Bělorus Alexej Fadějev dnes u soudu odmítl obžalobu, která ho viní z teroristického útoku kvůli tomu, že se aktivně zapojil do bojů v řadách proruských separatistů na východní Ukrajině. Tvrdí, že chtěl pomoci lidem bránit se proti tzv. ukrajinským fašistům.
Jednačtyřicetiletému muži, který žije dlouhodobě v Praze, hrozí 12 až 20 let vězení. Hlavní líčení, které provázejí přísná bezpečnostní opatření, je zatím naplánováno do středy.
Muž, který je nyní ve vězení kvůli jinému trestnému činu, se podle obžaloby zapojil do konfliktu "v úmyslu aktivně podpořit separatistické skupiny na východě Ukrajiny, které usilují o odtržení od Ukrajiny a vytvoření samostatného státního útvaru, tzv. Doněcké lidové republiky". Státní zástupce tvrdí, že Fadějev vycestoval opakovaně, a to od října 2014 do května 2016. Muž se podle spisu nechal vyzbrojit a podílel se na různých vojenských úkolech v řadách tzv. "Republikánské gardy Doněcké lidové republiky". Kromě hlídkování se obžalovaný aktivně zapojil do bojů s ukrajinskými jednotkami bránícími svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, uvádí obžaloba.
"To, že jsem byl v Donbasu, v Doněcku, to přece není teroristický akt. Já jsem tam byl jen proto, abych pomohl lidem," řekl dnes prostřednictvím tlumočníka Fadějev. Na Ukrajinu se podle svých slov vydal proto, že se moci v zemi ujali "fašisté", kteří svrhli dosavadní vládu. Na internetu také viděl videa, na nichž byla zachycena "zvěrstva", která se údajně v zemi odehrávala. Několikrát také zmínil ukrajinskou nacionalistickou organizaci Pravý sektor, která podle něj útočila na civilní obyvatelstvo. Fadějev ale odmítl, že by na Ukrajině chtěl bojovat s vládními jednotkami.
Bělorus uvedl, že se přímo do bojů proti nacionalistům nezapojil, účastnil se pomocných aktivit, jako bylo hlídkování. Ze zbraně, kterou od separatistů dostal, střílel podle svých slov jen ve výcvikovém středisku na střelnici. Nevěděl prý také, že tzv. Doněcká lidová republika byla vyhlášena v rozporu s Ukrajinskou ústavou. Stejně tak se nezajímal o to, kdo činnost gardy financuje.
Z terorismu byl kvůli účasti v bojích na Ukrajině v minulosti obžalován český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách. Uložily mu dvouletou podmínku a odňaly mu vojenskou hodnost. Eštu u soudu v minulosti uvedl, že na Ukrajinu jel za poznáním a cestovat, v uniformě povstalců a se zbraněmi se fotografoval na památku. Fadějev, který se s bývalým vojákem zná, dnes řekl, že mu s cestou na Ukrajinu pomohl, v Doněcku se s ním i setkal. Podle Fadějeva měl Eštu v rámci jednotek podobnou úlohu jako on, zapojil se do pomocných prací. Eštua dnes soud předvolal jako svědka, odmítl ale vypovídat.
Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.
Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné Ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14.000 obětí. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.
Související

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
soudy , Terorismus v ČR , Ukrajinská krize , Praha
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
před 49 minutami

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
před 50 minutami

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
před 1 hodinou

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
před 1 hodinou

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
před 2 hodinami

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
před 2 hodinami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 2 hodinami

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 3 hodinami

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 3 hodinami

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 4 hodinami

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 4 hodinami

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
před 5 hodinami

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny
před 5 hodinami

Ukrajina důrazně varuje EU: Dodržte slovo. Vaše kroky pro nás budou devastační
před 6 hodinami

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert
před 7 hodinami

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty
před 8 hodinami

Počasí v příštím týdnu bude stabilní, vyplývá z předpovědi
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera
Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
Policisté na jaře pozorují nárůst kybernetické kriminality v prostředí platformy WhatsApp, kterou lidé běžně používají ke komunikaci. Škody jdou v některých případech do milionů korun. Na co si dát pozor a jak správně postupovat, pokud u vás zavládne jakékoliv podezření?
Zdroj: Jan Hrabě