Sinice útočí: Proč jsou nebezpečné? Test vody si můžete udělat i sami

Praha - Přírodní koupaliště v České republice jsou v současnosti většinou čistá, takže koupání o víkendu nic nebrání. Sinice se při posledních měřeních objevily jen místy. Vyplývá to z informací hygieniků. Kvalita vody se od minulého týdne zlepšila například v Máchově jezeře nebo nově vyčištěné Plumlovské přehradě.

Máchovo jezero si na pětibodové stupnici kvality vody polepšilo na stupeň dva. Naopak koupání na koupališti Sluníčko v Chrastavě u Liberce hygienici stále nedoporučují.

Problémy s čistotou měla také Plumlovská přehrada na Prostějovsku, ale stejně jako Máchovo jezero si polepšila na druhý nejlepší stupeň kvality. Přehrada byla více než čtyři roky vypuštěná kvůli čištění dna a opravě hráze. Bez problémů vyšla z měření přírodní jezera Poděbrady u Olomouce.

Voda nevhodná ke koupání je ale na dvou místech v jižních Čechách. Jde o lokality nádrže Orlík - tábořiště Podolsko a Vojníkov.

Lidé se mohou bez rizika koupat také v 18 přírodních nádržích v Jihomoravském kraji. V minulých týdnech odstraňovali pracovníci Povodí Moravy z Brněnské přehrady zelenou řasu, ale podle povodí je právě typ řasy rodu Cladophora důkazem, že je voda čistá. Vyhovující kvalitu vody mají i koupaliště v Moravskoslezském kraji.

Na východě Moravy se zhoršila kvalita vody ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku, kde hygienici zjistili vyšší množství chlorofylu a sinice.

V Pardubickém kraji doporučují hygienici sprchu po koupání v lokalitě Hoješín na Sečské přehradě na Chrudimsku, kde je nyní vyšší obsah sinic a chlorofylu. Na dalších místech nádrže však připomínky k čistotě vody neměli. Většinou jsou ale přírodní koupaliště v kraji čistá.

Ve středních Čechách jsou zatím koupaliště také bez závad, mírně zhoršená kvalita, ale bez zdravotních rizik, je v Písníku na Mladoboleslavsku a na koupališti Hradištko I na Kolínsku.

V Praze je nejlepší voda podle hygieny v betonové nádrži Divoká Šárka a na koupališti v Motole, nejhorší v koupališti Džbán. Ve všech pražských koupalištích je ale koupání bezpečné.

Na západě Čech si lidé zaplavou v čisté vodě například v největší přehradě Plzeňského kraje, v nádrži Hracholusky, i v bolevecké rybniční soustavě v Plzni.

Voda ve všech koupalištích v Ústeckém kraji, které sledují hygienici, je vhodná ke koupání, jen místy může být na pohled mírně znečištěná.

Psali jsme:
10 šíleností, které vás mohou potkat na dovolené
 

Ani hygienici v Královéhradeckém kraji v tomto týdnu nezjistili žádné problémy. Jen na nádrži Rozkoš u autokempinku v severní části nádrže, v Oborském rybníku v Jinolicích a na koupališti ve volné přírodě Dolce u Trutnova má voda sníženou průhlednost.

V rybníku nebo přehradě žije přirozeně kromě ryb ještě celá řada drobných organismů. Některé jsou vidět pouhým okem, jiné pouze pod mikroskopem. Drobným, volně ve vodě se vznášejícím organismům se říká plankton. Ten lze rozdělit na fytoplankton (plní ve vodě stejnou úlohu jako na souši rostliny) a zooplankton (mimo jiných známé perloočky - dafnie), který se fytoplanktonem živí.

Pro vodní rekreaci má největší význam přítomnost fytoplanktonu a bakterioplanktonu, protože tyto mikroorganismy mohou způsobovat zdravotní problémy. Fytoplankton se skládá ze dvou velkých skupin organismů: řas a sinic (sinice = cyanobakterie). Řasy i sinice mají sice ve vodě podobnou úlohu, ale z hlediska vlivu na lidské zdraví jsou sinice mnohem nebezpečnější, vysvětluje server sinice.cz.

Některé sinice mají schopnost vystoupat ke hladině a hromadit se zde v podobě zelené kaše nebo drobných, až několik milimetrů velkých částeček (někdy se podobají drobnému jehličí, jindy připomínají zelenou krupici). Takovému nahromadění sinic u hladiny se říká vodní květ sinic. Nejčastěji se vodní květy sinic vyskytují koncem léta (v srpnu nebo první polovině září). V posledních letech (zejména na některých lokalitách) dochází k masovému rozvoji cyanobakterií již v průběhu června.

Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Alergické reakce mohou vyvolat i některé řasy. Sinice také mohou produkovat různé toxiny (jedovaté látky). Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy.

Není sice známo, že by na otravu sinicemi při vodní rekreaci někdo zemřel, ale vyskytly se případy úhynu zvířat, která pila vodu obsahující sinice, a dokonce případy úmrtí lidí po pravidelném pití vody vyrobené ze zdroje s masovým rozvojem sinic. Lidé při koupání často nechtěně vypijí trochu vody (až 1 - 2 dl) a s ní i přítomné sinice (a také toxiny, které jsou v nich obsaženy). Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší.

Zda jsou ve vodě sinice nebo řasy lze poměrně dobře rozeznat následujícím způsobem: láhev se zúženým hrdlem (lze použít třeba průhledné lahve od balených vod) naplníme zcela vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice" (a voda přitom zůstane čirá), jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Související

Ilustrační fotografie.

Historie dvoudílných plavek. První bikiny oblékla striptérka a staly se symbolem nemravnosti

Ještě počátkem minulého století zakrývaly plavky většinu lidského těla, dnes ho naopak co nejvíce odhalují. První dvoudílné plavky, pro které se ujalo označení bikiny, byly uvedeny na trh před bezmála 80 lety a sklidily vlnu pohoršení a kritiky. Dokonce je na sebe tehdy nechtěla obléknout žádná modelka, a tak první bikiny předváděla striptérka. Trvalo poměrně dlouhou dobu, než se na dvoudílné dámské plavky přestalo pohlížet s nevraživostí.

Více souvisejících

koupání Koupaliště přehrady

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy