Citrony obsahují nebezpečnou látku. A omytí příliš nepomůže

Praha - V obchodech někdy vidíme u chemicky ošetřených citronů radu: Doporučujeme opláchnout. Server Vitalia.cz zjišťoval, jaké pesticidy citrusy skutečně obsahují a jak se jich zbavit.

V létě krájíme kolečka neoloupaných citronů do studených nápojů, v zimě jejich kůru strouháme třeba do těsta na vánoční cukroví. Kůra se kanduje, celé plody končívají v marmeládě. Spolu s ovocem však konzumujeme chemické látky.

Čím vším se ošetřují citrony

Chcete vědět, jaké látky obsahují běžně prodávané citrony, zda jejich konzumace škodí zdraví a hlavně – jestli se zbavíme pozůstatků chemického ošetření, když plody umyjeme? Podívejte se na výsledky laboratorních testů. Pro test byly zvoleny nejběžnější odrůdy Verna ze Španělska a Primofiori z italské Sicílie. Vzorky pocházejí z obchodního řetězce, kde jsou právě tyto odrůdy nabízeny pro použití jak v restauracích, tak pro domácí účely.

Je dobré vědět, že na etiketě balených citrónů musí být vždy uveden údaj o chemickém ošetření, rovněž u nebalených citrusů by také měla být tato informace dostupná pro zákazníky. V obchodech toto označení mnohdy chybí. Citrony se během vegetace ošetřují proti škůdcům, ale mnohem větší zbytky na plodech zůstávají po pesticidech, které se používají až po sklizni. I již sklizené plody se totiž ještě dále ošetřují proti napadení plísněmi, ke kterému by mohlo za podmínek dlouhého transportu a skladování dojít. Používají se k tomu tzv. fungicidní přípravky, z nichž ty nejpoužívanější obsahují jako účinné látky imazalil, thiabendazol anebo o-fenylfenol. Tyto látky byly také uvedeny na etiketách testovaných citronů.

Etikety nelhaly – ale neříkaly vše

Jak se ukázalo v laboratoři, ještě neumyté plody skutečně obsahovaly pesticidy. Italské citrony obsahovaly pouze imazalil a jen velmi malé množství o-fenylfenolu, zatímco citrony ze Španělska obsahovaly kromě imazalilu a značné hladiny o-fenylfenolu také malé stopy dalších pesticidů, jako je pyrimethanil, carbendazim, chlorpyrifos a pyriproxyfen. O-fenylfenol ve španělských citronech dosahoval téměř na hranici maximálního povoleného množství.

Podezřelé pesticidy

Nadměrné nebo nesprávné užívání pesticidů obecně má nežádoucí vliv jak na přírodu, tak na zdraví člověka. Jak jsou na tom z tohoto pohledu přípravky zjištěné u testovaných vzorků? Látka imazalil po aplikaci na povrch kůry proniká postupně dovnitř plodu. Je relativně málo až středně toxický pro člověka, podezření z kancerogenních účinků se v reálně možných dávkách nepotvrdilo. O-fenylfenol patří mezi látky, které by neměly ve větší míře konzumovat děti, neboť je podezření, že je jedním z faktorů vyvolávajících hyperaktivitu.

Omytí moc nepomůže. Přesto je vhodné

Zbavíme se uvedených pesticidů umytím plodů? Doporučení k omytí citrusů bývá někdy k vidění přímo v prodejnách, na samotných baleních citronů však podobné upozornění obvykle nenajdeme. Umytí jakýchkoli plodů před jídlem by přitom měla být samozřejmost, shodují se oslovení odborníci. A to i přesto, že nijak významně nepomůže, zejména u přípravku imazalil – jak ukázaly testy.

Citrony byly v laboratoři umyty tak, jak to obvykle uděláme doma, tedy zhruba půl minuty pod tekoucí vlažnou vodou s jemným promnutím v ruce, a osušeny utěrkou. Rozdíl mezi neumytými a umytými citrony byl však u různých druhů pesticidů minimální nebo dokonce vůbec žádný. Podrobné výsledky v galerii na webu Vitalia.cz

Proč tedy přesto ovoce umývat? Každý úbytek chemie dobrý, a navíc – omýváním se povrch plodů zbavuje také nežádoucích mechanických nečistot a mikroorganismů. Jen pozor, pokud citrony při mytí mneme v ruce. Není dobré si pak sahat do očí: imazalil i o-fenylfenol jsou známy tím, že oči dráždí a přírodní silice přítomné v kůře také.

Jak se zbavit pesticidů

Čím je tedy potřeba citrusy mýt, aby se hladina pesticidů snížila? Podle odborníků se kromě poněkud nepraktického mechanického kartáčování v horké vodě (s nejistým výsledkem) nabízí nějaký saponát či mýdlo, ale to by mohlo vnést jinou, možná závažnější kontaminaci včetně senzorických vad.

Pomohlo by umytí v alkoholu, etanol je totiž pro pesticidy daleko účinnější rozpouštědlo než voda, ale už byste ho pak měli vylít, což je dost drahá metoda. Mimochodem – protože alkohol omývá pesticidy z kůry o dost účinněji než samotná voda, jsou alkoholické drinky s plátky citrusů také jedním z nechtěných zdrojů vystavení se pesticidům.

Na trhu (zejména internetovém) se dnes nabízejí některé speciální přípravky na omývání ovoce a zeleniny. Podle odborníků ale nejde o ideální řešení. Některé jsou už podle složení bez valného efektu, jiné budou sice účinné, ale na ovoci budou místo pesticidů stopy těchto látek.

Chcete použít kůru? Kupte si bio citron

Pesticidů se evidentně jen tak nezbavíme. Co s tím? V první řadě, přese všechno uvedené, ovoce umýt. Pokud možno citron oloupat a použít jen dužinu. Samotnou kůru z běžného citronu raději nepoužívat. Pokud je kůra po ošetření plodu oddělena a použita dále samostatně, mohou koncentrace reziduí v takovém produktu dosahovat opravdu vysokých hodnot.

Z toho důvodu nelze doporučit kůru z ošetřených citrusů pro strouhání do pečiva, sušení ani kandování. Pro tyto účely jsou vhodné pouze citrusy z ekologického zemědělství – tedy „biocitrony" či „biopomeranče". Jen nezapomeňte, že je třeba je zpracovat ihned, protože bez ochrany fungicidy mohou v krátké době podlehnout napadení plísněmi.

Související

Citrusové plody

Nezdravé bioovoce? Testy ukázaly znepokojivou věc

S Vánocemi se nám spojují kandovaná kůra a vůně citrusů. Mnoho lidí se zabývá i otázkou, zda k pečení používat bio citróny a zda někdo hlídá pesticidy v kandované citrusové kůře. Organizace dTest se rozhodla produkty otestovat. Výsledky byly překvapující.

Více souvisejících

Citrusové plody potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 56 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 19 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Policie večer evakuovala nádraží v Plzni. Někdo vyhrožoval bombou

Policie musela v pátek večer preventivně evakuovat hlavní vlakové i přilehlé autobusové nádraží v Plzni. Důvodem bylo oznámení o uložení nástražného výbušného systému

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy