Téměř polovina poskytovatelů sociálních služeb v Česku, kteří zajišťují péči o seniory, postižené a další potřebné, už nemá pro své pracovníky roušky. Personálu v další desetině zařízení pak roušky vydrží nejdéle na tři dny. Ukázal to průzkum Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS), do kterého se zapojilo přes 700 zařízení z celé republiky. ČTK má výsledky k dispozici. Podle nich řadě domovů, center a pečovatelských služeb už došly také zdravotnické rukavice a dezinfekce.
"Pokud by poskytovatelé dostali ochranné pomůcky příští týden, nebyl by to tak velký problém. Pokud by ale zásobování mělo trvat čtyři až osm týdnů, byl by to obrovský problém," řekl ČTK prezident asociace Jiří Horecký.
Pokud lidé nosí roušku, chrání tím ostatní ve svém okolí, aby je případně nenakazili. Aby se neinfikovali sami, musí používat masky či respirátory. Respirátory mohou výrobci dodávat teď jen státu, ministerstvo zdravotnictví jimi chce zásobovat nejdřív nemocnice, záchranáře, praktiky a zubaře. Teprve poté je začne posílat i sociálním službám. Na trhu se respirátory, ale ani roušky či dezinfekce nyní sehnat nedají.
V domovech pro seniory žije asi 65.000 lidí. Dalších asi 100.000 osob využívá terénní sociální služby. Asociace poskytovatelů a odboráři už minulý týden poukazovali na to, že nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje právě seniory a případná nemoc COVID-19 u nich má nejzávažnější průběh.
Teď 48 procent poskytovatelů odpovědělo, že roušky už vůbec nemají. Desetina je má maximálně na tři dny. Dalším 18 procentům zařízení vydrží jejich zásoba roušek ještě nejvýš týden. Týden až dva týdny si pak vystačí každý osmý poskytovatel. Od dvou do tří týdnů roušky má pět procent zařízení a zásobu nejvýš na měsíc sedm procent.
Dezinfekce úplně chybí šesti procentům poskytovatelů a nejvýš na tři dny vydrží dalším osmi procentům zařízení. Zásobu na tři dny až týden má pětina sociálních služeb, další pětina pak na týden až dva týdny. Zbývajících 45 procent poskytovatelů by mělo mít desinfekci ještě na dobu od dvou do čtyř týdnů.
Každé dvacáté zařízení už vůbec nemá zdravotnické rukavice, nebo mu vydrží nejvýš na tři dny. Horecký podotkl, že bez rukavic se přitom personál neobejde a používá je každý den. Maximálně tři dny až týden situaci zvládne 12 procent domovů a služeb a od týdne do dvou týdnů pak dalších 18 procent. Téměř dvě třetiny poskytovatelů mají ale zásobu ještě maximálně na dva týdny až měsíc.
"Od ministerstva zdravotnictví očekáváme zajištění nutných ochranných prostředků pro pečující personál," uvedla před dvěma dny na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).
Podporuji okamžitý zákaz návštěv ve všech zařízeních, která mají v péči klienty z nejstarší generace. Koronavirus může být fatální hlavně pro nejstarší z nás. Od MZ očekáváme zajištění nutných ochranných prostředků pro pečující personál. Bezpečnost musí být na prvním místě!
— Jana Maláčová (@JMalacova) March 8, 2020
Ministerstvo práce na svém webu napsalo, že požadavky na ochranné pomůcky a dezinfekci ve svém resortu zmapovalo. Zaměřilo se na své úřady a pět svých organizací sociálních služeb. Požadavky na jejich zásobení předalo ministerstvu zdravotnictví.
"Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová apeluje na zajištění těchto potřeb i pro pobytové, ambulantní a terénní sociální služby jiných zřizovatelů," píše ministerstvo na webu. Sociální služby zřizují většinou kraje, obce či neziskové organizace.
Související
Příspěvek na péči dozná v roce 2024 změn. Ministerstvo představilo návrh
Příspěvek na péči se v roce 2024 zvýší. Stát dá na navýšení miliardy korun
sociální péče , Jana Maláčová (ČSSD) , Ministerstvo práce a soc. věcí , život , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 21 minutami
Policie zasahovala v centru Prahy. Muže se zbraní si oznamovatel vymyslel
před 35 minutami
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
před 1 hodinou
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
před 1 hodinou
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
před 2 hodinami
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
před 2 hodinami
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
před 2 hodinami
Tom Cruise převzal nejvyšší civilní vyznamenání od námořnictva USA
před 3 hodinami
Zelenskyj se výrazně změnil. Začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomují dlouho
před 3 hodinami
Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska
před 4 hodinami
HRW: Člověk potřebuje 100 litrů vody denně, v Gaze nemají ani 15. Odpíráním vody páchá Izrael genocidu
před 4 hodinami
Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka se vrátí zima
včera
Spotřeba uhlí ve světě je rekordní. Může za to válka na Ukrajině
včera
Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly nejsou schopny vytlačit ruské jednotky
včera
Ukrajincům se daří válku s Ruskem přenášet do Afriky a Sýrie. Pro Západ to je výhodné
včera
Severokorejci u Kursku působí jako čerstvé maso. Problémem je to, co bude následovat, varuje norský expert
včera
Princ byl v kontaktu s čínským agentem a přijde o britské královské Vánoce
včera
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
včera
Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne
včera
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
Washington zůstává nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie, s potenciálem ovlivnit její směr k stabilitě nebo dalšímu chaosu. Upozornil na to server National Interest.
Zdroj: Libor Novák