Virus HIV se šíří Českem, počet nově nakažených je rekordní

Praha - Lékaři v Česku evidovali letos v prvním čtvrtletí 74 nových pacientů s virem HIV. Je to nejvyšší počet za první kvartál od roku 1985, kdy se nákaza v zemi začala sledovat. ČTK to sdělil vedoucí národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček. V prvních třech měsících přibylo sedm pacientů s nemocí AIDS, HIV pozitivním matkám se narodily tři děti. Celkem laboratoř od počátku sledování dosud zaznamenala 2196 nakažených.

"Zjištěný počet 74 případů je na úrovni poloviny ročního počtu nových pacientů z roku 2008 a celoročního počtu z roku 2004," srovnal Němeček. Vyšší počet za tři měsíce než letos zaznamenali odborníci jen loni ve třetím čtvrtletí. Evidovali 79 nových případů.

Zhruba 72 procent pacientů představovali muži, kteří se nakazili při sexu s mužem. Celkem 16 procent infikovaných pak tvořili heterosexuálové, čtyři procenta uživatelé drog. "V počtu nově hlášených případů dominuje Praha se 46 procenty. Následují Moravskoslezský kraj a Jihomoravský kraj s 12 procenty a dále kraj Středočeský s 11 procenty případů," upřesnil šéf laboratoře.

Pacientů s virem HIV od roku 2003 podle něj výrazně přibývá. Loni byl počet nakažených rekordní. Testy potvrdily infekci u 235 lidí - u 211 mužů a 24 žen. Devět osob v minulém roce nemoc AIDS připravila o život, dalších šest nakažených virem HIV zemřelo z jiné příčiny.

Od roku 1985 v Česku testy potvrdily nákazu u celkem 2196 lidí - 1832 mužů a 364 žen. Nemoc AIDS se rozvinula u 407 osob - 332 mužů a 75 žen.

První případ této choroby byl zaznamenán před 25 lety a od té doby si vyžádal cca. 25 milionů životů. AIDS je celosvětově považováno za jednu z nejčastějších příčin úmrtí, a proto je mnohdy interpretován jako největší hrozba současnosti.

Vir HIV na rozdíl od jiných virů mění strukturu napadených buněk, začleněním svého vlastního kódu do genetického materiálu napadené buňky. Tím se stane její neoddělitelnou součástí. Po nějakou dobu je virus latentní (tzv. spí) a poté přiměje T lymfocyt vyrábět další virové částice, které se uvolní do krevního oběhu. Tím se stává nakažený člověk infekční a rozvíjí se u něj AIDS, vysvětluje server Vitalion.cz.

Přítomnost viru HIV je prokazatelná v tělesných tekutinách, jako je krev, sperma, poševní sekret a mateřské mléko. Aby došlo k přenosu, musí do zdravého organismu proniknout určité minimální množství dané tekutiny, což se označuje jako infekční dávka.

Nejvíce mýtů se týká přenosu tohoto onemocnění, což život nemocným AIDS mnohdy hodně komplikuje. Mnoho lidí si totiž myslí, že nakazit se dá např. podáním ruky, objetím, společnou koupelí v bazénu, využitím stejného WC, v davu nebo polibkem.

V Afrických zemích se naopak setkáte s pověrou, že sexuální styk s pannou může AIDS vyléčit, což je možná jedním z důvodů, proč je v této oblasti tato nemoc tak rozšířena. Zrovna tak není pravdou, že tetování a piercing jsou zcela bezpečné, a že nákaza se šíří pouze mezi homosexuály a drogovými narkomany.

Související

virus HIV

Česko zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS

V Česku letos do konce října přibylo mezi rezidenty, tedy cizinci s dlouhodobým pobytem, a občany ČR 249 nových případů infekce HIV. Česká republika tak zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS, uvedl dnes v tiskové zprávě ke Světovému dni boje proti AIDS Státní zdravotní ústav (SZÚ). Dlouhodobě narůstá podíl rezidentů, letos poprvé je jich víc než polovina.

Více souvisejících

aids hiv nemoci

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy