Jak se sametová revoluce šířila bez internetu. Google ukáže 17. listopadu sbírku dokumentů

Společnost Paměť národa připravila pro internet výstavu Studentské revoluce připomínající události z let 1939 a 1989, kdy tuzemské dějiny ovlivnili studenti a studentská hnutí. Virtuální výstavu zpřístupní 17. listopadu na platformě Google Arts & Culture.

Její autoři dnes na on-line tiskové konferenci řekli, že výstava vznikla u příležitosti Mezinárodního dne studentstva a má připomenout odvahu a hrdinství studentů z obou přelomových roků.

Záměrem tvůrců bylo, aby výstava byla srozumitelná pro publikum na celém světě. Představuje originální dokumenty, třeba deset požadavků studentů z listopadu 1989, s nimiž vstupovali do stávky. Jsou to dokumenty psané ručně nebo na stroji, aby dnešní mladí lidé viděli, jak se revoluce šířila bez internetu, počítačů, uvedla spoluautorka výstavy Markéta Reszczynská.

Natočené jsou osobní vzpomínky pamětníků z řad studentských vůdců, třeba Moniky Pajerové, Václava Bartušky či Milana Podobského známého jako Fefík. Doplňují je vzpomínky studentů, kteří revoluci pomáhali šířit mimo Prahu, a také ručně vyráběné dobové plakáty vznikající po nocích ve školách.

"Doufáme, že i globální publikum se seznámí s českými kořeny Mezinárodního dne studentstva a že příběhy přinesou i naději do současných temnějších dnů," uvedla manažerka Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova. Platforma Google Arts & Culture poskytuje světovým galeriím, muzeím, archivům a dalším institucím technologie, aby mohly své kulturní bohatství sdílet s globálním publikem, doplnila. Platforma funguje od roku 2011, dnes má přes 2000 partnerů z celého světa a zahrnuje přes šest milionů artefaktů.

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná on-line od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili nacismus a komunismus. Sbírku Paměť národa spravuje nezisková organizace Post Bellum (latinsky: po válce), založená v roce 2001.

Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa dnes uvedl, že Paměť národa obsahuje 10.000 výpovědí a je třetí největší sbírkou svého druhu na světě za sbírkou režiséra Stevena Spielberga, který zdokumentoval příběhy desetitisíců přeživších holokaust, a za sbírkou newyorského muzea holokaustu.

Související

Více souvisejících

17. listopad 1989 Google výstavy život 17. listopad Paměti národa

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy