Praha - Domácím násilím trpí podle statistik Světové zdravotnické organizace až 30 procent žen po celém světě. I přes toto hrozivé číslo se týrání žen v některých kruzích stále považuje za kontroverzní téma a mnoho týraných se bojí s ním vystoupit na veřejnost a žačít jej řešit. Podle zjištění MF Dnes však po smrti zpěvačky Ivety Bartošové přibylo žen, které se s tímto problémem obrací na příslušné organizace a chtějí jej řešit.
Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové dokáže celebrita problém zviditelnit a potenciální oběti domácího násilí přimět k nějakému kroku. Podobně jako nyní tak masivně stoupl počet telefonátů na krizové linky například po smrti po smrti spisovatelky Simony Monyové, u které vyšlo najevo, že ji manžel před vraždou léta týral. Oběti se následně odhodlaly svěřit a požádat o pomoc.
Na organizace na ochranu týraných žen se podle informací deníku v poslední době osobně či telefonicky obrací stále více žen prožívající krizovou situaci. "Jenom za letošek nás požádalo o pomoc přes 140 žen, což je o polovinu více než za stejné období loňského roku. Lidé v takových případech dostávají odvahu se svěřit, přestávají se stydět, protože si uvědomí nebezpečí," popsala MF Dnes vedoucí SOS linky sdružení ROSA Zdena Prokopová.
Podle vyjádření expertů je možné, že sama Bartošová tímto problémem trpěla také. Vykazovala prý znaky typické pro oběti domácího násilí a loni lékaři ukázala modřiny a na svého manžela podala trestní oznámení, které následně stáhla.
"Je-li pravda, že jí manžel spravoval finance a kontroloval mobil, jak píše bulvár, jde o běžné znaky rozdělení rolí, kdy je oběť krácena na svých právech. Dá se z toho vyčíst snaha dostat toho druhého do sociální izolace. Týrání totiž neznamená jen rány," sdělila novinám prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.
Ženy se bojí odejít
Experti rozlišují problematiku týrání na psychické a fyzické. První zmiňované se však velmi těžko prokazuje, neboť v mnoha případech nezanechává viditelné stopy po týrání. Mnoho týraných žen si navíc nepřipouští, že by i ony mohly být terčem útoků od svého partnera.
"A když je na to třeba někdo upozorní, partnera velmi často omlouvají, naopak z mnohého viní sebe a stále věří, že se partner změní, že se jedná jen o přechodný stav," vysvětluje pro magazín Pro Ženy psychoterapeutka Lucie Horníková.
Často se přitom jedná o o ženy vysokoškolsky či středoškolsky vzdělané, inteligentní a atraktivní. I přesto mají strach partnera opustit. "Ženy totiž například postupným deptáním partnera často dojdou k přesvědčení, že jsou absolutně k ničemu," říká Horníková, která poukazuje na čtyři základní věci, které ženy od odchodu odrazují:
Strach ze samoty – mnoho týraných žen trpí v důsledku sníženého sebevědomí pocitem, že kromě jejich současného partnera by je nikdo jiný nechtěl. Strach z finanční náročnosti – ženy často trpí strachem ze soběstačnosti, bojí se, jak uživí sebe i své potomky, kde budou bydlet a jak zvládnou péči o děti bez pomoci partnera. Strach z vyhrožování – mnoho žen čelí výhrůžkám od svých partnerů, které se velmi často týkají dětí či jejich zdraví. Strach z odsouzení – spousta žen trpí pocitem strachu při představě, jak by na ně nahlíželo její okolí, pokud by opustily svého partnera.Jak týrání řešit?
Prvním krokem k úspěšnému řešení této probletiky je podle odborníku uvědomění si, že nějaký problém vznikl. Pouze ženy, které si problém připustí, jej mohou začít skutečně řešit, nejlépe za pomoci rodiny a blízkých přátel.
Zejména v případě fyzického násilí je důležité zavčas informovat svého lékaře a sepsat s ním posudek o zdravotním stavu. Rovněž vše ohlásit na policii a v neposlední řadě se obrátit na jedno z mnoha pracovišť po celé republice, které se touto problematikou zabývají. Vyškolení pracovníci a terapeuti pak s každou týranou ženou individuálně prodiskutují její problém a napomohou k jeho úspěšnému řešení.
Související

Polsko šokoval otřesný případ. Muž držel ženu několik let v chlívě, to ale není vše

Muž na Jesenicku patnáct let týral manželku, dokonce i před dětmi. Na soud čeká ve vazbě
týrání , Násilí , domácí násilí
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
před 1 hodinou

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
včera

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
včera

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
včera

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
včera

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
včera

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
včera

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
včera

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
včera

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
včera

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
včera

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
26. dubna 2025 21:56
Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo.
Zdroj: Jakub Jurek