Kdo nejlépe tipnul výsledky eurovoleb? Netradiční průzkumy se osvědčily

Praha - Nejvyšší shodu se skutečným výsledkem eurovoleb zaznamenala netradiční anketa novinářů MF DNES, prováděná i v průběhu voleb. Těsně za ní zůstal volební model společností Herzmann a Data Collect, odrážející situaci 10 dnů před volbami, stojí v tiskové zprávě Herzmann.cz.

Společnost Herzmann s.r.o. uskutečnila ve dnech 9. - 13.5.2014 v rámci projektu Český volič poslední průzkum k tématu voleb do Evropského parlamentu. Pro výběr respondentů a dotazování byl využit tzv. smíšený model (mix model) kombinující telefonické a internetové dotazování. Celkem bylo ve dnech 9. - 13.5.2014 dotázáno 511 tzv. pravděpodobných voličů (likely voters) – 257 z nich telefonicky a 254 prostřednictvím on-line dotazníků. Jako pravděpodobní voliči byli klasifikováni lidé, kteří podle vlastního vyjádření často chodí k volbám, a kdyby se volby do EP konaly již tento víkend, rozhodně nebo spíše by se jich zúčastnili. Sběr dat zajišťovala agentura Data Collect s.r.o.

MF DNES uskutečnila ve dnech 19. – 23.5.2014 speciální volební anketu. Ve 14 městech vybraných jako typičtí „volební" představitelé krajů ČR bylo vždy dotazováno 50 – 100 osob. Výsldky pak byly váženy podle zastoupení jednotlivých krajů v souboru potenciálních voličů ČR. Získaná data označila MFD za prognózu volebního výsledku.

Volební prognóza MF DNES, která díky svému načasování mohla zachytit i změny voličského chování na poslední chvíli (tzv. last minute swing), které tentokrát zřejmě znamenaly především rozhodnutí nevolit, dosáhla vynikající míry shody se skutečným výsledkem voleb. Jen ve dvou případech činila odchylka prognózy více než 2 procentní body (nadhodnocen byl výsledek TOP 09 s STAN, ještě o poznání více pak ČSSD), ve třech případech byla odchylka v rozmezí 1 – 2 procentních bodů (mírně přeceněná byla ODS, mírně podceněny naopak Piráti a Úsvit). Střední kvadratická odchylka 10 zveřejněných odhadů pro konkrétní strany a hnutí činila pouhých 1,59.

Volební model společností Herzmann a Data Collect podceňoval 10 dnů před termínem voleb skutečný výsledek především u KDU-ČSL (o více než 5 procentních bodů) a přeceňoval Úsvit (o více než 4 procentní body) a ANO 2011 (o více než 3 procentní body). Odchylky v rozmezí 1 – 2 procentních bodů zaznamenal model u KSČM a Zelených, které mírně přecenil, a také v případě TOP 09 a STAN i ČSSD, které mírně podcenil. Střední kvadratická odchylka 12 zveřejněných hodnot pro konkrétní strany a hnutí činila 5,97 – to je vzhledem k odstupu šetření od skutečného termínu voleb a extrémně nízké účasti možno považovat za slušný výsledek.

Tři agentury využily před volbami do EP své standardní výzkumné postupy. CVVM a STEM zveřejnily pouze stranické preference. Pokud jejich údaje pro analytické potřeby proporčně přepočteme na volební model, zjistíme, že střední kvadratická odchylka za 10 zveřejněných stran a hnutí činí u CVVM 32,69, v případě dubnového průzkumu STEM pak daleko přijatelnějších 17,63. Volební model SANEP nabídl hodnoty pro 12 stran a hnutí, jejich střední kvadratická odchylka činí 23,57.

Související

Více souvisejících

Evropské volby 2014 průzkumy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy