Aktivistka za práva LGBT vyvěsila vlajku na Mariánský sloup, akci přerušili strážníci

Dnešní happening několika aktivistů u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze přerušili strážníci městské policie. Akce, jejíž součástí byla modlitba a vyvěšení "vlajky s nebinární Madonou" na balustrádu sloupu, podle policie neměla povolení.

Umělkyně Darina Alster chtěla happeningem upozornit na útlak, kterému čelí LGBTQ (lesby, gayové, bisexuálové, transgender a queer osoby) a ekologičtí aktivisté.

Vlajka byla složena z tváří LGBTQ a ekologických aktivistů, které jejich protesty stály život. Nedávno obnovený Mariánský sloup aktivisté vybrali proto, že směr české katolické církve pod vedením kardinála Dominika Duky se podle Alster začíná blížit polskému proudu.

Madona je podle umělkyně v křesťanské tradici ochránkyní utlačovaných. "Tvář nebinární Madony je tváří ochránkyň a ochránců lesů a pralesů, kteří při jejich obraně zemřeli," řekla. Stejně tak podle ní vyvěšená vlajka reprezentovala aktivistky a aktivisty, kteří bojují za práva žen a LGBTQ.

Vyvěšení vlajky na sloup se nelíbilo strážníkům městské policie, kteří na místo přijeli. I když umělkyně argumentovala tím, že jde o modlitbu a tedy náboženskou akci, které není nutné nahlašovat, strážníci ji vyzvali, aby ze sloupu vlajku sundala. Strážníci také Alster upozornili, že plátky růží, kterými poházela balustrádu sloupu, mohou být brány jako znečištění.

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové strážníci nepřijeli na ohlášení, ale pouze jeli kolem. "Hlídka strážníků si na Staroměstském náměstí všimla většího množství lidí postávajících u Mariánského sloupu. Z tohoto důvodu situaci prověřila. Podle ženy, která se strážníkům přihlásila, bylo zjištěno, ze se jedná o náboženské setkání. Strážníci dotyčnou ženu pouze vyzvali, aby odstranila z ochozu sloupu vlajku, na což neměla žádné povolení. Žena tak učinila," komentovala případ mluvčí.

Replika sloupu se po letech diskusí na náměstí vrátila v červnu letošního roku, vytvořil ji sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci pro Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Obnova památky stále vyvolává spory. Zastánci považují dílo za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Původní sloup zbořil v roce 1918 dav.

Související

Kardinál Dominik Duka

Kardinál Duka požehná Mariánský sloup. Dorazí i odpůrci včetně Zahradila

Mariánský sloup, který po sto letech znovu stojí na Staroměstském náměstí v Praze, se v sobotu stane středem pozornosti jeho zastánců i odpůrců. Na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, což je jeden z nejdůležitějších křesťanských svátků, napodobeninu sloupu v poledne požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. V 10:00 se na náměstí sejdou ti, kterým se znovuinstalace sloupu ve veřejném prostoru nelíbí.

Více souvisejících

Mariánský sloup Darina Alster LGBT+ Praha Dominik Duka

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy