Praha - Mediální skupina Mafra se má omluvit exministru vnitra Ivanu Langrovi (ODS) za články v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru idnes.cz, které jej spojovaly s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, který tak částečně vyhověl Langrově žalobě. Verdikt zatím není pravomocný.
Omluva se má týkat dvou různých tvrzení, která jsou podle soudu nepravdivá. První uvádělo, že Langer je ve spisu Krakatice "podezřelý" z propojení na organizovaný zločin kolem bosse Mrázka. Druhé tvrdilo, že porušil zákon o střetu zájmů.
"S rozsudkem zásadně nesouhlasíme a využijeme všech právních prostředků, abychom jej zvrátili. Nyní si počkáme na písemné zdůvodnění rozsudku. Co se týče spisu Krakatice, zdůrazňuji, že jsme byli odsouzeni k omluvě za jediné slovo 'podezřelý'," uvedla následně šéfredaktorka Mladé fronty Dnes Sabina Slonková v prohlášení, které zaslala ČTK.
Langrův právník Martin Elger ČTK řekl, že se ohledně podání odvolání s klientem rozhodnou až po prostudování písemného odůvodnění verdiktu. Zdůraznil, že politikovu hlavnímu požadavku - tedy omluvě za spojování s Mrázkem - soud vyhověl.
Langer napadal i další výroky, u nichž mu ale soud omluvu nepřiznal. "Žalobce tvrdí, že se mělo jednat o jakousi kampaň proti jeho osobě, což neshledávám," konstatovala soudkyně Jaroslava Lobotková. Verdikt vynesla poté, co si závěrečné návrhy advokátů vyslechla za zavřenými dveřmi. Kvůli citování policejního spisu Krakatice totiž musela z jednání vyloučit veřejnost.
Bývalý ministr tvrdí, že o něm deník i server psaly lži. Mafra se ale hájí tím, že vycházela z přepisů policejních odposlechů. Z nich prý kromě jiného vyplývá, že někdejší údajný vládce českého podsvětí Mrázek využíval Langra přes realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy tehdejší ministr podle deníku lobboval.
Mrázek byl považován za mozek finanční skupiny, která kontroluje potravinářský kolos Setuza a olejářskou společnost Český olej. Podnikal spolu s Tomášem Pitrem a Miroslavem Provodem, kteří byli nepravomocně odsouzeni za daňové podvody. On sám nebyl po roce 1989 obžalován a souzen za hospodářské delikty nebo za násilnou trestnou činnost. Sám o sobě řekl, že kontroluje majetek ve výši několika miliard. Měl vliv také na politiku. Podle jeho slov měl „telefony na sedmnáct poslanců z různých stran a na šest senátorů, s nimiž si i tyká." Dobré vztahy udržoval s někdejším ministrem financí Ivo Svobodou či s vlivným poslancem ČSSD Josefem Hojdarem.
Poprvé se ho někdo pokusil zavraždit už v roce 2002. Od té doby jezdil v opancéřovaném voze. Zastřelen byl pravděpodobně nájemným vrahem ve středu 25. ledna 2006 na parkovišti před sídlem své společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Podle policie se jednalo o čin profesionála. K vraždě byla použita odstřelovačská puška a speciálně upravený náboj (způsobující větší zranění při zásahu).
Vražda byla provedena jedinou ranou směřující přímo na srdce. Jeho smrt nebyla objasněna a policie na konci prosince 2006 vyšetřování odložila. Bývalý ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice tvrdí, že Mrázek byl zastřelen kvůli zákulisním tahanicím o ústecký podnik Setuza.
Roku 2011 začal Petr Nikolaev natáčet film na motivy Mrázkova příběhu. Film byl nazván Příběh kmotra a do kin byl uveden 24. října 2013.
Související
Babiš se stal vůdcem poražených z Listopadu 1989. Bojím se, že jsme si ani za jeho vládnutí nesáhli na dno, říká Langer
Fortuna se omluvila Ivanu Langerovi za sázku o korupci
Ivan Langer , MAFRA , František Mrázek (zavražděný podnikatel)
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 32 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák