Čech schvaloval teroristické útoky na muslimy, soud vynesl trest

Pražský městský soud uložil dnes padesátiletému Václavu Klestilovi tříletý podmíněný trest za to, že na facebooku schválil teroristický útok na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ho vinným z podpory a propagace terorismu. Verdikt není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro případné odvolání. O trochu mírnější trest za podobný čin dostala tento týden i Renáta Pelikánová, která v pondělí odešla od soudu s dvouletou podmínkou.

Podle předsedkyně senátu Hany Chaloupkové nebylo o mužově vině pochyb. Za obecný problém pak označila to, že lidé si při vkládání příspěvků na internet neuvědomují důsledky. "Nechceme někoho připravit o svobodu. Nechceme mu zničit život," pronesla. Soud podle ní však chce, aby lidé začali vnímat, že mohou za za podobné komentáře opravdu skončit až na 15 let ve vězení.

Soud podle předsedkyně senátu uložil Klestilovi nejpřísnější možný podmíněný trest - tříletý s podmíněným odkladem na pět let. Soudkyně zdůraznila, že pokud se v budoucích pěti letech něčeho nezákonného dopustí, bude muset nastoupit do vězení. Uvedla, že by si měl muž uvědomit, že na Novém Zélandu zemřelo několik desítek nevinných lidí, kteří měli rodiny.

Klestil podle žalobce Martina Bílého napsal v polovině loňského března do komentáře pod článek Hospodářských novin (HN) o útoku na mešity na Novém Zélandu: "Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce." Příspěvek vložil na facebookový profil deníku, kde byl veřejně přístupný. Podle obžaloby se tím dopustil trestného činu podpory a propagace terorismu, za který hrozí pětileté až patnáctileté vězení.

Padesátiletý řidič kamionu se k příspěvku přiznal. "Uznávám, že jsem napsal blbost. Víc jsem se tím ale nezabýval, neuvědomil jsem si, že se za to můžu dostat k soudu," uvedl. Komentářem pod článkem HN podle své výpovědi chtěl provokovat, o útocích podrobněji nečetl, ani o nich mnoho nevěděl.

Klestil dodal, že nepatří do žádné extremistické skupiny a terorismus ani násilí neschvaluje. S muslimy prý neměl nikdy problémy, začal je mít až v posledních letech, "kdy začali páchat vražedné útoky proti evropskému obyvatelstvu". V České republice se podle své výpovědí zatím cítí bezpečně, v některých evropských zemích je to už ale horší.

Bílý v závěrečné řeči navrhoval, aby soud muži uložil pětileté vězení. Pro mimořádné snížení trestu pod spodní hranici není podle něj důvod. Podobně se vyjádřil již dříve v případu Pelikánové, která o pachateli útoků na Novém Zélandu na facebooku napsala: "Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují." Proti jejímu podmíněnému odsouzení se žalobce na místě odvolal.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil loni v březnu při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Devětadvacetiletý muž je obžalovaný z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu a hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.

Kvůli schvalování teroristického útoku v Christchurchi obdržel pražský městský soud i další obžaloby. Jednou z nich se bude zabývat příští čtvrtek. Zatímco Klestil a Pelikánová chválili pachatele na facebooku, další obžalovaný útok schvaloval na serveru drsnysvet.cz.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Více souvisejících

projevy nenávisti soudy Facebook teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy