Dvě třetiny Čechů mají z něčeho obavy. Nejčastěji je vyvolává koronavirus

Obavy z něčeho mají nyní zhruba tři pětiny lidí, přičemž nejčastěji je vyvolává nemoc covid-19. Vedle toho se Češi bojí zejména o své zdraví, válek a zhoršení životní úrovně. Většina lidí, přibližně 90 procent, se ale dál cítí v ČR i místě svého bydliště bezpečně. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které ho provedlo v červnu mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

V porovnání s předchozím průzkumem v listopadu 2019 se počet lidí, kteří mají nějaké obavy, zvýšil o čtyři body na 58 procent. Nejvíce z nich, 31 procent, je má z koronaviru, jehož první případy se v zemi objevily loni na jaře. S tím zřejmě souvisí i obavy o zdraví, které má podle CVVM 18 procent lidí. Následuje strach z válek a ze zhoršování životní úrovně, které shodně uvedlo 11 procent lidí. Před dvěma lety ale byly obavy lidí z válek větší, deklarovalo je 20 procent. V případě životní úrovně se názor veřejnosti nezměnil.

Autoři průzkumu uvedli, že proti předchozímu průzkumu se podstatně snížily i obavy z migrantů, a to z 22 procent na nynějších devět procent, a ze zhoršování životního prostředí z 22 procent na čtyři procenta. Naopak výrazně více se lidé bojí ekonomického vývoje kvůli koronavirové epidemii a domácího politického vývoje. V roce 2019 se toho obávaly dvě, resp. tři procenta dotázaných a nyní kolem osmi procent.

Co se týče pocitu bezpečí v ČR a ve svém bydlišti, je názor lidí stabilní několik let. "Během devatenácti let, kdy je pocit bezpečí v České republice sledován, počet lidí, kteří se cítí rozhodně nebo spíše bezpečně, vzrostl téměř na dvojnásobek z 45 procent na 85 procent," doplnili autoři průzkumu. Pocit bezpečí v místě, kde dotázaní žijí, se mírně zvyšoval od roku 2006 a v roce 2017 skokově stoupla četnost kategorie "rozhodně bezpečně".

Příznivé je i hodnocení práce policie ze strany veřejnosti. Spokojenost s její činností na republikové i místní úrovni vyjádřilo zhruba sedm lidí z deseti. Podobný výsledek zjistilo CVVM i v uplynulých čtyřech letech.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) CVVM průzkumy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ

Rusko ve čtvrtek ráno zřejmě zasáhlo ukrajinské město Dnipro mezikontinentální balistickou střelou. Podle bezpečnostní experta Josefa Krause z brněnské Masarykovy univerzity Moskva tímto demonstrovala sílu, zásadní změny v konfliktu nebo vztazích Západu s Ruskem ale nepředpokládá.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy