Citrony obsahují nebezpečnou látku. A omytí příliš nepomůže

Praha - V obchodech někdy vidíme u chemicky ošetřených citronů radu: Doporučujeme opláchnout. Server Vitalia.cz zjišťoval, jaké pesticidy citrusy skutečně obsahují a jak se jich zbavit.

V létě krájíme kolečka neoloupaných citronů do studených nápojů, v zimě jejich kůru strouháme třeba do těsta na vánoční cukroví. Kůra se kanduje, celé plody končívají v marmeládě. Spolu s ovocem však konzumujeme chemické látky.

Čím vším se ošetřují citrony

Chcete vědět, jaké látky obsahují běžně prodávané citrony, zda jejich konzumace škodí zdraví a hlavně – jestli se zbavíme pozůstatků chemického ošetření, když plody umyjeme? Podívejte se na výsledky laboratorních testů. Pro test byly zvoleny nejběžnější odrůdy Verna ze Španělska a Primofiori z italské Sicílie. Vzorky pocházejí z obchodního řetězce, kde jsou právě tyto odrůdy nabízeny pro použití jak v restauracích, tak pro domácí účely.

Je dobré vědět, že na etiketě balených citrónů musí být vždy uveden údaj o chemickém ošetření, rovněž u nebalených citrusů by také měla být tato informace dostupná pro zákazníky. V obchodech toto označení mnohdy chybí. Citrony se během vegetace ošetřují proti škůdcům, ale mnohem větší zbytky na plodech zůstávají po pesticidech, které se používají až po sklizni. I již sklizené plody se totiž ještě dále ošetřují proti napadení plísněmi, ke kterému by mohlo za podmínek dlouhého transportu a skladování dojít. Používají se k tomu tzv. fungicidní přípravky, z nichž ty nejpoužívanější obsahují jako účinné látky imazalil, thiabendazol anebo o-fenylfenol. Tyto látky byly také uvedeny na etiketách testovaných citronů.

Etikety nelhaly – ale neříkaly vše

Jak se ukázalo v laboratoři, ještě neumyté plody skutečně obsahovaly pesticidy. Italské citrony obsahovaly pouze imazalil a jen velmi malé množství o-fenylfenolu, zatímco citrony ze Španělska obsahovaly kromě imazalilu a značné hladiny o-fenylfenolu také malé stopy dalších pesticidů, jako je pyrimethanil, carbendazim, chlorpyrifos a pyriproxyfen. O-fenylfenol ve španělských citronech dosahoval téměř na hranici maximálního povoleného množství.

Podezřelé pesticidy

Nadměrné nebo nesprávné užívání pesticidů obecně má nežádoucí vliv jak na přírodu, tak na zdraví člověka. Jak jsou na tom z tohoto pohledu přípravky zjištěné u testovaných vzorků? Látka imazalil po aplikaci na povrch kůry proniká postupně dovnitř plodu. Je relativně málo až středně toxický pro člověka, podezření z kancerogenních účinků se v reálně možných dávkách nepotvrdilo. O-fenylfenol patří mezi látky, které by neměly ve větší míře konzumovat děti, neboť je podezření, že je jedním z faktorů vyvolávajících hyperaktivitu.

Omytí moc nepomůže. Přesto je vhodné

Zbavíme se uvedených pesticidů umytím plodů? Doporučení k omytí citrusů bývá někdy k vidění přímo v prodejnách, na samotných baleních citronů však podobné upozornění obvykle nenajdeme. Umytí jakýchkoli plodů před jídlem by přitom měla být samozřejmost, shodují se oslovení odborníci. A to i přesto, že nijak významně nepomůže, zejména u přípravku imazalil – jak ukázaly testy.

Citrony byly v laboratoři umyty tak, jak to obvykle uděláme doma, tedy zhruba půl minuty pod tekoucí vlažnou vodou s jemným promnutím v ruce, a osušeny utěrkou. Rozdíl mezi neumytými a umytými citrony byl však u různých druhů pesticidů minimální nebo dokonce vůbec žádný. Podrobné výsledky v galerii na webu Vitalia.cz

Proč tedy přesto ovoce umývat? Každý úbytek chemie dobrý, a navíc – omýváním se povrch plodů zbavuje také nežádoucích mechanických nečistot a mikroorganismů. Jen pozor, pokud citrony při mytí mneme v ruce. Není dobré si pak sahat do očí: imazalil i o-fenylfenol jsou známy tím, že oči dráždí a přírodní silice přítomné v kůře také.

Jak se zbavit pesticidů

Čím je tedy potřeba citrusy mýt, aby se hladina pesticidů snížila? Podle odborníků se kromě poněkud nepraktického mechanického kartáčování v horké vodě (s nejistým výsledkem) nabízí nějaký saponát či mýdlo, ale to by mohlo vnést jinou, možná závažnější kontaminaci včetně senzorických vad.

Pomohlo by umytí v alkoholu, etanol je totiž pro pesticidy daleko účinnější rozpouštědlo než voda, ale už byste ho pak měli vylít, což je dost drahá metoda. Mimochodem – protože alkohol omývá pesticidy z kůry o dost účinněji než samotná voda, jsou alkoholické drinky s plátky citrusů také jedním z nechtěných zdrojů vystavení se pesticidům.

Na trhu (zejména internetovém) se dnes nabízejí některé speciální přípravky na omývání ovoce a zeleniny. Podle odborníků ale nejde o ideální řešení. Některé jsou už podle složení bez valného efektu, jiné budou sice účinné, ale na ovoci budou místo pesticidů stopy těchto látek.

Chcete použít kůru? Kupte si bio citron

Pesticidů se evidentně jen tak nezbavíme. Co s tím? V první řadě, přese všechno uvedené, ovoce umýt. Pokud možno citron oloupat a použít jen dužinu. Samotnou kůru z běžného citronu raději nepoužívat. Pokud je kůra po ošetření plodu oddělena a použita dále samostatně, mohou koncentrace reziduí v takovém produktu dosahovat opravdu vysokých hodnot.

Z toho důvodu nelze doporučit kůru z ošetřených citrusů pro strouhání do pečiva, sušení ani kandování. Pro tyto účely jsou vhodné pouze citrusy z ekologického zemědělství – tedy „biocitrony" či „biopomeranče". Jen nezapomeňte, že je třeba je zpracovat ihned, protože bez ochrany fungicidy mohou v krátké době podlehnout napadení plísněmi.

Související

Citrusové plody

Nezdravé bioovoce? Testy ukázaly znepokojivou věc

S Vánocemi se nám spojují kandovaná kůra a vůně citrusů. Mnoho lidí se zabývá i otázkou, zda k pečení používat bio citróny a zda někdo hlídá pesticidy v kandované citrusové kůře. Organizace dTest se rozhodla produkty otestovat. Výsledky byly překvapující.

Více souvisejících

Citrusové plody potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy