Katolíci se dali na podnikání. S luxusními hotely většinou narazila

Touha po rychlém a snadném výdělku se patrně nevyhýbá ani katolické církvi, která se v poslední době rozhodla začít podnikat. Na nedávné ambici prosadit se na poli luxusních hotelů však doslova zaplakala.

Ještě před vypuknutím epidemie koronaviru, konkrétně na podzim 2019, avizovali ekonomové a vedení diecéze, že se hotely dál provozovat nebudou a že se klerikálové raději vrhnou na stavbu nájemních bytů. 

Výši ztrát ze svých hotelů diecéze zatím nepublikovala. I tak je ale navýsost jasné, že jsou bolavé, covid-19 navíc tento problém ještě prohloubí, jelikož se na hotelnictví podepsal snad nejvíc. Stále není jasné, zda vůbec bude možné hotely v blížící se ekonomické krizi prodat, a když už, tak za kolik. 

"Hotelnictví se ale ukázalo jako velice problematické,“ přiznal nový generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík.

Prodej na roky

"Jednak proto, že jsme se velice často snažili hodnotné historické budovy přebudovat na hotely, což je nákladné a drahé. Navíc se ukázalo, že nemáme potřebné know-how, které dnes hoteliérství vyžaduje,“ konstatoval vikář s dodatkem, že se ekonomická rada arcidiecéze rozhodla prodat hotel v Mostově u Chebu, který církev před několika lety koupila a upravila.

„Provoz toho hotelu není úplně snadný, protože Mostov leží u Chebu a není jednoduché zde získávat klientelu. Proto jsme se rozhodli ho prodat,“ dodal. Hotel je dle dostupných údajů nabízen za několik desítek milionů, o což se už půl roku pokouší realitní firma Chateau, která ale není ve vztahu k novinářům příliš sdílná.

"Zatím stále hledáme kupce, několik zájemců existuje a v současnosti studují objekt,“ nechal se slyšet mluvčí arcibiskupství Jiří Prinz. Samotný proces prodeje může být ale dlouhodobý. "Zámky se kupují spíše pro soukromé účely. Hotely na zámcích se těžce prodávaly před koronavirem, o to hůře se budou prodávat nyní,“ konstatoval makléř specializující se na památky.

Jak tomu bude například se čtyřhvězdičkovým hotelem Chateau Clara Futura v Dolních Březanech u Prahy, rovněž není známo. Ten příslušné arcibiskupství zrestituovalo ve zchátralém stavu. Samotná rekonstrukce jej vyšla na 250 milionů korun. Pak jej pronajalo, ale nájemce má problém se sháněním bohatých klientů.

"Na jaře jsme rozvázali spolupráci s provozovatelem. Přicházejí různé nabídky, teď budeme ale nějakou dobu přemýšlet o tom, jakou cestou se dále vydat,“ konstatoval Balík.

Arcibiskupství dále ještě také vlastní hotel Panský dům v Rožmitále pod Třemšínem, které slovy vikáře funguje bez problémů, a proto si ho diecéze také rozhodla ponechat. Současná vize ekonomů biskupství spočívá v investici do staveb a pronájmu bytů.

Za nevydaný majetek obdržují církve a náboženské společnosti dvě miliardy korun ročně. Čtyři pětiny obnosu, tedy 1,6 miliardy, dostává katolická církev. Ta většinu volných financí směřuje do finančních fondů a část do nemovitého majetku.

"Je to jednodušší a jistější než provozovat hotely, zvláště dnes v této krizi,“ objasnil ekonom České biskupské konference Karel Matysky, proč je výhodnější se zaměřit na nájemní bydlení.

"V plzeňské diecézi začali už za biskupa Radkovského investovat do nájemního bydlení – například i pro studenty – a teď v tom úspěšně pokračují," informoval o dobrých zkušenostech v oblasti investicí do bytů a ubytovacích zařízení ze strany plzeňského biskupství. Sám za sebe by biskupům radil nesázet jenom na jednu kartu a finanční prostředky raději směřovat do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Jít do velkého projektu se rozhodla například královéhradecká diecéze, která jako společník investovala do multifunkčního karlínského domu v hodnotě 670 milionů korun, který by měl disponovat nejen byty, ale i obchody a kancelářemi.

Ztráta za pandemii: 220 milionů

Všechny investice biskupů se nicméně nesetkávají s úspěchem. Případ českobudějovického biskupství, které se rozhodlo podnikat v bankovnictví a realitách, a investovalo nejen do realitní firmy, nýbrž i podílu v kampeličce Artesa, vyvolal několik zásadních otázek. Velké vášně vzbudilo pořízení 9,5 % akcí největší české družstevní záložny.

Artesa je nechvalně proslulá uprchlým podnikatelem Františkem Savovem. O záložnu se dokonce zajímala i policie. I Matyska je na pochybách, zda lze hovořit o rozumné investici. "Investice do banky je individuální krok biskupa Kročila, který vyvolává mnoho otazníků,“ nechal se slyšet.

Že se pražskému arcibiskupství příliš ekonomicky nevede, připustil dokonce i kardinál Dominik Duka, který o tom srozuměl i ostatní kněží. 

"Nemohu zastírat, že ekonomická situace diecéze není optimální a je třeba reagovat na rychle se měnící okolnosti mající vliv na financování církve, jako je kůrovcová kalamita, pandemie koronaviru a další. Nebudu ani obhajovat některé ne příliš povedené investice několika posledních let, jež nepřinášejí takové výnosy, v jaké jsme doufali a o nichž jsem byl ujišťován,“ napsal.

Pokud jde o katolickou církev, zejména její pražskou, ostravskou a olomouckou diecézi, tak ta disponuje 130 000 hektary lesů a 30 000 hektary zemědělské půdy. Přebytky těžby vyvolané kůrovcem však měly za následek pokles od roku 2015. Jenom v předešlém roce se církevní lesy dostaly do červených čísel ve výši 1,2 miliardy. 

Doba pandemie covid-19 měla podle výpočtů české katolické církve za následek 220milionovou ztrátu. Do té je započítán i výpadek zisku z kostelních sbírek, jakož i výpovědi z pronájmu provozoven a bytů spravovaných církví, ztrát na vstupném do muzeí a provozování hotelů a restaurací.

Související

Církev

MONITOR: Církevní sexuální skandály nejsou zdaleka u konce, obává se vlivný deník

V týdnu zveřejněná zpráva nezávislé komise rozkrývá rozsah sexuálního násilí páchaného duchovními i laickými členy katolické církve na dětech ve Francii od padesátých let, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník ji považuje za šokující připomínku toho, že ani dvě desetiletí poté, co se jim dostává široká veřejná pozornost, odhalení prohřešků a snahy zakrývat ze strany největší křesťanské církve nejsou ani zdaleka u konce.

Více souvisejících

římskokatolická církev Církev Dominik Duka Hotely

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy