Za česko-romskou vlajku padla pokuta, umělec protestuje

Praha - Slovenskému umělci Tomáši Rafovi, který v Praze vystavil návrhy česko-romské vlajky, hrozí pokuta za pozměňování státní vlajky. Odbor správních agend Prahy 7 mu již pokutu uložil, Rafa ale podal proti rozhodnutí rozklad. Pokuta proto do dalšího rozhodnutí není platná, řekl ČTK mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Rafa ani organizátoři výstavy s pokutou nesouhlasí.

Výstava Výběrové řízení na česko-romskou vlajku, která se konala letos v létě na vltavském nábřeží v pražské venkovní galerii Artwall, představovala návrhy na česko-romskou vlajku. Projekt podle autorů ukazoval, že Romové jsou Češi a jsou v Čechách doma. Trestní oznámení na její organizátory podali zástupci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Autoři podle nich porušili zákon o užívání státních symbolů České republiky.

Policie si nechala zpracovat znalecký posudek, ze kterého vyplynulo, že umělec zákon porušil. Nejednalo se o trestný čin, ale o přestupek. Policie proto poslala podnět Praze 7, jejíž odbor správních agend zahájil přestupkové řízení. Rafu shledal vinným, zákon prý porušil zobrazením tří vlajek. Úřad mu proto vyměřil pokutu. Vokuš řekl, že byla stanovena na dolní hranici sazby. Její výši nechtěl upřesnit s odkazem na to, že přestupkové řízení je neveřejné. Podle informací ČTK je pokuta 2000 korun.

Rafa podal proti rozhodnutí rozklad, pokuta je proto zrušena a úředníci se případem musí opět zabývat.

Rafa uvedl, že na výstavě nebyly státní symboly nijak poškozeny ani zneváženy. "Dlouhodobě sleduji rostoucí nenávist vůči národnostním menšinám a upozorňuji na ni ve své umělecké tvorbě. Je smutné, že místo řešení tohoto stavu se státní orgány zaměřily na postih mé činnosti," poznamenal.

Co nesmí být na vlajce?

Zástupci galerie v tiskové zprávě uvedli, že se o trestním oznámení dozvěděli krátce po zahájení výstavy. "Spoléhali jsme však na posouzení společenského přínosu výstavy, vzhledem k tomu, že záměrem byla propagace myšlenky národnostní snášenlivosti. Rozhodnutí úřadu nás proto šokovalo. Jsme přesvědčeni, že státní orgány by neměly vycházet vstříc snahám o zastrašování umělců kritizujících rasismus v české společnosti," poznamenali.

Podle Vokuše se odbor správních agend, který vykonává státní správu, podnětem zabývat musel. Umělec prý zákon porušil, protože zákon uvádí, že na státní vlajce nesmí být žádné nápisy nebo třeba znaky.

Stejný zákon podle kritiků rozhodnutí úřadu často porušují třeba fanoušci, kteří na státní vlajku při sportovních utkáních napíší například jméno svého města. Podle Vokuše podobný případ úřad Prahy 7 dosud neřešil. "Kdyby ale takový podnět na podobnou věc přišel, přístupný přestupkový orgán se tím bude zabývat," podotkl.

Související

Polská ambasáda

Svoboda projevu v Polsku ohrožena. Prokuratura šetří, zda rodina nezhanobila vlajku

Polská prokuratura začala vyšetřovat, zda jedna varšavská rodina veřejně zhanobila polskou vlajku, když si ji vyvěsila na balkón společně se symbolem hnutí nazvaného Strajk Kobiet (Ženská stávka) v podobě červeného blesku. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž je to poslední z incidentů, které vyvolávají otázky ohledně svobody projevu v době vlády konzervativního kabinetu.
Pražští radní vyvěsili běloruskou vlajku. (17.8.2020)

Na pražském magistrátu zavlála historická běloruská vlajka

Na budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí dnes zavlála historická běloruská vlajka s rudým pruhem uprostřed dvou bílých vodorovných pásů. Vyvěsili ji tam radní a vyjádřili tím podporu protestujícím občanům Běloruska. V předchozích dnech vlajku vyvěsili například i na radnicích v Brně, Plzni nebo v Praze 7 a 10.

Více souvisejících

Vlajky dsss Romové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy