Kauza Bečvářova statku: Soud vrátil pozemky státu, úředníci je vydali neoprávněně

Pozemky ve Strašnicích, které pracovníci pražského pozemkového úřadu údajně neoprávněně vydali restituentům v případu takzvaného Bečvářova statku, se vracejí České republice. Nepravomocně o tom dnes rozhodl pražský městský soud. Trojici úředníků za nezákonné vydání parcel uložil soud na počátku července nepravomocně sedm a šest let vězení a podmíněný trest.

Součástí rozsudku bylo i zabrání některých dalších vydaných pozemků, například v Dolních Měcholupech, Hostivaři či v Kolíně. Podle soudkyně restituenti věděli, že na ně nemají nárok.

Trojice obžalovaných - Jan Horák, Eva Benešová i Petr Chmelík - prostřednictvím advokátky proti rozhodnutí podala stížnost. Vlastnictvím nemovitostí se tak bude muset zabývat ještě Vrchní soud v Praze. Úředníci, které obžaloba viní z toho, že nezákonným vydáním parcel způsobili škodu nejméně 1,4 miliardy korun, vinu od počátku odmítají. Dnešního jednání se účastnili Chmelík a Benešová. Zopakovali, že oni restituentům žádné pozemky nevydávali.

"O vlastnickém právu České republiky k předmětným nemovitostem není pochyb," prohlásila předsedkyně senátu Jana Miklová. Na stát by podle jejího dnešního rozhodnutí měly zpět přejít pozemky, které byly součástí původního historického Bečvářova statku. Je to zejména parcela nedaleko stanice metra Depo Hostivař, která podle informací z katastru nemovitostí patří v současnosti Emilii Bednářové. Soud rozhodoval i o několika menších pozemcích, které Bednářová vlastní spolu s dalšími restituenty.

Parcely soud vrátil vlastníkům, kterým patřily před rozhodnutím úředníků pozemkového úřadu. "Původním vlastníkem byla Česká republika, ale právo hospodaření měly tři různé subjekty. Byl to Státní pozemkový úřad, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Státní statek hlavního města Prahy v likvidaci," uvedl státní zástupce Jiří Pražák, který vrácení pozemků navrhoval.

Cílem návrhu bylo podle žalobce zejména to, aby s nimi nemohli restituenti dále nakládat. Jako alternativu žádal o zabrání nemovitostí jako výnosu z trestné činnosti, čemuž však soud nevyhověl. Žalobce se vzdal práva na stížnost proti verdiktu.

Bednářová a další restituenti dostali na základě těchto rozhodnutí převážně náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi, přestože měli nárok na dědictví pouze po jeho sourozencích. Tyto parcely soud zabral při vyhlášení rozsudku nad trojicí úředníků. Dědicové však dostali také několik málo pozemků, které zbyly z původního statku. Soud o nich rozhodoval až dnes, protože podle státního zástupce potřeboval k verdiktu ještě doplňující vyjádření vlastníků.

Restituenti po sourozencích Bečvářových získali pozemky v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření ředitele Pozemkového fondu ČR Radima Ziky nemohla rodina dostat původní parcely takzvaného Strašnického velkostatku, protože byly zastavěny nebo převedeny na někoho jiného. Bečvářovým komunisté zabavili rozsáhlé území, na kterém dnes stojí například hotel Don Giovanni, Rádio Svobodná Evropa nebo sídliště Solidarita.

Související

soudy

Restituční kauza Bečvářova statku zdaleka nekončí, všichni zúčastnění se odvolali

Proti rozsudku v případu restituce takzvaného Bečvářova statku se odvolal žalobce i všichni obžalovaní. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Soud v kauze na počátku července nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Petru Chmelíkovi uložil roční podmínku s dvouletým odkladem.

Více souvisejících

kauza Bečvářův statek soudy Praha restituce

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 44 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy