že oslavu je lepší začínat nealkoholickým drinkem namísto piva.

Den poté

Existují základní dva druhy kocoviny: těžká a lehká, sami to poznáte. Těžká kocovina je fakticky těžký (i když dočasný) stav organizmu s úpornými bolestmi hlavy a celého těla, točením hlavy, nucením na zvracení, nedá se stát, sedět, ležet ani spát. Tento druh kocoviny je třeba nějak, pokud možno v klidu přežít, nemít tělo úporně stažené, ale pokud možno se uvolnit. Nejezte jídlo, protože to, co sníte, stejně vyzvracíte, zkuste pít, možná vodu s citronem, perlivou vodu nebo nebo minerálku.

Lehká kocovina nastává po lehčím pití nebo jako druhé stádium kocoviny, do kterého zpravidla přejde po několika hodinách těžká kocovina.

Je bohužel osvědčeným receptem, že vyhánět klín klínem na kocovinu zabírá. Pokud si ráno po oslavě dáte například Bloody Mary, kocovina ustoupí, jelikož alkohol má sedativní účinky. Jenže tímto způsobem kocovinu jen oddálíte. Navíc si na ranní vyprošťovák můžete rychle zvyknout a máte nakročeno ke kariéře alkoholika.

Pokud jde o prášky, musíte zvážit, co vás trápí více. Když vám jen třeští hlava, ale žaludek je v pořádku, vezměte si ibuprofen. Pokud ale už máte žaludeční potíže, sáhněte spíše po paracetamolu (např. Paralen). Ten totiž na rozdíl od ibuprofenu tolik nedráždí žaludek.

Související

Ilustrační foto Komentář

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.
Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

Více souvisejících

Alkohol zdraví

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry

Od nástupu Donalda Trumpa do druhého funkčního období se schůzky světových státníků v Oválné pracovně Bílého domu proměnily v nepředvídatelnou přehlídku, připomínající spíše televizní show než tradiční diplomacii. Poslední případy, kdy Trump veřejně napomenul ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a obvinil jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu z genocidy, zanechaly zahraniční lídry v nejistotě a v obavách, co mohou od amerického prezidenta očekávat.

včera

včera

Povodně v Texasu

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít

V centrálním Texasu pokračují rozsáhlé záchranné a pátrací operace poté, co oblast zasáhly ničivé bleskové povodně. Podle nejnovější bilance si katastrofa vyžádala už nejméně 67 obětí. Příčinou byla prudká dešťová smršť, která během pátku způsobila extrémní nárůst hladin řek – ty se od té doby vrátily téměř na normální úroveň, uvedla Národní agentura pro oceány a atmosféru (NOAA).

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis

Itálie, Francie a Německo se spojily v úsilí o zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie a plánují v příštích týdnech zaslat předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen společný dopis s konkrétními požadavky na posílení investic a podpory klíčových odvětví, zejména automobilového průmyslu. Informoval o tom v neděli deník La Repubblica.

včera

Prezident Trump

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům

Přestože prezident Donald Trump dlouhodobě prosazuje tvrdou imigrační politiku a odmítá nadnárodní spolupráci, v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale mění přístup. Kvůli přípravám na tuto největší sportovní událost světa jeho administrativa činí výjimky z politiky „America First“ a vytváří prostor pro příchod milionů fanoušků, sportovců a týmů z celého světa.

včera

Alergie, ilustrační foto

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli

Jarní a letní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy rekordní koncentrace pylu, které způsobily zdravotní potíže nejen u alergiků, ale i u lidí, kteří dosud žádnými reakcemi netrpěli. Podle nejnovější zprávy monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů, byly letošní hodnoty v některých oblastech natolik vysoké, že u části obyvatel vyvolaly příznaky senné rýmy, kašle, pálení očí či potíže s dýcháním.

včera

Donald Trump

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucí kritice kvůli svému postoji k válce na Ukrajině. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin po jejich telefonátu odpověděl nejmasivnějším útokem bezpilotních letounů a raket na ukrajinské území od počátku konfliktu, se zvedla vlna nevole vůči americkému váhání pomáhat napadené zemi. Podle komentáře Trumpovy oblíbené redakce New York Post je třeba jasně říct, kdo za válku nese odpovědnost — a že jím není Kyjev.

včera

AC Sparta Praha

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur

Do nadcházející sezóny 2025/26 nastoupí fotbalová Sparta už bez jednoho ze svých obránců Martina Vitíka. Tento dvaadvacetiletý reprezentant totiž téměř s jistotou míří do italské Boloni, která minulou sezónu skončila na deváté příčce Serie A a která ale zároveň ovládla Italský pohár. Pokud se potvrdí, že do sparťanské kasy za Martina Vitíka přistane téměř 15 milionů eur (v přepočtu zhruba 370 milionů korun), stane se z tohoto berounského rodáka nejdražší český fotbalový obránce v historii.

včera

Cyklistika, ilustrační fotografie.

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner

Je červenec a to pro sportovní svět znamená jednu jistotu. Tento měsíc se pojede opět další, tentokrát v pořadí již 112. ročník slavné cyklistické Tour de France. Na loňskou účast Jana Hirta, který byl loni prvním českým cyklistou na Tour po třech letech, totiž naváže svým startem na Staré dámě dvaadvacetiletý člen stáje Picnic PostNL a olomoucký rodák Pavel Bittner. Půjde pro něj o druhý závod Grand Tour, kterého se v kariéře zúčastní, jelikož už loni absolvoval Vueltu. V rámci Tour de France se ale představí poprvé.

včera

Povodně, ilustrační fotografie

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány

Centrální Texas zasáhly ničivé povodně, které si podle nedělní bilance vyžádaly nejméně 51 životů. Záchranné týmy dál pátrají po 27 pohřešovaných dětech, které se ztratily z křesťanského dívčího tábora Camp Mystic v okrese Kerr. Tábor leží u řeky Guadalupe, která během dvou hodin stoupla o více než šest metrů – právě v noci před svátkem 4. července.

včera

včera

Koalice ochotných

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny

Spojené království uspořádá ve čtvrtek klíčové jednání „koalice ochotných“, volného uskupení západních států poskytujících pomoc Ukrajině. Summit se uskuteční na okraj britsko-francouzského setkání a iniciativu vedou francouzský prezident Emmanuel Macron a nový britský premiér Keir Starmer.

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?

Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.

včera

5. července 2025 21:35

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

5. července 2025 20:19

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

5. července 2025 19:01

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

5. července 2025 17:49

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

5. července 2025 16:47

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných

Centrální část Texasu zasáhly ničivé bleskové záplavy, které si v okrese Kerr vyžádaly nejméně 24 lidských životů. Po celý pátek a noc na sobotu pokračují záchranné práce ve snaze najít další pohřešované osoby, které voda buď uvěznila, nebo smetla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy