Kvůli vichřici zůstávalo dnes večer v Česku bez elektřiny asi 7500 odběrných míst. K 19:00 bylo v síti firmy ČEZ přibližně 4800 míst bez proudu a v síti E.ON k 18:00 zhruba 2700 míst. Kalamitní stav vyhlášený energetickou firmou E.ON trval už pouze v části jižních Čech. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ČEZ Soni Holingerové a mluvčí firmy E.ON Boženy Herodesové.
Obě firmy očekávají, že ještě během dnešního večera budou dodávky pro většinu odběratelů obnoveny. V pondělí byly dodávky proudu přerušeny i pro víc než 300.000 míst.
Dnes dopoledne bylo bez proudu přes 40.000 domácností a platil energetiky vyhlášený kalamitní stav v částech Plzeňského, Libereckého, Středočeského, Královéhradeckého, Jihomoravského a Jihočeského kraje a Vysočiny. Během dne počet míst bez elektřiny klesl postupně do večera na méně než pětinu a ČEZ i E.ON odvolaly téměř všude kalamitní stavy.
Pouze v distribuční síti E.ON ještě po 18:00 zůstával kalamitní stav na Českokrumlovsku. Právě na jihu Čech bylo večer kolem 2700 míst bez elektřiny. Jinak evidoval E.ON podle mluvčí firmy už jen desítky domácností bez proudu na jižní Moravě a jednu domácnost, chatu, na Vysočině.
V síti ČEZ bylo k 19:00 bez proudu zhruba 4800 odběratelů. Z toho nejvíce míst připadalo na Středočeský kraj, a to 2300, řekla ČTK mluvčí firmy Holingerová.
ČEZ i E.ON předpokládají, že se jim ještě během dnešního večera podaří obnovit dodávky proudu pro většinu zbývajících odběrných míst bez elektřiny. Holingerová ale uvedla, že večer a ve středu se ještě mohou objevit nové poruchy, třeba v chatových osadách nebo u jednotlivých domů. "Škody v současné době sčítáme, předběžný odhad škod na distribučním zařízení je 25 milionů korun," doplnila.
Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí a další vlna udeřila v pondělí odpoledne. Poryvy na řadě míst způsobily výpadky proudu a komplikovaly dopravu. Podle meteorologů dnes večer a v noci na středu vítr sice zeslábne, ve středu ale opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách i více.
Související

Počasí: Začátek týdne přinese silný vítr, varují meteorologové

Větrná smršť bičovala Česko: Hasiči v Moravskoslezském kraji měli v sobotu 306 výjezdů
Vichřice , Elektřina , ČEZ , Počasí , Česká republika , orkán Sabine (únor 2020) , Energetika
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Na Facebooku by mohla v rámci Evropy skončit politická reklama
před 6 minutami

Policie ukončila vyšetřování pražské kauzy Dozimetr
Aktualizováno před 9 minutami

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, zlevňuje i benzin
před 10 minutami

EU našla shodu na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie
před 12 minutami

Ukrajinci přiznali, že Rusové u Bachmutu opět postoupili
Aktualizováno před 29 minutami

Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl zadržen v Minsku
před 40 minutami

Pobrexitový paradox: Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament
před 52 minutami

Papež se nejspíš zotaví do Velikonoc, klinika je v obležení novinářů
Aktualizováno před 52 minutami

Ředitelka základní školy měla falešný diplom. Teď jí hrozí osm let vězení
před 1 hodinou

Prezident Pavel tři týdny po inauguraci navštívil Senát
před 1 hodinou

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na schůzku prezidentky v USA
před 1 hodinou

V USA se při výcviku srazily dva vojenské vrtulníky
před 3 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Může ještě sněžit, ačkoliv bude nad nulou
před 3 hodinami

Velikonoce 2023: Suverénně nejdražší v historii. Češi utratí o 30 % více než loni a o 50 % více než průměrně v letech 2016 až 2022
před 3 hodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro se vrací do vlasti, řekl, že opozici vést nechce
před 3 hodinami

Hrdina Hotelu Rwanda, Paul Rusesabagina přiletěl do USA
před 3 hodinami

Firma vyrobila karbanátek z dávno vyhynulého mamuta
před 4 hodinami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku
před 4 hodinami

Startují veletrhy zaměřené na zahradnictví a interiérový design v Praze
před 4 hodinami
Mrtvého člověka vytáhli z Labe u Chvaletic. Jde o pohřešovaného mladíka?
V Labi u Chvaletic na Pardubicku bylo dnes nalezeno lidské tělo. K určení totožnosti byla nařízena pitva. Řekla to policejní mluvčí Dita Holečková.
Zdroj: ČTK