Praha - Exposlanec za ODS Ivan Fuksa se dnes dostavil na policii vypovídat jako svědek v kauze údajných trafik pro něj a jeho někdejší kolegy Pavla Tluchoře a Marka Šnajdra. Na otázky vyšetřovatelů ale odmítl odpovídat a stejně jako Tluchoř v úterý dostal pokutu 20.000 korun. Fuksa se při tom odvolal na ústavu s tím, že poslanec má právo odepřít výpověď. Řekl to novinářům poté, co po hodině a půl odešel od výslechu.
Trojice bývalých poslanců původně čelila obvinění ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách, její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud. Po změně jejich procesního postavení nyní policie musí muže vyslechnout znovu - tentokrát jako svědky, nikoliv obviněné.
"V podstatě bych odpovídal totéž, co jsem uváděl při podání vysvětlení v červnu a při výslechu v létě loňského roku," podotkl exposlanec při odchodu ze sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Na dotaz, zda vyšetřovatelé přišli s něčím novým, nebo opakovali stejné otázky jako loni, vysvětlil, že po jeho odmítnutí podat výpověď už se ho na nic neptali.
Policii prý upozornil na to, že podle usnesení Nejvyššího soudu měly všechny jeho kroky ohledně vzdání se mandátu spojitost s výkonem poslaneckého mandátu. "V souvislosti s tím jsem se odvolal na článek 28 Ústavy České republiky," uvedl. Tento článek říká, že poslanec i senátor má právo odepřít svědectví o skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti s výkonem svého mandátu, a to i poté, kdy přestal být zákonodárcem.
Fuksa si policistům také postěžoval na to, že od nich nedostal zpátky všechny věci, které mu loni zabavili. "Byly mi zabaveny diáře počínaje rokem 1990. Nebyl mi vrácen diář z roku 1997, proto jsem vznesl dotaz, kde ten diář je, kdo s ním manipuluje a kdo využívá těchto mých osobních údajů," prohlásil. Dodal, že v této věci "podnikne právní kroky".
Trafiky - česká tradice?
Kriminalisté věří, že trojice exposlanců si nechala slíbit místa ve státních firmách za to, že přestala dělat problémy při schvalování vládního daňového balíčku.
V roce 2011 získal velmi prestižní místo – post velvyslance v USA – někdejší místopředseda ODS a exministr zemědělství Petr Gandalovič. Blízký Nečasův spojenec v ODS Alexandr Vondra opustil po prohraných senátních volbách na podzim loňského roku post ministra obrany. A o pár měsíců později, v únoru loňského roku, se stal členem dozorčí rady společnosti Český aeroholding, jejímž jediným akcionářem je ministerstvo financí. Mimochodem, ve stejné společnosti získal funkci i Fuksa, informuje iHned.cz.
Psali jsme: Rozzlobený Šnajdr u výslechu kvůli trafikám. Na některé otázky odmítl odpovědět Fuksa u výslechu: Oháněl se ústavou a odmítl vypovídat. Dostal pokutuFunkci dostal za udržení loajality k Nečasově vládě třeba také tehdejší předseda Věcí veřejných Radek John. Poté, co přišel o post ministra vnitra, koalice ho v listopadu 2011 prosadila do pozice předsedy sněmovního bezpečnostního výboru. Což mimo jiné znamená asi třicet tisíc měsíčně navíc ve formě paušálních náhrad.
Pokud jde o ČSSD, stačí vzpomenout exministra obrany Jaroslava Tvrdíka, který se stal bez výběrového řízení šéfem ČSA.
To, že bývalé politiky za zisk „teplého místečka" pravděpodobně nikdo soudit nebude, neutiší debatu o tom, jestli je správné, že se náměstky ministra zemědělství stávají afrikanisté, v ČEZ sedí diplomat a na ambasádě učitel fyziky, uzavřel server iHned.cz.
Související
Kauza údajných trafik: Nečas a jeho manželka byli zproštěni viny
Trapas u soudu: V kauze poslaneckých trafik dorazil pouze jeden z 10 svědků
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 9 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák