Praha - Junáci dnes oslaví svátek svatého Jiří, svého patrona, řadou akcí po celé republice. Skautská setkání určená i veřejnosti se budou konat také o víkendu. ČTK o tom informovala Jitka Taussiková ze Skautu. Zájem o skauting v Česku roste, od roku 2006 se počet členů navýšil o 25 procent. Svátek budou slavit i skauti v řadě dalších zemí.
"Skautský den se slaví nejrůznějšími způsoby. Někdo ve čtvrtek 24. dubna vyrazí do školy nebo zaměstnání ve skautském šátku či kroji, někdo pozdraví ostatní skauty na Facebooku, ale především se po celé zemi konají desítky setkání a dalších akcí, jak pro skauty, tak často pro veřejnost," uvedl místostarosta Junáka Petr Vaněk.
Například v Plzni se Junáci tradičně sejdou na náměstí T. G. Masaryka u pamětní desky připomínající skauty pronásledované nacisty a komunisty, v Beskydech se zase v sobotu uskuteční tradiční výstup na mohylu Ivančenu, v Děčíně uspořádají tradiční setkání pro veřejnost spojené s workshopy Svatý Jiří pod zámkem.
Svatého Jiří za patrona všech skautů a skautek zvolil před více než 100 lety zakladatel skautingu Lord Robert Baden Powell. Světec je pro skauty připomínkou vítězného boje dobra se zlem a hodnot jako čestnost, pravda či statečnost.
Křestní jméno Jiří je nejednoznačného původu. Někteří jazykovědci se domnívají, že pochází z řeckého "geórgos", ti pak vysvětlují jeho význam jako rolník nebo zemědělec. Jiní odborníci si naopak myslí, že původ Jiřího bychom měli hledat spíš ve staroruském slově "jurkij", tedy mrštný, hbitý, obratný.
A v jiných jazycích? Latinsky Georgius, německy Georg nebo Jorgen, rusky Georgij, Jurij nebo Jegor, slovensky Juraj, polsky Jerzy (Ježy), maďarsky Gyorgy (Ďorď), francouzsky Georges (Žorž), italsky Giorgio (Džordžo), španělsky Jorge (Chorche).
Sv. Jiří je asi nejznámější mučedník, ale z jeho života se příliš historických údajů nezachovalo. Jeho legenda je natolik fantastická, že mnozí dokazovali, že snad ani nikdy neexistoval a že se jedná jen o pokřesťanštěnou podobu nějakého pohanského mýtu - to by ostatně nebylo zase nic tak neobvyklého, řada legend a představ žije v historickém povědomí dále pod příkrovy dalších ideologií. Od raných křesťanských dob byl Jiří uctíván jako patron vojáků; centrem jeho kultu byla Palestina, kde měl být počátkem 4. století umučen.
Středověká Legenda aurea ("Zlatá legenda", dílo Jakuba de Voragine, představuje vyvrcholení významného literárního žánru středověku - legendy; jde o rozsáhlý soubor cca 170 legend, záhy po svém vzniku přeložený z latiny do mnoha národních jazyků) ukazuje Jiřího jako rytíře z Kappadokie, který v Silene v Libyi zachránil dívku před drakem, čímž obrátil na víru tisíce lidí. K historickým údajům patří, že byl snad vysokým důstojníkem římských legii za Diocletiana. Kdosi zjistil, že je křesťanem, a pochopitelně jej rychle udal. Jeho věznitelé ho nejprve přesvědčovali, aby se křesťanství vzdal, a když to nepomohlo, přišla krutá smrt. Umučený Jiří byl prý pohřben v Lyddě, malé vesničce blízko přístavu Jaffa, kde po necelých dvou desetiletích postavil římský císař Konstantin I. Veliký první svatojiřský chrám na světě.
Jiří byl jako světec uctíván hned po své smrti a od počátku byl zobrazován jako bojovník na koni probodávající draka. Toto vypodobnění je symbolické, saň zde znázorňuje pokořené zlo. Úcta ke sv. Jiří se z Malé Asie šířila doslova všemi směry, proto není divu, že vedle vojáků si jej zvolili za svého patrona i zemědělci, horníci, sedláři, kováři, bednáři, ale také artisté a skauti. Dokonce se stal i ochráncem hrdé Anglie, kde bylo jeho jméno známo již před příchodem Normanů. Tzv. vlajka sv. Jiří (červený kříž na bílém poli) je poprvé doložena roku 1284 a anglický Podvazkový řád byl v roce 1347 králem Eduardem III. založen také pod svatojiřskou patronací.
Přesto byl Jiří v roce 1970 zařazen mezi světce, jejichž existence je sporná. Zůstává nicméně po celá staletí světcem váženým a uctívaným. Dokladem velmi rané svatojiřské tradice u nás jsou i některé z našich nejstarších kostelů, především v Modré u Velehradu (vybudovaný mezi roky 830-40 irsko-skotskou misií), dále sv. Jiří na Pražském hradě, na Řípu i jinde, informuje web libri.cz dle knihy "Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen".
A několik pranostik závěrem:
Na co se svatý Jiří usměje, na to se svatý Marek zamračí.
Svatý Jiří den rozšíří.
Fiala růsti nemůže, až jí Jiří pomůže.
Před Jiřím sucho, po něm mokro.
Hřmí-li před Jiřím, bude sníh po něm.
Od svatého Jiří bývá ještě dvanáct mrazů.
Na svatého Jiří prodej boty a kup si noty, jaro je zde.
Je-li o svatém Jiří krásně a teplo, bude po Jiřím následovat nepříjemná povětrnost.
Může-li se havran na svatého Jiří v žitě skrýti, budem nejspíš úrodný rok míti.
(Zdroj: pranostik.cz)
Související
Všechny Češky budou moci úředně užívat své příjmení v mužském tvaru
Může přijetí nového jména změnit osud? V době pandemie ožívá dávná tradice
jména a příjmení , zajímavosti , skauti
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák