Hasiči kontrolují požářiště v Českém Švýcarsku pozemní cestou, drony nevzlétly

Požářiště v národním parku České Švýcarsko dnes hasiči a strážci kontrolují pozemní cestou. Drony, které pro určení míst s vyšší teplotou používají, kvůli počasí nemohly vzlétnout. Poprvé od vypuknutí největšího požáru v České republice dnes nad Hřenskem výrazněji prší. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Hořet začalo v nejmladším národním parku 24. července.

Ráno se vystřídaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. Podle velitelů jednotlivých úseků byl v noci na místě klid. Žádné plamenné hoření se už neobjevuje. "Bohužel kvůli počasí jsme nemohli využít drony, do terénu tak musí hasiči s větším počtem termokamer. V těžkém terénu je přitom každý kilogram navíc znát," uvedl Rudolf. Hasiči a strážci používají motyky, pomocí kterých místa při obchůzkách rozhrabují. "Dnes není vidět nikde žádné zakouření," řekl Rudolf. Déšť hasiči vítají. "Lépe se dýchá a počasí pomáhá ochladit místa po požáru," dodal mluvčí.

Několik desítek profesionálních a dobrovolných hasičů zůstane v Českém Švýcarsku nejméně do konce srpna. Strážcům místního národní parku pomáhají kolegové z jiných českých národních parků a z Polska.

České Švýcarsko by mohlo být zvýhodněno při žádání o dotace

Obce v Českém Švýcarsku by mohly být zvýhodněny při žádání o dotace z programu obnovy venkova ministerstva pro místní rozvoj. Po návštěvě oblasti zasažené nejrozsáhlejším požárem v Česku to novinářům dnes řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nejvíce poptávali zástupci organizací z Českého Švýcarska přímou pomoc podnikatelům. Žádná taková v tuto chvíli není.

Ministr předestřel státní a evropské programy, z nichž mohou samosprávy žádat o pomoc už nyní a v dalším plánovacím období, například je to program na obnovu a pořízení hasičské techniky nebo na rozvoj venkova. "Je namístě, aby ministři, kteří tady už byli, dali hlavy dohromady a v rámci programů našli řešení, které by v tuto chvíli pomohlo a bylo by použitelné pro každou jinou událost typu požár," uvedl Bartoš.

Obce v Českém Švýcarsku mohou využít peníze ze státního rozpočtu už nyní například na obnovu komunikací. Míra podpory z programu Živel 1 je 70 procent, protože nebyl vyhlášen krizový stav. Program obnovy venkova a cestovního ruchu by mohl být upraven právě s ohledem na požár v nejmladším národním parku, který přerušil turistickou sezonu v lokalitě. Ministerstvo pro místní rozvoj zvažuje, že by se podmínky programu upravily, aby peníze šly přednostně do tohoto regionu. Možností je bonifikace za to, že žádost přijde z Českého Švýcarska, nebo by mohla být vyčleněna konkrétní částka pro žadatele z vybraného území.

Poptávka od organizací a lidí v Českém Švýcarsku je hlavně po přímé pomoci podnikatelům. Poradce ministra pro místní rozvoj Leo Steiner ČTK řekl, že v tuto chvíli nic takového není. "Muselo by se to připravit a rozhodnout. Byly by to peníze státního rozpočtu a musela by o nich rozhodnout vláda. Diskutuje se to, ale má to plusy a minusy," uvedl Steiner.

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, jejímž posláním je šetrný rozvoj cestovního ruchu v regionu, se právě na pomoc podnikatelů na dnešní schůzce zaměřila. "Region potřebuje rychle obnovit infrastrukturu, to znamená dostat se rychle na Pravčickou bránu a do soutěsek tak, aby turisti mohli přijet. Přestože lze navštívit řadu dalších míst, míří sem hlavně za těmito dvěma atrakcemi," řekl ČTK ředitel organizace Jan Šmíd.

Každý desátý podnikatel v Českém Švýcarsku je podle Šmída zaměstnán v cestovním ruchu. "Je potřeba najít nástroj, který jim bude kompenzovat ušlé zisky, protože už teď to jde do 300 milionů korun jenom během té uzavírky lokalit. Musíme najít mechanismus, kdy se podnikatelé zachrání," uvedl Šmíd. "Bohužel jsme na to konkrétní odpověď nedostali, pouze příslib, že se tím budou zabývat," uvedl. Podle Šmída hrozí to, že někteří podnikatelé zbankrotují.

Ústecký kraj má podle hejtmana Jana Schillera (ANO) programy, jak pomoci lidem v Českém Švýcarsku. "Akorát potřebujeme od vlády peníze," řekl Schiller. Kraj připraví seznam možností, prostřednictvím jakých nástrojů může regionu pomoci. "Ministr slíbil, že se podívá na to, jak vypomoci, aby se nemusely vymýšlet nové programy, ale abychom využili ty naše stávající," uvedl Schiller.

Starostové a zástupci národního parku představili Bartošovi také plány do budoucna. Požadavek je zejména na vybudování nádrže poblíž obce Mezná, která se musela při požáru evakuovat. Voda se do kopce táhla hadicemi z Hřenska. Silnice mezi obcemi je stále uzavřena. Mimořádnou stomilionovou pomoc připravilo ministerstvo životního prostředí. Peníze jsou na obnovu komunikací, zdrojů pitné vody i poškozené odpadové infrastruktury, jako jsou kontejnery či sběrné nádoby. Dotaci lze využít na zajištění skal, kterým v důsledku vysokých teplot způsobených požárem hrozí zřícení. Obce také mohou dát do pořádku veřejně přístupná místa včetně založení nové zeleně. Příjem žádostí spustí ministerstvo 1. září.

Požár, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, se rozhořel 24. července. Na místě se vystřídalo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Hasiči požár uhasili po 20 dnech, na místě zůstává 70 dobrovolných a 40 profesionálních hasičů.

Související

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

Více souvisejících

požár lesa u Hřenska (červenec 2022) Hasiči České Śvýcarsko

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 45 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy