Hasiči zažili jedny z nejklidnějších Vánoc za poslední 4 roky

Jedny z nejklidnějších Vánoc za poslední čtyři roky měli letos hasiči v Česku. Deštivé počasí minulých dní sice nepřálo vánoční atmosféře, ale ubylo díky němu požárů. Velmi často totiž musí hasiči o Vánocích hasit třeba popelnice a kontejnery na odpad nebo okrasné keře.

V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Vánoce se ale neobešly bez klasických požárů stromečků nebo adventních věnců.

Na Štědrý den měli hasiči letos 239 výjezdů a na Boží hod a Štěpána shodně 208. Počet výjezdů 24. i 26. prosince byl letos nejnižší za poslední čtyři roky a 25. prosince byl počet výjezdů podobný jako v minulých letech.

Nízký byl oproti předchozím rokům hlavně počet výjezdů k požárům. Třeba v roce 2017 se pohyboval ve všech třech svátečních dnech o Vánocích zhruba mezi 50 a 60. Letos ale vyjížděli hasiči na Štědrý den ke 46 požárům, na Boží hod ke 34, a na Štěpána dokonce jen ke 30 požárům. "Nižší počet požárů způsobilo i deštivé počasí posledních dní," uvedla Studená.

Déšť sice snížil riziko vzniku požárů venku, ale hasiči museli stejně jako v minulosti hasit hořící vánoční stromky a věnce v bytech a domech. Například v Odoleně Vodě v okrese Praha-východ se letos na Štědrý den kvůli požáru stromečku v rodinném domě jeden člověk popálil a další nadýchal kouře. Škoda na domě činila skoro milion korun. Další stromeček hořel v bytě na sídlišti v Pardubicích, kde byla v tu chvíli žena se dvěma dětmi a šest koček. Nikdo se nezranil a škoda byla jen nízká. Oba požáry způsobily prskavky, stejně jako vzplanutí dalších vánočních stromků.

O dalších dvou vánočních svátcích pak museli hasiči zasahovat třeba při požáru rodinného domu v Nové Roli na Karlovarsku, který způsobila nedbalost při zacházení se zábavní pyrotechnikou. Jeden člověk se při požáru zranil a škoda činila šest milionů korun. Kvůli požáru způsobenému svíčkou na balkoně zase muselo být evakuováno sedm lidí z panelového domu v Lomnici nad Popelkou na Semilsku. Jeden člověk byl zraněn a škoda činila 150.000 korun.

Související

Více souvisejících

Hasiči Vánoce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy