Aktivistka za práva LGBT vyvěsila vlajku na Mariánský sloup, akci přerušili strážníci

Dnešní happening několika aktivistů u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze přerušili strážníci městské policie. Akce, jejíž součástí byla modlitba a vyvěšení "vlajky s nebinární Madonou" na balustrádu sloupu, podle policie neměla povolení.

Umělkyně Darina Alster chtěla happeningem upozornit na útlak, kterému čelí LGBTQ (lesby, gayové, bisexuálové, transgender a queer osoby) a ekologičtí aktivisté.

Vlajka byla složena z tváří LGBTQ a ekologických aktivistů, které jejich protesty stály život. Nedávno obnovený Mariánský sloup aktivisté vybrali proto, že směr české katolické církve pod vedením kardinála Dominika Duky se podle Alster začíná blížit polskému proudu.

Madona je podle umělkyně v křesťanské tradici ochránkyní utlačovaných. "Tvář nebinární Madony je tváří ochránkyň a ochránců lesů a pralesů, kteří při jejich obraně zemřeli," řekla. Stejně tak podle ní vyvěšená vlajka reprezentovala aktivistky a aktivisty, kteří bojují za práva žen a LGBTQ.

Vyvěšení vlajky na sloup se nelíbilo strážníkům městské policie, kteří na místo přijeli. I když umělkyně argumentovala tím, že jde o modlitbu a tedy náboženskou akci, které není nutné nahlašovat, strážníci ji vyzvali, aby ze sloupu vlajku sundala. Strážníci také Alster upozornili, že plátky růží, kterými poházela balustrádu sloupu, mohou být brány jako znečištění.

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové strážníci nepřijeli na ohlášení, ale pouze jeli kolem. "Hlídka strážníků si na Staroměstském náměstí všimla většího množství lidí postávajících u Mariánského sloupu. Z tohoto důvodu situaci prověřila. Podle ženy, která se strážníkům přihlásila, bylo zjištěno, ze se jedná o náboženské setkání. Strážníci dotyčnou ženu pouze vyzvali, aby odstranila z ochozu sloupu vlajku, na což neměla žádné povolení. Žena tak učinila," komentovala případ mluvčí.

Replika sloupu se po letech diskusí na náměstí vrátila v červnu letošního roku, vytvořil ji sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci pro Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Obnova památky stále vyvolává spory. Zastánci považují dílo za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Původní sloup zbořil v roce 1918 dav.

Související

Kardinál Dominik Duka

Kardinál Duka požehná Mariánský sloup. Dorazí i odpůrci včetně Zahradila

Mariánský sloup, který po sto letech znovu stojí na Staroměstském náměstí v Praze, se v sobotu stane středem pozornosti jeho zastánců i odpůrců. Na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, což je jeden z nejdůležitějších křesťanských svátků, napodobeninu sloupu v poledne požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. V 10:00 se na náměstí sejdou ti, kterým se znovuinstalace sloupu ve veřejném prostoru nelíbí.

Více souvisejících

Mariánský sloup Darina Alster LGBT+ Praha Dominik Duka

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy