Velký přehled pravidel pro české turisty. Co pro ně v současnosti platí?

Na začátku první vlny pandemie se nejen Česko, ale i další země uchýlily k jednomu z nejradikálnějších opatření, a to uzavření svých hranic. Rozvolňování omezení v oblasti cestování bylo jedním z posledních kroků, po nichž jednotlivé vlády sáhly. Došlo k němu až v červnu, kdy se život v podstatě vrátil do normálu.

V Česku začal od 15. června platit takzvaný semafor pro Evropu, jehož barvy reflektují míru nebezpečí infekce v jednotlivých státech, na základě čehož se pak odvíjí i podmínky případného návratu či vstupu do ČR z těchto zemí. Češi, kteří se vrátí z oblastí nízkého a středního rizika, se mohou do své vlasti vrátit bez jakýchkoli omezení typu karanténa nebo negativní test na covid-19.

Touto povinností jsou vázáni pouze v případě červených států, v nichž je riziko vysoké, mezi něž patří například Rumunsko a od 24. srpna Španělsko, vyjma Kanárských ostrovů. V potaz je ale třeba brát nejen opatření ze strany Česka, nýbrž i jednotlivých zemí. Čeští občané například stále nemohou volně cestovat do Finska. Jedou-li do Norska, Estonska nebo Slovinska, musejí se podrobit izolaci. 

O podrobných podmínkách cestování do jednotlivých zemí, a to nejen z českého, nýbrž i tamního pohledu, informoval server CNN Prima NEWS.

Spojené království - Lze cestovat bez omezení.

Estonsko - Tallinn se rozhodl vyškrtnout Česko ze seznamu bezpečných zemí na začátku července, aby jej pak na něj opět vrátil, a 24. července jej z něj znovu vyřadil. Čeští občané, kteří do pobaltského státu přicestují, musejí do 14denní karantény. Jinak tomu není ani v sousedním Lotyšsku.

Finsko - Do země tisíce jezer nelze přicestovat. Češi stejně jako většina ostatních členských států nepatří mezi země, z nichž je do Finska volný vstup. Chtějí-li do něj zavítat, musejí k tomu mít důvod, a po vstupu země absolvovat dvoutýdenní izolaci. 

Francie - Neomezený vstup, kromě zámořských departmentů.

Itálie - Země je turistům otevřená od 3. června.

Kypr - Na ostrov lze přicestovat za účelem turistiky, ale s povinností se prokázat maximálně tři dny starým negativním testem na covid-19.

Maďarsko - Vstup i návrat bez omezení.

Německo - Vstup i návrat bez omezení.

Norsko - Osoby cestující z Česka se musejí s platností od 8. 8. podrobit desetidenní karanténě.

Polsko - Vstup i návrat bez omezení.

Rakousko - Vstup i návrat bez omezení.

Rumunsko - Rumunsko je z českého hlediska považované za rizikovou zemi a občané vracejí se do vlasti jsou povinní se buďto podrobit testu, anebo podstoupit dvoutýdenní izolaci.

Řecko - Athény původně zamýšlely povinnost českých turistů se od 17. srpna prokázat negativním testem na koronavirus, ale nakonec od toho po intervenci českého premiéra Andreje Babiše (ANO) a české diplomacie upustily. Lidé, kteří do země cestují přes pozemní hranici, se ale tomu nevyhnou. Test nesmí být starší více než 72 hodin a musí obsahovat také přílohu potvrzující negativní diagnózu v angličtině.

Slovensko - Vstup i návrat bez omezení.

Slovinsko - Lublaň se podobně jako Tallinn rozhodla zpočátku vyřadit Česko ze seznamu bezpečných států na začátku července, aby pak následně své rozhodnutí zmírnila, a omezila jej pouze na lokální ohnisko nákazy Moravskoslezský kraj. Od 17. července směli Češi bez omezení znovu cestovat do Slovinska, ale počínaje 7. srpnem jim to bylo znovu znemožněno. Až na výjimky musejí absolvovat povinnou dvoutýdenní karanténu. Jednou z nich je tranzit, který ale nesmí přesáhnout časový interval dvanácti hodin. 

Španělsko - Od 24. srpna se budou muset Češi vracející se ze Španělska prokázat negativním testem, anebo se podrobit izolaci. Výjimkou budou jenom Kanárské ostrovy.

Švédsko –⁠  Vstup i návrat bez omezení.

Tunisko –⁠ Od začátku srpna se stal tento severoafrický stát a dovolenková destinace bezpečnou zemí z pohledu Česka. Od 26. srpna se ale budou zřejmě muset cestující do Tuniska, a to ze všech zemí, prokázat negativním testem na covid-19. To by se ale nemělo vztahovat na české turisty, které do země přicestují prostřednictvím cestovní kanceláře.

Související

Více souvisejících

cestování evropa Tunisko zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 51 minutami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 1 hodinou

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 6 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 8 hodinami

USA o útoku na Írán věděly předem. Operaci neschválily

Spojené státy dostaly předem oznámení o izraelském útoku na Írán. Operaci však neschválily, ani se na ní nepodílely, citovala v pátek místní média americké představitele.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy