Praha - Domácím násilím trpí podle statistik Světové zdravotnické organizace až 30 procent žen po celém světě. I přes toto hrozivé číslo se týrání žen v některých kruzích stále považuje za kontroverzní téma a mnoho týraných se bojí s ním vystoupit na veřejnost a žačít jej řešit. Podle zjištění MF Dnes však po smrti zpěvačky Ivety Bartošové přibylo žen, které se s tímto problémem obrací na příslušné organizace a chtějí jej řešit.
Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové dokáže celebrita problém zviditelnit a potenciální oběti domácího násilí přimět k nějakému kroku. Podobně jako nyní tak masivně stoupl počet telefonátů na krizové linky například po smrti po smrti spisovatelky Simony Monyové, u které vyšlo najevo, že ji manžel před vraždou léta týral. Oběti se následně odhodlaly svěřit a požádat o pomoc.
Na organizace na ochranu týraných žen se podle informací deníku v poslední době osobně či telefonicky obrací stále více žen prožívající krizovou situaci. "Jenom za letošek nás požádalo o pomoc přes 140 žen, což je o polovinu více než za stejné období loňského roku. Lidé v takových případech dostávají odvahu se svěřit, přestávají se stydět, protože si uvědomí nebezpečí," popsala MF Dnes vedoucí SOS linky sdružení ROSA Zdena Prokopová.
Podle vyjádření expertů je možné, že sama Bartošová tímto problémem trpěla také. Vykazovala prý znaky typické pro oběti domácího násilí a loni lékaři ukázala modřiny a na svého manžela podala trestní oznámení, které následně stáhla.
"Je-li pravda, že jí manžel spravoval finance a kontroloval mobil, jak píše bulvár, jde o běžné znaky rozdělení rolí, kdy je oběť krácena na svých právech. Dá se z toho vyčíst snaha dostat toho druhého do sociální izolace. Týrání totiž neznamená jen rány," sdělila novinám prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.
Ženy se bojí odejít
Experti rozlišují problematiku týrání na psychické a fyzické. První zmiňované se však velmi těžko prokazuje, neboť v mnoha případech nezanechává viditelné stopy po týrání. Mnoho týraných žen si navíc nepřipouští, že by i ony mohly být terčem útoků od svého partnera.
"A když je na to třeba někdo upozorní, partnera velmi často omlouvají, naopak z mnohého viní sebe a stále věří, že se partner změní, že se jedná jen o přechodný stav," vysvětluje pro magazín Pro Ženy psychoterapeutka Lucie Horníková.
Často se přitom jedná o o ženy vysokoškolsky či středoškolsky vzdělané, inteligentní a atraktivní. I přesto mají strach partnera opustit. "Ženy totiž například postupným deptáním partnera často dojdou k přesvědčení, že jsou absolutně k ničemu," říká Horníková, která poukazuje na čtyři základní věci, které ženy od odchodu odrazují:
Strach ze samoty – mnoho týraných žen trpí v důsledku sníženého sebevědomí pocitem, že kromě jejich současného partnera by je nikdo jiný nechtěl. Strach z finanční náročnosti – ženy často trpí strachem ze soběstačnosti, bojí se, jak uživí sebe i své potomky, kde budou bydlet a jak zvládnou péči o děti bez pomoci partnera. Strach z vyhrožování – mnoho žen čelí výhrůžkám od svých partnerů, které se velmi často týkají dětí či jejich zdraví.Jak týrání řešit?
Prvním krokem k úspěšnému řešení této probletiky je podle odborníku uvědomění si, že nějaký problém vznikl. Pouze ženy, které si problém připustí, jej mohou začít skutečně řešit, nejlépe za pomoci rodiny a blízkých přátel.
Zejména v případě fyzického násilí je důležité zavčas informovat svého lékaře a sepsat s ním posudek o zdravotním stavu. Rovněž vše ohlásit na policii a v neposlední řadě se obrátit na jedno z mnoha pracovišť po celé republice, které se touto problematikou zabývají. Vyškolení pracovníci a terapeuti pak s každou týranou ženou individuálně prodiskutují její problém a napomohou k jeho úspěšnému řešení.
Související
Polsko šokoval otřesný případ. Muž držel ženu několik let v chlívě, to ale není vše
Muž na Jesenicku patnáct let týral manželku, dokonce i před dětmi. Na soud čeká ve vazbě
týrání , Násilí , domácí násilí
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě