Češi zakoupili na Sumatře kus deštného pralesa. Jde se na pytláky

Olomouc - Kus deštného pralesa na hranici národního parku na Sumatře se rozhodla zachránit skupina Čechů. Zakoupili tři desítky hektarů půdy se stromy, které by jinak lehly popelem. Po domluvě se správou parku zde založili také protipytlácké hlídky. Projekt Green Life se zaměřuje hlavně na ochranu kriticky ohrožených zvířat v čele s tygrem sumaterským. Cílem je zachránit v oblasti postupně až sto hektarů deštného pralesa.

První česká soukromá rezervace na Sumatře na hranicích s národním parkem Gunung Leuser začala vznikat v roce 2009. "Nejde o to, že by našich zatím 33 hektarů deštného pralesa mělo zachránit tento svět, ale je to velký příklad lidem, že soukromé vlastnictví dokáže zachraňovat i tak významné ekosystémy.

Chceme ukázat, že se můžeme tímto způsobem podílet a vykupovat tyto pozemky dříve, než je vykoupí společnosti, které je vykácí a vypálí a zneužijí například pro palmu olejnou," řekl dnes novinářům zakladatel sdružení Prales dětem Milan Jeglík.

Park Gunung Leuser je podle něj jeden z nejvýznamnějších národních parků jihovýchodní Asie, kde na ploše zhruba 8000 kilometrů čtverečních žijí kriticky ohrožená zvířata. Ochránci nedávno od správy národního parku získali licenci na ochranu přírody a založili zde protipytlácké hlídky. "Jde o první protipytláckou hlídku po 90 letech existence tohoto parku," podotkl Jeglík. Kvůli ochraně zvířat osadili v parku i fotopasti.

Sumatra se táhne od severozápadu k jihovýchodu. Ostrov je dlouhý 1790 km, zatímco jeho šířka je jen 435 km. Téměř uprostřed je ostrov rozdělen do dvou částí, rovníkem. Pohoří Barisan se táhne podél pobřeží Sumatry a dosahuje výšky 3805 metrů nad mořem. Hora Kerinchi je aktivní sopkou a nejvyšším vrcholem ostrova. Strait Malacca odděluje Malajský poloostrov od Sumatry.

Úžina Sunda prochází mezi ostrovy Jáva a Sumatra a pojí Jávské moře s Indickým oceánem. V úžině se nachází velké množství ostrůvků a na jednom z nich také leží známá činná indonéská sopka Krakatoa (indonésky Krakatau).

Sopečná činnost na Sumatře má za následek kromě devastace také vznik velmi úrodné půdy a krásné krajiny. Jednou z nejkrásnějších oblastí, vytvořenou sopečným výbuchem na Sumatře, je jezero Toba a regiony, které jej obklopují. Tato oblast se odlišuje od ostatních částí Sumatry a je bohatá na zásoby uhlí a zlata.

Přes Sumatru také prochází tzv. „Pacifický kruh ohně", který má tvar podkovy o délce 40.000 km. V této oblasti se vyskytuje velké množství zemětřesení a vulkanické činnosti na dně pacifického oceánu. Nachází se zde 75% (aktivních a spících) vulkánů na světě. Východní části Sumatry byly pokryty rozlehlými bažinami a pláněmi. Navzdory skutečnosti, že tato oblast není vhodná pro zemědělství, však významně přispívá do rozpočtu na ostrově, neboť na východní Sumatře jsou bohatá ložiska ropy a pěstují se zde palmy. Většina ostrova Sumatra byla dříve pokryta obrovským tropickým pralesem, informuje ostrovsumatra.cz.

Ekonomický vývoj ostrova však vedl k nelegální těžbě dřeva, v důsledku čehož došlo k zániku velkých lesních ploch pralesa. Bohužel v období po druhé světové válce bylo mnoho plantáží zničeno, a to včetně tropických pralesů vyskytujících se v chráněných oblastech.

Sumatra má také širokou škálu rostlinných a živočišných druhů, z nichž většina jsou endemity (vyskytující se pouze na Sumatře), mezi které patří i 17 místních druhů rostlin. Mezi nejznámější rostlinstvo ostrova patří Rafflesia, parazitující na kořenech a kmenech lián. Květ této rostliny dosahuje průměr až 1m a je tak největším květem v rostlinné říši. Dalším zajímavým druhem je Amorphophallus titanum, který dosahuje výšky kolem tří metrů. V tropických pralesích ostrova převládají borovice sumaterské.

Související

Následky výbuchu sopky Krakatoa a cunami v Indonésii

Výbuch sopky a obří cunami. Počet mrtvých v Indonésii jde do stovek, téměř tisíc zraněných

Nejméně 222 mrtvých si vyžádala mohutná vlna cunami v pobřežních oblastech u Sundského průlivu mezi indonéskými ostrovy Jáva a Sumatra. Oznámila to dnes indonéská agentura pro katastrofy. Zvýšila tak původní bilanci, která hovořila o 168 mrtvých. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že podle dosavadních informací nejsou mezi mrtvými žádní Češi. Podle nové bilance se při cunami zranilo 843 lidí, dalších 28 se pohřešuje. Bilance nemusí být konečná. Indonéské úřady také oznámily, že mezi oběťmi nejsou žádní cizinci a všichni mrtví jsou Indonésané.

Více souvisejících

sumatra Příroda češi

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy