Objev na Plzeňsku: Našli tam 300 milionů let staré fosiílie

Plzeň - Až několikametrové zbytky 300 milionů let starých kapraďosemenných rostlin, přesliček, plavuní i desítky druhů menších prvohorních rostlin našli paleontologové Západočeského muzea při průzkumu v části plzeňské karbonské pánve. Cenné fosilie nyní preparují na svém pracovišti. Díky unikátním nálezům získají důležitá data, která doplní obrázek o tom, jak vypadal tropický prales před velkou explozí vulkánu, jehož popel v oblasti před třemi sty miliony lety prales zakonzervoval. ČTK to řekli paleontologové muzea.

"Hledáme lokality, které zaznamenávají tuto velkou přírodní katastrofu. Chceme tím získat přehled, jak fungovala příroda. Vzorky nalezené v lokalitě Doubrava v nýřanském uhelném revíru, v oblasti mezi obcemi Pankrác a Blatnice, jsou zachované včetně anatomie, což je velmi vzácné," uvedl šéf paleontologů Josef Pšenička.Lokalitu objevil jeho kolega Jan Bureš, který přípravné průzkumné práce organizoval sedm let. Snažil se při tom využít informací ze starých důlních map zejména z archivu Západočeských uhelných dolů, spolupracoval s geodety, plzeňskými jeskyňáři, prováděl detailní průzkum terénu, hledal pomocí pokusných sond, na místě byl i proutkař, při vyhledávacích pracích pomáhaly desítky lidí.Paleontologové cenné kusy starých zkamenělých rostlin, včetně několika skutečně velkých mnohametrových fosilií, našli ve výkopu o velikosti pět krát osm metrů. Celkem z Doubravy zajistili 2000 vzorků, zakonzervovány byly v asi dvaceticentimetrové vrstvě popela z vulkánu. Bureš nyní připravuje odbornou publikaci, která nálezy představí.Mezi nejcennější nálezy patří například kordaitová větev, tedy větev mohutného stromu z období karbonu. U nálezu z Doubravy jsou vidět i reprodukční orgány, vědci objevili šištice napojené na větve. Bureš našel detaily vnitřní stavby, což je u takto starých rostlin unikát. Díky nalezeným velkým částem bude jednodušší rostliny rekonstruovat. "Například u jedné popínavé kapradiny jsme našli osu, která, pokud se narovná, mohla mít pět metrů. Stejně tak jsme našli sedm metrů dlouhý kmen jedné stromovité kapradiny, máme tak představu o tom, jak mohla být veliká. Dosud se kreslila tři čtyři metry vysoká," uvedl Pšenička.Podle Františka Tichávka, který vzorky preparuje, je práce v laboratoři extrémně náročná na preciznost, vzorky se čistí, určují, skládají k sobě a fixují, upravuje se jejich povrch, aby dál nezvětrávaly. Kompletní vědecké zpracování může trvat i pět šest let. Nálezy zatím budou v depozitářích, vědci z muzea doufají v to, že se najdou prostory pro jejich vystavení.Doubrava je lokalita analogická světově unikátní lokalitě Ovčín na Rokycansku, z níž už mají paleontologové v depozitu zhruba 5000 vzorků. Ovčín vydal jedinečné nálezy nejen z paleobotaniky. Podobná lokalita z období karbonu se nachází například ve Španělsku, tam je ale jen zlomek počtu druhů rostlin nalezených na Rokycansku.

Související

Tyrannosaurus Rex

Vědci potvrdili, co před 66 miliony let skutečně vyhubilo dinosaury

Studie dokázala, že za vyhynutím dinosaurů opravdu stojí asteroid. Před 66 miliony let způsobil obrovskou změnu klimatu, kterou velcí plazi nemohli přežít. Savcům podle studie následně pomohla sopečná činnost. Ačkoliv byla tato teorie všeobecně považována za nejpravděpodobnější, vědci ji dosud nikdy stoprocentně nepotvrdili.
Danuvius guggenmosi (lidoop)

Přelomový objev v Bavorsku? Vědci objevili zkameněliny lidoopů chodících po dvou

Předchůdci lidoopů a lidí začali chodit ve vzpřímené pozici po dvou o několik milionů let dříve než před šesti miliony let, jak se doposud předpokládalo. Mezinárodní vědecký tým dospěl k tomuto závěru na základě zkoumání zkamenělých kostí dávných lidoopů nalezených v jílovišti v Bavorsku. O svém nálezu informovali v časopise Nature.

Více souvisejících

paleontologie Archeologie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy