Jeseník - Téměř tři hodiny zachraňovala jesenická horská služba v údolí Bílé Opavy v Jeseníkách ženu, která se po pádu ve strmém terénu těžce zranila. Žena upadla v místech, které je těžko přístupné. Horští záchranáři ji odtud museli snést pomocí takzvaného rakouského vozíku. Do nemocnice ji nakonec přepravil vrtulník, řekl dnes ČTK šéf jesenické horské služby Michal Klimeš.
Žena (63) se zranila po pádu ze srázu ve čtvrtek odpoledne při túře z chaty Barborky údolím Bílé Opavy do Karlovy Studánky. Pomoc si dokázala zavolat mobilním telefonem. "Paní se zranila v místech, kam není jednoduché dojet. Ihned jsme vyrazili na terénní čtyřkolce kam to šlo, a další část trasy jsme urazili pěšky. Táhli jsme sebou takzvaný rakouský vozík, tedy nosítka na podvěsném kole, a tak nám cesta trvala skoro hodinu," uvedl Klimeš.
Žena si po pádu ve strmém terénu zlomila nohu v oblasti kotníku. Turistku horští záchranáři ošetřili a umístili do rakouského vozíku. Na pomoc si zároveň zavolali i leteckou záchrannou službu; vrtulník mohl přistát zhruba kilometr od nehody, kam ji horští záchranáři na pojízdných nosítkách dopravili.
Údolím Bílé Opavy vede jedna z nejvyhledávanějších turistických stezek v Jeseníkách. Trasa je dlouhá zhruba šest kilometrů, oblast lemují peřeje, kaskády a vodopády.
Taktika při horské túře
Někdy je kvůli nedostatku času potřeba vyrazit ještě za tmy. Není však dobré se do této situace nutit. Ve tmě za světla svítilen není orientace dobrá, a hrozí zbloudění, a tím i daleko větší ztráta času. Nicméně pokud si okolnosti žádají vyrazit tak brzy, je velmi užitečné si večer předchozího dne úvodní pasáže cesty jít za denního světla prozkoumat. Získané znalosti o cestě nám pak druhý den ráno ve tmě hodně pomohou.
Na cestu nevyrážíme při odchodu jak splašení. Nejprve je potřeba zahřát organismus těla a pomalu se rozhýbat. Prvních 15 minut kráčíme pomalu, v zimním nebo studeném prostředí i déle. Po tomto úvodní rozehřátí je dobré zvýšit tempo na požadovanou intenzitu, tak abychom byli schopni dodržet časový plán.
Při vyšším tempu se brzy dostaví zahřívání organismu, začne nám být horko a potíme se. Je nezbytné teplotu těla regulovat odkládáním oděvů, abychom docílili co nejpříjemnější tělesné teploty. Je praktické používat spodní vrstvu oděvu z tkanin, které lépe odvádějí pot od těla.
V případě poklesu tempa chůze nebo při jiné příčině začneme pociťovat chlad. Pak je potřeba se obléci a zamezit prochladnutí. Zvláště při neočekávaném vystavení větru, kdy jsme zpocení, je prochladnutí velmi náhlé a nepříjemné, a může mít následky pro naše zdraví. Lehká větrovka by měla v batohu být rychle při ruce.
Nezbytné jsou při horské túře přestávky v chůzi. První velkou přestávku bychom měli provést zhruba 2 hodiny poté, co jsme začali postupovat v intenzivním tempu. Velká přestávka by měla trvat zhruba 25 minut. Po přestávce je opět potřeba začít postupovat volnějším tempem, teprve po chvíli opět zařadit intenzivní tempo postupu. Další přestávku je dobré učinit po 2 hodinách, informuje pohora.cz.
Během postupu v náročnějších úsecích, jako například výstup do strmého svahu, musí člověk občas zastavit a nabrat síly, ale tyto krátké odpočinky by neměly přesáhnout 30 vteřin času. Mají posloužit pouze k tomu, aby člověk „popadl dech". Delší, několik minut trvající přestávky, aplikované každou chvíli, nám mnoho nepomohou. Na odpočinek jsou krátké, ale na rozrušení rytmu těla bohužel stačí dostatečně.
Související
Na Moravě a ve Slezsku hrozí silný vítr, v Jeseníkách nárazy až 108 km/h. Omezte tůry, zní varování
V Jeseníkách platí druhý lavinový stupeň
Jeseníky - Šerák , záchranáři , horská služba
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák