Fuksa u výslechu: Oháněl se ústavou, stěžoval si na "oloupení"

Praha - Exposlanec za ODS Ivan Fuksa se dnes dostavil na policii vypovídat jako svědek v kauze údajných trafik pro něj a jeho někdejší kolegy Pavla Tluchoře a Marka Šnajdra. Na otázky vyšetřovatelů ale odmítl odpovídat a stejně jako Tluchoř v úterý dostal pokutu 20.000 korun. Fuksa se při tom odvolal na ústavu s tím, že poslanec má právo odepřít výpověď. Řekl to novinářům poté, co po hodině a půl odešel od výslechu.

Trojice bývalých poslanců původně čelila obvinění ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách, její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud. Po změně jejich procesního postavení nyní policie musí muže vyslechnout znovu - tentokrát jako svědky, nikoliv obviněné.

"V podstatě bych odpovídal totéž, co jsem uváděl při podání vysvětlení v červnu a při výslechu v létě loňského roku," podotkl exposlanec při odchodu ze sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Na dotaz, zda vyšetřovatelé přišli s něčím novým, nebo opakovali stejné otázky jako loni, vysvětlil, že po jeho odmítnutí podat výpověď už se ho na nic neptali.

Policii prý upozornil na to, že podle usnesení Nejvyššího soudu měly všechny jeho kroky ohledně vzdání se mandátu spojitost s výkonem poslaneckého mandátu. "V souvislosti s tím jsem se odvolal na článek 28 Ústavy České republiky," uvedl. Tento článek říká, že poslanec i senátor má právo odepřít svědectví o skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti s výkonem svého mandátu, a to i poté, kdy přestal být zákonodárcem.

Fuksa si policistům také postěžoval na to, že od nich nedostal zpátky všechny věci, které mu loni zabavili. "Byly mi zabaveny diáře počínaje rokem 1990. Nebyl mi vrácen diář z roku 1997, proto jsem vznesl dotaz, kde ten diář je, kdo s ním manipuluje a kdo využívá těchto mých osobních údajů," prohlásil. Dodal, že v této věci "podnikne právní kroky".

Trafiky - česká tradice?

Kriminalisté věří, že trojice exposlanců si nechala slíbit místa ve státních firmách za to, že přestala dělat problémy při schvalování vládního daňového balíčku.

V roce 2011 získal velmi prestižní místo – post velvyslance v USA – někdejší místopředseda ODS a exministr zemědělství Petr Gandalovič. Blízký Nečasův spojenec v ODS Alexandr Vondra opustil po prohraných senátních volbách na podzim loňského roku post ministra obrany. A o pár měsíců později, v únoru loňského roku, se stal členem dozorčí rady společnosti Český aeroholding, jejímž jediným akcionářem je ministerstvo financí. Mimochodem, ve stejné společnosti získal funkci i Fuksa, informuje iHned.cz.

Psali jsme: Rozzlobený Šnajdr u výslechu kvůli trafikám. Na některé otázky odmítl odpovědět Fuksa u výslechu: Oháněl se ústavou a odmítl vypovídat. Dostal pokutu
 

Funkci dostal za udržení loajality k Nečasově vládě třeba také tehdejší předseda Věcí veřejných Radek John. Poté, co přišel o post ministra vnitra, koalice ho v listopadu 2011 prosadila do pozice předsedy sněmovního bezpečnostního výboru. Což mimo jiné znamená asi třicet tisíc měsíčně navíc ve formě paušálních náhrad.

Pokud jde o ČSSD, stačí vzpomenout exministra obrany Jaroslava Tvrdíka, který se stal bez výběrového řízení šéfem ČSA.

To, že bývalé politiky za zisk „teplého místečka" pravděpodobně nikdo soudit nebude, neutiší debatu o tom, jestli je správné, že se náměstky ministra zemědělství stávají afrikanisté, v ČEZ sedí diplomat a na ambasádě učitel fyziky, uzavřel server iHned.cz.

Související

Petr Nečas

Kauza údajných trafik: Nečas a jeho manželka byli zproštěni viny

Soud dnes zprostil viny z podplácení bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), jeho manželku Janu (dříve Nagyovou) i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, a to v kauze tzv. trafik pro trojici poslanců ODS. Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Soud zároveň zastavil stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů.
Petr Nečas

Trapas u soudu: V kauze poslaneckých trafik dorazil pouze jeden z 10 svědků

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, miliardář Daniel Křetínský, lobbista Vladimír Johanes či bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák se omluvili z dnešního jednání pražského obvodního soudu, kde měli vystupovat jako svědci v kauze tzv. trafik pro poslance ODS a krácení daní u luxusních darů. Z deseti svědků dnes přišel jen někdejší předseda představenstva a člen dozorčí rady Severočeských dolů Ivan Lapin, který odmítl, že by nynější manželce expremiéra Petra Nečase (ODS) dal jakýkoliv hodnotný dar.

Více souvisejících

Ivan Fuksa Petr Tluchoř

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy