Praha - Domácím násilím trpí podle statistik Světové zdravotnické organizace až 30 procent žen po celém světě. I přes toto hrozivé číslo se týrání žen v některých kruzích stále považuje za kontroverzní téma a mnoho týraných se bojí s ním vystoupit na veřejnost a žačít jej řešit. Podle zjištění MF Dnes však po smrti zpěvačky Ivety Bartošové přibylo žen, které se s tímto problémem obrací na příslušné organizace a chtějí jej řešit.
Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové dokáže celebrita problém zviditelnit a potenciální oběti domácího násilí přimět k nějakému kroku. Podobně jako nyní tak masivně stoupl počet telefonátů na krizové linky například po smrti po smrti spisovatelky Simony Monyové, u které vyšlo najevo, že ji manžel před vraždou léta týral. Oběti se následně odhodlaly svěřit a požádat o pomoc.
Na organizace na ochranu týraných žen se podle informací deníku v poslední době osobně či telefonicky obrací stále více žen prožívající krizovou situaci. "Jenom za letošek nás požádalo o pomoc přes 140 žen, což je o polovinu více než za stejné období loňského roku. Lidé v takových případech dostávají odvahu se svěřit, přestávají se stydět, protože si uvědomí nebezpečí," popsala MF Dnes vedoucí SOS linky sdružení ROSA Zdena Prokopová.
Podle vyjádření expertů je možné, že sama Bartošová tímto problémem trpěla také. Vykazovala prý znaky typické pro oběti domácího násilí a loni lékaři ukázala modřiny a na svého manžela podala trestní oznámení, které následně stáhla.
"Je-li pravda, že jí manžel spravoval finance a kontroloval mobil, jak píše bulvár, jde o běžné znaky rozdělení rolí, kdy je oběť krácena na svých právech. Dá se z toho vyčíst snaha dostat toho druhého do sociální izolace. Týrání totiž neznamená jen rány," sdělila novinám prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.
Ženy se bojí odejít
Experti rozlišují problematiku týrání na psychické a fyzické. První zmiňované se však velmi těžko prokazuje, neboť v mnoha případech nezanechává viditelné stopy po týrání. Mnoho týraných žen si navíc nepřipouští, že by i ony mohly být terčem útoků od svého partnera.
"A když je na to třeba někdo upozorní, partnera velmi často omlouvají, naopak z mnohého viní sebe a stále věří, že se partner změní, že se jedná jen o přechodný stav," vysvětluje pro magazín Pro Ženy psychoterapeutka Lucie Horníková.
Často se přitom jedná o o ženy vysokoškolsky či středoškolsky vzdělané, inteligentní a atraktivní. I přesto mají strach partnera opustit. "Ženy totiž například postupným deptáním partnera často dojdou k přesvědčení, že jsou absolutně k ničemu," říká Horníková, která poukazuje na čtyři základní věci, které ženy od odchodu odrazují:
Strach ze samoty – mnoho týraných žen trpí v důsledku sníženého sebevědomí pocitem, že kromě jejich současného partnera by je nikdo jiný nechtěl. Strach z finanční náročnosti – ženy často trpí strachem ze soběstačnosti, bojí se, jak uživí sebe i své potomky, kde budou bydlet a jak zvládnou péči o děti bez pomoci partnera. Strach z vyhrožování – mnoho žen čelí výhrůžkám od svých partnerů, které se velmi často týkají dětí či jejich zdraví.Jak týrání řešit?
Prvním krokem k úspěšnému řešení této probletiky je podle odborníku uvědomění si, že nějaký problém vznikl. Pouze ženy, které si problém připustí, jej mohou začít skutečně řešit, nejlépe za pomoci rodiny a blízkých přátel.
Zejména v případě fyzického násilí je důležité zavčas informovat svého lékaře a sepsat s ním posudek o zdravotním stavu. Rovněž vše ohlásit na policii a v neposlední řadě se obrátit na jedno z mnoha pracovišť po celé republice, které se touto problematikou zabývají. Vyškolení pracovníci a terapeuti pak s každou týranou ženou individuálně prodiskutují její problém a napomohou k jeho úspěšnému řešení.
8. ledna 2025 15:28
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
Související
Polsko šokoval otřesný případ. Muž držel ženu několik let v chlívě, to ale není vše
Muž na Jesenicku patnáct let týral manželku, dokonce i před dětmi. Na soud čeká ve vazbě
týrání , Násilí , domácí násilí
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Trump vyvázl bez trestu. Pro stát New York je ale odsouzeným zločincem
před 1 hodinou
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 2 hodinami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 3 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 4 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 4 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 6 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 6 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 7 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 8 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 9 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 10 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 10 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump několikrát ohlásil úmysl převzít Panamský průplav zpět pod kontrolu Spojených států. Tato klíčová vodní cesta sice za svou existenci vděčí právě USA, jenže od chvíle, kdy nad ní kontrolu v roce 1999 převzali Panamci, nemají Američané v oblasti žádné územní nároky.
Zdroj: Jakub Jurek