Epidemii považuje za největší hrozbu pro Česko 65 procent lidí

Největší reálnou hrozbou pro Česko je v současné době podle 65 procent veřejnosti epidemie. V listopadu 2019, tedy čtyři měsíce předtím, než se v zemi objevily první případy nemoci covid-19, si totéž myslelo o 34 procentních bodů méně lidí.

Pro 48 procent občanů pak největší reálnou hrozbu představuje světová ekonomická krize, před dvěma lety to uvedlo 39 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle jehož zjištění další tři negativní události jako surovinou krizi, války a přírodní katastrofy vnímá jako velkou hrozbu výrazně méně Čechů, zhruba čtvrtina.

Z hlediska bezpečnostních hrozeb se na špici drží teroristické skupiny či jednotlivci. Nicméně počet lidí, kteří je označují za velkou hrozbu pro bezpečnost ČR, se od roku 2019 snížil o pět bodů na 53 procent. Více než polovina dotázaných si totéž myslí o mezinárodním organizovaném zločinu, i jejich počet ale klesl, a to o šest bodů.

Další v pořadí podle závažnosti ohrožení jsou vnímáni uprchlíci, které označilo za velkou bezpečnostní hrozbu 47 procent lidí. Přibližně dvě pětiny dotázaných se přiklonily k velké hrozbě ze strany radikálních náboženských hnutí a cizích zpravodajských služeb. Podle čtvrtiny občanů jsou velkou hrozbou krajně pravicové nebo levicové skupiny. Téměř pětina vnímá jako hrozbu cizince žijící v ČR. V porovnání s rokem 2019 ve všech uvedených případech takto smýšlejících lidí ubylo, s výjimkou cizích zpravodajských služeb, u kterých se počet občanů, kteří je považují za velké bezpečnostní riziko pro Česko, zvýšil za dva roky o deset procentních bodů.

CVVM se dotazovalo občanů i na to, které země podle nich představují hrozbu pro Českou republiku. Nejvíce z nich, 38 procent, uvedlo Rusko, přičemž od předchozího zjišťování v listopadu 2018 se jejich počet zvýšil o 20 bodů. Počet těch, kteří považují za bezpečnostní hrozbu Rusko a cizí zpravodajské služby, vzrostl pravděpodobně v kontextu s letošním odhalením útoku ruské vojenské rozvědky GRU na území Česka, uvedli autoři průzkumu. Podle závěrů českých tajných služeb byli agenti GRU zapojeni do výbuchů muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, při nichž dva lidé zemřeli.

Na druhém místě za Ruskem coby bezpečnostním rizikem se umístila Čína, kterou považuje za stejné riziko 17 procent lidí, a USA s deseti procenty. Ostatní země uváděli dotázaní méně často a celkové hodnoty nepřekročili jednotky procent.

CVVM provedlo průzkum v době od počátku května do poloviny června a účastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) CVVM průzkumy Lidé

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 10 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 11 hodinami

Počasí v noci dalo hasičům zabrat. Zlámané stromy místy zastavily dopravu

Bouřky a silný vítr, které v úterý večer a v noci zasáhly Česko, lámaly stromy, ničily střechy i elektrická vedení. Hasiči měli napříč několika kraji stovky výjezdů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy