Bělorus Alexej Fadějev dnes u soudu odmítl obžalobu, která ho viní z teroristického útoku kvůli tomu, že se aktivně zapojil do bojů v řadách proruských separatistů na východní Ukrajině. Tvrdí, že chtěl pomoci lidem bránit se proti tzv. ukrajinským fašistům.
Jednačtyřicetiletému muži, který žije dlouhodobě v Praze, hrozí 12 až 20 let vězení. Hlavní líčení, které provázejí přísná bezpečnostní opatření, je zatím naplánováno do středy.
Muž, který je nyní ve vězení kvůli jinému trestnému činu, se podle obžaloby zapojil do konfliktu "v úmyslu aktivně podpořit separatistické skupiny na východě Ukrajiny, které usilují o odtržení od Ukrajiny a vytvoření samostatného státního útvaru, tzv. Doněcké lidové republiky". Státní zástupce tvrdí, že Fadějev vycestoval opakovaně, a to od října 2014 do května 2016. Muž se podle spisu nechal vyzbrojit a podílel se na různých vojenských úkolech v řadách tzv. "Republikánské gardy Doněcké lidové republiky". Kromě hlídkování se obžalovaný aktivně zapojil do bojů s ukrajinskými jednotkami bránícími svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, uvádí obžaloba.
"To, že jsem byl v Donbasu, v Doněcku, to přece není teroristický akt. Já jsem tam byl jen proto, abych pomohl lidem," řekl dnes prostřednictvím tlumočníka Fadějev. Na Ukrajinu se podle svých slov vydal proto, že se moci v zemi ujali "fašisté", kteří svrhli dosavadní vládu. Na internetu také viděl videa, na nichž byla zachycena "zvěrstva", která se údajně v zemi odehrávala. Několikrát také zmínil ukrajinskou nacionalistickou organizaci Pravý sektor, která podle něj útočila na civilní obyvatelstvo. Fadějev ale odmítl, že by na Ukrajině chtěl bojovat s vládními jednotkami.
Bělorus uvedl, že se přímo do bojů proti nacionalistům nezapojil, účastnil se pomocných aktivit, jako bylo hlídkování. Ze zbraně, kterou od separatistů dostal, střílel podle svých slov jen ve výcvikovém středisku na střelnici. Nevěděl prý také, že tzv. Doněcká lidová republika byla vyhlášena v rozporu s Ukrajinskou ústavou. Stejně tak se nezajímal o to, kdo činnost gardy financuje.
Z terorismu byl kvůli účasti v bojích na Ukrajině v minulosti obžalován český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách. Uložily mu dvouletou podmínku a odňaly mu vojenskou hodnost. Eštu u soudu v minulosti uvedl, že na Ukrajinu jel za poznáním a cestovat, v uniformě povstalců a se zbraněmi se fotografoval na památku. Fadějev, který se s bývalým vojákem zná, dnes řekl, že mu s cestou na Ukrajinu pomohl, v Doněcku se s ním i setkal. Podle Fadějeva měl Eštu v rámci jednotek podobnou úlohu jako on, zapojil se do pomocných prací. Eštua dnes soud předvolal jako svědka, odmítl ale vypovídat.
Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.
Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné Ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14.000 obětí. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.
Související

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
soudy , Terorismus v ČR , Ukrajinská krize , Praha
Aktuálně se děje
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Aktualizováno včera

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
včera
Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
Zdroj: Libor Novák