Viditelně si oddychl, že obchody, restaurace i služby od čtvrtka zase ožijí. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza se bál, aby vláda svůj verdikt neodložila o celý týden a provozovny neotevřela až od 7. prosince. „Musím se přiznat, že takové hrozící reality jsme se obávali. Čtvrtek proto považuji za určitý kompromis, se kterým se naučíme žít. Tři adventní víkendy ze čtyř mohou pomoci obchodníkům odmazat některé ztráty,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Prouza.
Dopředu byl smířen s tím, že vláda ještě nechá obchody i restaurace několik dní bez života, neboť koronavirová situace stále ještě není ideální. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza totiž vycházel z chování kabinetu, které naznačovalo, že v pondělí se byznys ještě nerozjede. „Musím říci, že podle toho, jak vláda v posledních dnech komunikovala, jsme nečekali, že by k rozvolnění v pondělí došlo. Bylo vidět, že kabinet bral takzvaně zpátečku. Spíše jsme se báli, aby nedošlo k odložení rozvolnění o celý týden. Čtvrtek, kdy dojde k obnovení, proto považuji za určitý kompromis, se kterým se naučíme žít.“
Viceprezident Hospodářské komory vítá, že se podnikatelé alespoň částečně mohou ze současné krize dostat tím, když budou moci otevřít před Vánocemi, které jsou vždy na tržby bohaté. „Je to dobře, ale z našeho pohledu k oživení dochází pozdě. Užil bych takové hezké české rčení, které říká: Lepší než drátem do oka. Nenapadá mě nyní zdvořilejší ekvivalent. Ale když už tak vláda bohužel učinila až nyní, tak tři adventní víkendy ze čtyř alespoň částečně pomohou některé ztráty odmazat, i když pochopitelně ne všechny,“ uvědomuje si.
Bývalý náměstek ministra financí z let 2004 až 2006 je ale přesvědčený, že malé obchody neměly být nikdy zavřené. „Protože nebyly zdrojem nákazy, stejně jako například restaurace na rozdíl od barů.“ Prouza však pro EuroZprávy.cz opakuje, že za nedělní verdikt je rád. „Čekali jsme, že vývoj ohledně rozvolňování může být výrazně horší. Ale zároveň musím říci, že situace mohla být už řadu měsíců lepší. Ale jak říkám, také jsme se báli, že k otevření může dojít až příští pondělí,“ přiznává.
Exstátní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády České republiky v letech 2014 až 2017 predikuje, že větší problém s návratem hostů bude u restaurací. U nich předopovídá pomalejší i složitější rozjezd. „A proto si myslím, že nynějším velkým úkolem vlády na další dva tři týdny by mělo být dořešit systém kompenzací, protože v současné chvíli je strašně nefér, že někdo je dostává a jiný nikoli. A to si myslím, že je teď potřeba dotáhnout do konce.“
Expert pro oblast finančních služeb nemá obavy, že dojde k zhoršení nákazy lidí, když se nyní všichni vrhnou do obchodů. Ve čtvrtek totiž budou zbývat přesně tři neděle do Štědrého dne. „Myslím si, že lidé už jsou rozumní, v posledních týdnech je vidět, že Češi výrazně změnili své chování.“
Podle bývalého člena ČSSD například v potravinových řetězcích klesla frekvence nákupů o třetinu. „Lidé začali do obchodů chodit jen dvakrát v týdnu místo standardní návštěvnosti, která byla třikrát za týden. Nečekám tedy, že by došlo k nějakému masivnímu náporu hned první den.“ Ekonom se proto domnívá, že zmíněná disciplína v souvislosti s koronavirem hodně pomůže. „Naučili se chovat rozumně a pochopili, že si mají dávat pozor. A právě tím, že se už stihne i druhý adventní víkend, tak se naskýtá šance, jak vše racionálně rozložit,“ konstatuje Tomáš Prouza.
Související

Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát

Zaměstnavatelé plánují omezit zaměstnanecké benefity, hlavně ty méně rozšířené
Tomáš Prouza (ekonom) , Obchody , Svaz obchodu a cestovního ruchu , podnikatelé , živnostníci , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 31 minutami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 1 hodinou

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
včera
Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.
Zdroj: Libor Novák