Nagyové nadávali po zveřejnění odměn: Randák osvobozen, nešlo o trestný čin

Praha - Pražský městský soud dnes definitivně osvobodil někdejšího ředitele civilní rozvědky Karla Randáka a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou v kauze zveřejnění odměn bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželky Jany Nagyové (nyní Nečasové). Obžaloba je vinila z neoprávněného nakládání s osobními údaji, které údajně výrazně zhoršilo pověst Nagyové. Podle soudu nebylo zjištěno, že by skutek byl trestným činem. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Obžaloba tvrdí, že Randák s Pikorovou závažným způsobem zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové. Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala prý v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady protikorupčního fondu Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Randák údajně dokumenty předal internetovému deníku Insider.

Z dokumentů vyplynulo, že současná Nečasova manželka dostávala statisícové odměny. Jen za rok 2011 činily tyto odměny 1,22 milionu korun. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v říjnu konstatoval, že skutek popsaný v obžalobě není trestným činem a dokonce ani přestupkem. Proti verdiktu se odvolalo státní zastupitelství. Odvolání však dnes soud zamítl.

Podle spisu například zveřejnění odměn údajně způsobilo to, že Nagyovou prosili lidé na ulici o peníze nebo se stala terčem posměšků či nadávek, což zhoršilo její postavení ve společnosti. "Podle našeho názoru nedošlo k odhalení něčeho podstatného. Nebylo zjištěno, že se jednalo o trestný čin," zmínil při čtení rozsudku předseda odvolacího senátu Jaroslav Pytloun.

Randák novinářům po vynesení rozsudku řekl, že se s rozhodnutím soudu naprosto ztotožňuje.

Vysoké odměny loni v srpnu kritizoval exministr financí Miroslav Kalousek. "Vzhledem ke známému vztahu, který byl mezi panem premiérem a jeho vrchní ředitelkou z kabinetu, to pokládám za velmi nevhodné. Mimořádně vysoké odměny při jejich známém vztahu budou vždycky v takovém případě vypadat jako malá domů," prohlásil pro iHned.cz.

Tehdejší šéfka Poslanecké sněmovny pak řekla: "Úřad vlády je něco jiného než Poslanecká sněmovna a já zodpovídám za Poslaneckou sněmovnu, kde všechny informace, které jsme měli poskytnout, jsme poskytli."

Podle headhuntera Jana Bubeníka nejsou platy samy o sobě nijak výjimečné: "Dva miliony korun má dnes ve středním a vyšším managementu firem hodně lidí. Tři miliony korun pobírá v soukromém sektoru finanční ředitel středně velké firmy nebo generální ředitel menší firmy. Ty platy nejsou samy o sobě nic výjimečného, jde o to, jak dobře vykonávali svoji práci a jestli ten servis šéfovi dělali dobře nebo ne." 

"Ale nevím, jaké měli úkoly a jak se jich zhostili, jaký rozpočet má Úřad vlády, co všechno zajišťuje a kolik má lidí. I v soukromém sektoru se to velmi liší, nejen podle počtu zaměstnanců, ale jaké má firma marže, zda tam zaměstnává tisíce dělníků nebo stovky vysokoškoláků a podobně," dodal Bubeník.

Související

Karel Randák

Politici mají šifrované telefony, Zemanovy rozhovory by BIS smazala, tvrdí Randák

Prezident či někteří ministři disponují podle bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karla Randáka telefony, u kterých mohou zajistit, že hovory nebude možné odposlouchávat. Prezident Miloš Zeman v neděli Blesku řekl, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odposlouchávala lidi z jeho nejbližšího okolí a protože nemá telefon, odposlechy se týkaly i jeho.
Karel Randák

Randák hájí ministra Metnara: Šašek musel být postaven mimo službu

Praha - Zproštění výkonu služby je pro ministra jedinou cestou, jak zajistit nezávislé vyšetření podezření vůči řediteli rozvědky. ČTK to dnes řekl bývalý šéf Ústavu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák. Další z bývalých ředitelů rozvědky senátor František Bublan (za ČSSD) je z odvolávání vedoucích pracovníků bezpečnostních složek nervózní. Novinářům řekl, že takové kroky by podle něj měla dělat až nová vláda. Ministr vnitra vlády v demisi Lubomír Metnar (ANO) oznámil, že šéf ÚZSI Jiří Šašek je od dneška dočasně mimo službu. Ve funkci nedávno skončil také ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Více souvisejících

Karel Randák Jana Nagyová soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy