Praha - Nejnižší účast v historii českých eurovoleb měla za příčinu zřejmě nezájem lidí o Evropskou unii, doprovázený nepochopením toho, co nám EU přináší. Lidé k volbám do EP nepřišli také proto, že nerozumí tomu, co tato instituce řeší a mají málo informací o činnosti jimi zvolených zástupců v EP. Zhruba polovinu lidí, kteří k volebním urnám nepřišli, tvořili pravidelní nevoliči (nechodí k volbám do EP nebo k žádným volbám), další třetina se o své neúčasti rozhodla během posledního týdne či přímo v den voleb.
Účast Čechů ve volbách do Evropského parlamentu byla letos rekordně nízká. Byla nejnižší v historii českých eurovoleb a navíc v rámci členských států byla česká účast po Slovensku druhá nejnižší. STEM se ve svém červnovém výzkumu zaměřil mimo jiné právě na příčiny, proč přišlo letos u nás k eurovolbám tak málo lidí.
Pokud se podíváme na to, kdy se lidé rozhodovali o své neúčasti u voleb do EP, je vidět, že nevoliči byli o své neúčasti přesvědčeni poměrně dlouho: během posledního týdne či posledních dní před volbami se rozhodla jen zhruba třetina nevoličů (30 %), čtvrtina nevoličů o své neúčasti věděla měsíc před volbami nebo ještě déle. Více než čtvrtina lidí (28 %) prohlásila, že nechodí k evropským volbám a další zhruba pětina (17 %) nechodí podle svých slov k žádným volbám.
Pokud srovnáme časové rozhodování nevoličů v předchozích volbách do EP v roce 2009 a nyní, ukázalo se, že se letos výrazně zvýšil podíl těch, kteří vůbec nechodí k volbám. Aby byla zajištěna srovnatelnost odpovědí nevoličů v obou průzkumech, nepočítali jsme s variantou odpovědi „k volbám do Evropského parlamentu nechodím", která byla do výzkumu zařazena až letos.
Ke květnovým volbám do EP nepřišli o něco častěji lidé mladšího středního věku (do 44 let), spíše lidé s nižší úrovní vzdělání (lidí se základním vzděláním nebo vyučených je v průměru populace 49 %, mezi nevoliči jich bylo 56 %; osob s VŠ vzděláním je v populaci 16 %, mezi nevoliči jich bylo 11 %). Z hlediska profesí byli mezi nevoliči častěji spíše manuálně pracující (dělnické profese) nebo lidé bez práce a občané středově politicky orientovaní. Lidé, kteří nebyli u eurovoleb, nebyli často ani u podzimních voleb do Poslanecké sněmovny a pokud by se příští týden hypoteticky konaly volby do PS, k volbám by šla zhruba třetina z nich (dvě třetiny lidí by nešly nebo nejsou rozhodnuti).
Co bylo příčinou nízké volební účasti především?
Nejčastější odpovědí lidí bylo, že neúčast je projevem nezájmu našich lidí o EU (pro více než tři čtvrtiny lidí to byla důležitá nebo zcela zásadní příčina). Ve zhruba stejné míře se však prosadily i další tři názory: lidé mají málo informací o činnosti našich europoslanců, nechápou, co nám členství v EU přináší a také nerozumí tomu, co Evropský parlament řeší. Více než polovina lidí má za to, že důležitou nebo zásadní příčinou nízké účasti byla média - nedokázala občanům vysvětlit důležitost těchto voleb.
Osoby kandidátů případně špatná volební kampaň – to byly podle většiny lidí pouze dílčí příčiny velké neúčasti u květnových voleb nebo toto občané vůbec nepociťují jako příčinu. Stejně tak názor, že příčinou nízké volební účasti byl dlouhodobý postoj bývalého prezidenta a ODS. Dvě třetiny veřejnosti se domnívají, že to, že by se lidé necítili Evropany, a proto nešli volit, nebylo vůbec příčinou nízké účasti nebo to bylo jen dílčím důvodem.
Lidé měli dále vybrat z devíti nabízených možných příčin nízké volební účasti pouze tu hlavní (na prvním a na druhém místě). Nejčastěji jsou uváděny odpovědi, že neúčast byla projevem nezájmu lidí o Evropskou unii, že lidé nerozumí tomu, co Evropský parlament řeší a že nechápou, jaké výhody nám členství v EU přináší. Občané dále také zmiňují, že mají málo informací o činnosti jimi zvolených českých zástupců v Evropském parlamentu.
Pořadí hlavních příčin mezi účastníky voleb a těmi, kteří se jich neúčastnili, se výrazně neliší. Nezájem lidí o EU byl silný argument nejčastěji pro ty, kteří se voleb nezúčastnili proto, že nechodí k volbám do EP. Lidé, kteří se rozhodli nejít k volbám až „na poslední chvíli", zdůvodňovali nízkou volební účast nejčastěji tím, že lidé nerozumí tomu, co Evropský parlament řeší. Častěji než ostatní také zmiňovali, že mají lidé málo informací o činnosti českých europoslanců.
Související
České eurovolby mají definitivně potvrzené výsledky. Kolář bude europoslancem
Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ
Eurovolby , průzkumy , Evropské volby 2014
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek