E-shopy nejsou bez problémů. Problém s nákupem po internetu řešila více než polovina lidí

Problém při nákupu po internetu řešila více než polovina lidí. Nejčastěji šlo o nedodaný výrobek, když objednané zboží nedorazilo téměř 30 procentům Čechů. O něco menší počet lidí obdržel poškozený nebo chybně dodaný výrobek. Naopak nejmenší potíže jsou s reklamacemi. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.

V ČR je mizivé procento lidí, které si ještě nákup v e-shopu nevyzkoušelo. Určitý problém mělo 53 procent lidí. Pětina z nich komplikace řešila dlouho, někteří udávají, že jejich problém doposud vyřešen nebyl.

"V on-line sektoru se pohybuje také množství podvodných obchodů. Zákazníci by se měli vyvarovat nákupů v e-shopech, které nemají na webu uvedené kontaktní údaje, obchodní podmínky, nabízejí zboží za podezřele nízké ceny a pouze jeden způsob platby, a to úhradu předem na bankovní účet. Na téměř 1500 rizikových e-shopů upozorňuje web České obchodní inspekce, jen od počátku tohoto roku jich přibyla více než stovka,“ uvedl marketingový ředitel Cofidisu Milan Bouda.

Na 26 procent nakupujících obdrželo chybně dodaný výrobek a stejný počet lidí řešil špatně dodanou velikost objednaného zboží. Z dalších problémů, se kterými se zákazníci při svých nákupech na internetu potýkali, uvedla pětina lidí nefungující produkt a téměř shodný počet špatnou nebo žádnou komunikaci s obchodem. Na opačné straně žebříčku jsou problémy s reklamacemi. Pět procent lidí uvedlo, že jim nebyla reklamace uznána, tři procenta zmiňují pozdě uznanou reklamaci.

Případné komplikace při nákupu se lidé snaží řešit nejčastěji se samotným obchodem, podle průzkumu tak učinilo více než 80 procent zákazníků. Pro více než čtvrtinu z nich je problém důvodem, proč příště v tomto konkrétním obchodu již nenakoupí. Jen mizivé množství lidí v řádech jednotek procent se obrátilo ohledně řešení problémů s nákupem na další subjekty, jako je ČOI, finanční úřad nebo dokonce soud.

Umírnění jsou zákazníci i v případě svěřování se a hodnocení při neúspěšném internetovém nákupu. Pouhá dvě procenta dotazovaných po negativní zkušenosti napsala recenzi na webový srovnávač. Stejné množství lidí poskytlo recenzi na sociálních sítích. A ani rodině či známým se Češi příliš nesvěřují. O svých potížích s nákupem se podělilo se svými blízkými mizivé procento dotazovaných.

Související

Více souvisejících

e-shopy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se po víkendu oteplí. Teploty vyrostou nad nulu

Příští týden bude bude oproti uplynulým dnům citelně teplejší. Denní maxima porostou až k 9 °C, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy