Olomouc - Kus deštného pralesa na hranici národního parku na Sumatře se rozhodla zachránit skupina Čechů. Zakoupili tři desítky hektarů půdy se stromy, které by jinak lehly popelem. Po domluvě se správou parku zde založili také protipytlácké hlídky. Projekt Green Life se zaměřuje hlavně na ochranu kriticky ohrožených zvířat v čele s tygrem sumaterským. Cílem je zachránit v oblasti postupně až sto hektarů deštného pralesa.
První česká soukromá rezervace na Sumatře na hranicích s národním parkem Gunung Leuser začala vznikat v roce 2009. "Nejde o to, že by našich zatím 33 hektarů deštného pralesa mělo zachránit tento svět, ale je to velký příklad lidem, že soukromé vlastnictví dokáže zachraňovat i tak významné ekosystémy.
Chceme ukázat, že se můžeme tímto způsobem podílet a vykupovat tyto pozemky dříve, než je vykoupí společnosti, které je vykácí a vypálí a zneužijí například pro palmu olejnou," řekl dnes novinářům zakladatel sdružení Prales dětem Milan Jeglík.
Park Gunung Leuser je podle něj jeden z nejvýznamnějších národních parků jihovýchodní Asie, kde na ploše zhruba 8000 kilometrů čtverečních žijí kriticky ohrožená zvířata. Ochránci nedávno od správy národního parku získali licenci na ochranu přírody a založili zde protipytlácké hlídky. "Jde o první protipytláckou hlídku po 90 letech existence tohoto parku," podotkl Jeglík. Kvůli ochraně zvířat osadili v parku i fotopasti.
Sumatra se táhne od severozápadu k jihovýchodu. Ostrov je dlouhý 1790 km, zatímco jeho šířka je jen 435 km. Téměř uprostřed je ostrov rozdělen do dvou částí, rovníkem. Pohoří Barisan se táhne podél pobřeží Sumatry a dosahuje výšky 3805 metrů nad mořem. Hora Kerinchi je aktivní sopkou a nejvyšším vrcholem ostrova. Strait Malacca odděluje Malajský poloostrov od Sumatry.
Úžina Sunda prochází mezi ostrovy Jáva a Sumatra a pojí Jávské moře s Indickým oceánem. V úžině se nachází velké množství ostrůvků a na jednom z nich také leží známá činná indonéská sopka Krakatoa (indonésky Krakatau).
Sopečná činnost na Sumatře má za následek kromě devastace také vznik velmi úrodné půdy a krásné krajiny. Jednou z nejkrásnějších oblastí, vytvořenou sopečným výbuchem na Sumatře, je jezero Toba a regiony, které jej obklopují. Tato oblast se odlišuje od ostatních částí Sumatry a je bohatá na zásoby uhlí a zlata.
Přes Sumatru také prochází tzv. „Pacifický kruh ohně", který má tvar podkovy o délce 40.000 km. V této oblasti se vyskytuje velké množství zemětřesení a vulkanické činnosti na dně pacifického oceánu. Nachází se zde 75% (aktivních a spících) vulkánů na světě. Východní části Sumatry byly pokryty rozlehlými bažinami a pláněmi. Navzdory skutečnosti, že tato oblast není vhodná pro zemědělství, však významně přispívá do rozpočtu na ostrově, neboť na východní Sumatře jsou bohatá ložiska ropy a pěstují se zde palmy. Většina ostrova Sumatra byla dříve pokryta obrovským tropickým pralesem, informuje ostrovsumatra.cz.
Ekonomický vývoj ostrova však vedl k nelegální těžbě dřeva, v důsledku čehož došlo k zániku velkých lesních ploch pralesa. Bohužel v období po druhé světové válce bylo mnoho plantáží zničeno, a to včetně tropických pralesů vyskytujících se v chráněných oblastech.
Sumatra má také širokou škálu rostlinných a živočišných druhů, z nichž většina jsou endemity (vyskytující se pouze na Sumatře), mezi které patří i 17 místních druhů rostlin. Mezi nejznámější rostlinstvo ostrova patří Rafflesia, parazitující na kořenech a kmenech lián. Květ této rostliny dosahuje průměr až 1m a je tak největším květem v rostlinné říši. Dalším zajímavým druhem je Amorphophallus titanum, který dosahuje výšky kolem tří metrů. V tropických pralesích ostrova převládají borovice sumaterské.
Související
Výbuch sopky a obří cunami. Počet mrtvých v Indonésii jde do stovek, téměř tisíc zraněných
Při povodních na Sumatře zemřelo 27 lidí, z toho 12 dětí
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák