Pozor na letní chřipky. Jsou důsledkem teplotního šoku

Praha - Horké léto s sebou často přináší akutní onemocnění dýchacích cest. Takzvané letní chřipky jsou důsledkem teplotního šoku, kterému organismus ne vždy dokáže čelit, řekl ČTK primář oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice Na Homolce Petr Jirák.

Zdravotní problém podle Jiráka obvykle vyvolá klimatizace, kdy člověk z horkého venkovního prostředí přijde do vychlazené místnosti. "S podobnými rychlými změnami, které by současně neprovázela změna ošacení, se běžně nesetkáváme. Když v zimě vyrážíme z teplé místnosti ven, dobře se oblékneme. V létě to ale opačně funguje jen výjimečně," uvedl.

Většina lidí uvítá, že po příchodu do klimatizované místnosti jim není horko, málokdo si oblékne hned svetr. "To je pro tělo veliký šok. Když v klimatizovaných místnostech snížíme teplotu na 20 stupňů a teplota venku dosahuje 34 stupňů, je teplotní rozdíl celých 14 stupňů," řekl.

Kdo si v místnosti chlazené klimatizací navíc ještě dá chladný nápoj s ledem, nachladí se téměř jistě. Pokud si přehřátý na sebe pustí větrák, či v autě chladný proud z klimatizace namíří přímo na sebe, může očekávat pořádnou rýmu. Tělo neumí na takovou změnu v krátké chvíli přiměřeně reagovat, výsledkem může být porucha obranyschopnosti a nemoc.

Rýma a chřipka mohou přerůst v zánět horních cest dýchacích, tedy hrtanu, případně dutin, kde hrozí porucha funkce Eustachovy trubice v uchu a zánět středního ucha.

Typická letní chřipka se často projevuje suchým škrábajícím pocitem v krku, výtokem z nosu, bolestmi hlavy a celkovou vysíleností organismu. Často se kromě rýmy dostaví i teplota, zimnice, bolesti hlavy, krku a uší, zvracení, průjem nebo bolesti břicha.

Člověk se cítí nemocný a ochablý a raději by chtěl strávit letní roční období doma v posteli než na louce na koupališti. Letní chřipku však lze většinou překonat po několika málo dnech a zpravidla není nutno ji označit za nebezpečnou. Přesto nesmí být podceněna, neboť může přerůst v závažný bakteriální zánět, letní angínu.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

chřipka Slunce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy