Lékaři varují: Tisíce Čechů netuší, že je napadl zákeřný virus

Praha - Každý třetí Čech si myslí, že před žloutenkou C chrání očkování. Vakcína ale neexistuje, připomínají lékaři při příležitosti dnešního Světového dne hepatitidy. Očkuje se proti žloutence A zvané nemoc špinavých rukou a proti žloutence B, která se stejně jako žloutenka C přenáší krví. Jedinou spolehlivou ochranou před nákazou typem C je podle lékařů informovanost a zodpovědné chování, protože "céčko" se přenáší také sexem či sdílením jehel při užívání drog.

Loni bylo v ČR téměř 1600 nových případů žloutenky, tedy infekčního onemocnění jater, z nich přes polovinu, 873 byl typ C, z toho zhruba polovina byli narkomani.

Podle průzkumu z konce loňského roku 37 procent lidí soudí, že proti žloutence C se očkuje a 98 procent netuší, že nakazit se mohou i při tetování, piercingu či akupunktuře. Nevědí ani to, že rizikové je i sdílení zubních kartáčků nebo holicích potřeb.

Světový den hepatitidy připadá na výročí narození objevitele viru hepatitidy B a nositele Nobelovy ceny Barucha Samuela Blumberga. Letos také uplyne 25 let od objevu viru hepatitidy C. Celosvětově žloutenkou C trpí na 160 miliónů lidí, v Evropě 17,5 milionu. V ČR je nakaženo odhadem 20.000 lidí, velká část to neví. Nemoc se totiž dlouho neprojevuje.

Podle průzkumu STEM/MARK jen 33 procent dotázaných ví, že se virus žloutenky C přenáší krví, 17 procent si je vědomo, že přenos je spojen s rizikovým sexuálním chováním. Dvě procenta lidí si uvědomují, že virus se přenese tetováním a stejně málo jich ví o možném přenosu z matky na plod.

Virus hepatitidy C byl však objeven až koncem osmdesátých let 20. století. Do té doby byly známy pouze dva základní typy virových hepatitid – A a B. Ne všechny případy virových zánětů jater však bylo možné takto jednoduše zaškatulkovat. V sedmdesátých letech se začaly množit případy hepatitid u pacientů po krevní transfuzi. Neodpovídal za ně přitom ani virus hepatitidy A, ani B. Choroba si pro svůj neznámý původ vysloužila jméno non-A non-B hepatitis. Podle vědců za ni mohlo hned několik virů současně.

Původce hepatitidy C objevil až v roce 1989 výzkumný tým doktora Michaela Houghtona. O rok později se podařilo vyrobit protilátky a získat tak způsob zjištění přítomnosti viru v krvi. V roce 1992 bylo zavedeno plošné testování dárců krve. V roce 1995 se poprvé podařilo zobrazit virus pomocí elektronového mikroskopu.

Céčko není jen další obyčejná "žloutenka". Pozornost věnovaná viru HIV a jím vyvolanému onemocnění AIDS ne zcela právem odsunula hepatitidu C na okraj zájmu veřejnosti. Hepatitida C se však stává velkým zdravotním problémem dneška. Její chronickou formou trpí podle odhadů přes 175 milionů lidí na celém světě – to jsou přibližně 3 procenta světové populace, informuje virova-hepatitida.cz.

Související

Více souvisejících

zdraví Tetování nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy