Sjíždění rozvodněné řeky Lubiny si nakonec vyžádalo dvě oběti

Příbor - Splouvání rozvodněné Lubiny na Novojičínsku si nakonec vyžádalo dva životy. Vodák, který minulý týden v sobotu skončil po vytažení z vody v kritickém stavu v nemocnic, během týdne zemřel. Tělo druhého našli lidé v sobotu. ČTK to potvrdili mluvčí nemocnice a moravskoslezské policie.

Na splavu u Příbora na Novojičínsku se v sobotu 17. května převrátily dva čluny se čtyřmi vodáky. Ti chtěli využít rozvodněné hladiny řeky Lubiny, která za normálních okolností není splavná. Dvěma vodákům se podařilo dostat na břeh. Jednoho vytáhli svědci události. Ten byl v kritickém stavu převezen do ostravské fakultní nemocnice. "V minulém týdnu bohužel zemřel," řekl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Po těle čtvrtého sedmatřicetiletého vodáka pátrali policisté několik dnů. Nakonec ho ve Staré Vsi nad Ondřejnicí našel muž, který šel kolem řeky. "Po týdnu od události, v sobotu 24. května odpoledne, oznámil policistům občan, že v katastru Staré Vsi nad Ondřejnicí, místní část Košatka, uviděl v řece ve vodě zřejmě utonulou osobu," uvedla mluvčí a dodala, že nyní už je možné na základě identifikace potvrdit, že jde o pohřešovaného muže.

Na velké vodě, a po povodni zvlášť, se jezdí jinak než na běžných prázdninových plavbách. Taktika směřuje především ke zvýšení bezpečnosti, protože řeky na vodáky nalíčily mnohé pasti.

Skupina by měla mít přibližně tři až sedm lodí. Méně znamená, že si v případě nehody nejsou schopny dostatečně pomoci, a více, že bude zmatek a nebudou se dodržovat dohodnutá pravidla.

Před vyplutím se určí šéf výpravy (vůdce, guide). Ten bude rozhodovat o všem - kdo, kde a jak pojede. Kde se bude zastavovat a jaká místa přenášet po břehu. Jede na první lodi a ukazuje všem ostatním cestu a upozorňuje na případná nebezpečí. Měl by tedy umět dobře pádlovat, znát řeku a vést lidi. Kdo má přirozenou autoritu, má v tomto ohledu napůl vyhráno.

Jeho zástupce nemusí řeku znát až tak dobře, ale je to zkušený vodák. Jede za každých okolností poslední a sbírá plaváčky. Pomáhá jim nazpět do lodi. Řeší všechny problémy, které při plavbě nastanou nejen pro sebe, ale také za ostatní.

Další posádky jsou s tím srozuměny a dodržují dohodnuté pořadí lodí na vodě. Všichni znají předem dohodnuté signály pro základní situace: Zastav! Pádluj co to dá! Uhni doprava! Uhni doleva! Pozor nebezpečí!

Samotné splutí by mělo být vedeno defenzivním způsobem. Důvodem je, že na řece se po povodni mohou vyskytnout překážky, které nikdo nečeká. Před nimi je třeba za každou cenu zastavit a prozkoumat, jak je překonat.

Do každé zatáčky tedy loď najíždí s vědomím, že posádka musí vědět, co za ní je. Nejčastěji se to řeší jízdou po vnitřní straně oblouku. Tam je sice voda pomalá, někdy dokonce protiproud, ale je v ní možné kdykoliv zastavit, když zpozorujeme za zatáčkou něco špatného. Zde lze také udělat tzv. pomocnou kličku - otočit loď špičkou proti proudu a tím zpomalit nebo dokonce zastavit jízdu.

Naopak v rovných a přehledných úsecích loď směruje vždy do největších vln. Ty označují proudnici a tam by žádné nebezpečí nemělo číhat, radí server horydoly.cz.

Související

Více souvisejících

Vodáci utonutí Policie ČR

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy