Kluky jsem neudal, brání se tvrdě Zábrodský

Prolomil mlčení, alespoň na chvíli. Autor článku se před deseti lety dovolal na předměstí Stockholmu, a to tehdejšímu kapitánovi dvojnásobných mistrů světa Vladimíru Zábrodskému, aby se jej zeptal na jeho kontroverzní pověst, která jej už léta provází ohledně politického procesu se zatčenými hokejisty z roku 1950. Ač byl Zábrodský šéf mužstva, jeho bratr Oldřich emigroval, sám uvažoval, že odejde v roce 1948 do zahraničí, nikdy nebyl na rozdíl od kolegů zatčen, či odsouzen.

Tehdy zvonil v bytě Vladimíra Zábrodského telefon opravdu dlouho. Jako by tušil, že na druhém konci drátu zazní otázka: Pane Zábrodský, jak je možné, že jste při razii StB nebyl zatčen, ani odsouzen? Zábrodský dlouze přemýšlel, zda hned nazavěsí, na toto téma totiž odmítá hovořit. Pak přece jen pronesl několik vět.

„V první řadě musím říci, že šlo o obrovskou tragédii zatčených kluků. Proto mě mrzí, že pan Augustin Bubník mě očerňuje a naznačuje, že bych se zatčením spoluhráčů mohl mít něco společného. Celé je to nesmyl, nikoho jsem neudal!“ rozčílil se pro EuroZprávy.cz bývalý centr nároďáku a kanonýr LTC Praha, jenž v lize nastřílel 306 branek.

Po chvilkové odmlce pokračoval: „Nevím, proč bych to dělal. Vždyť jsme patřili do absolutní světové špičky, mohli jsme vyhrát ještě několik titulů mistrů světa, byl bych blázen, kdybych se dobrovolně vzdal zlatých medailí, které bychom jistě vybojovali. Za zkázou týmu mohli stát Sověti, kterým jsme překáželi, a tak nás mohli nechat odstavit,“ nabízí vysvětlení.

Bývalý hráč pražské Sparty sám zdůrazňuje, že i on se režimu znelíbil. „Až do roku 1954 jsem nesměl reprezentovat.“ Už ale nedodal, že ani jeden z uvězněných hráčů nesměl po propuštění už nikdy národní dres obléci.

Skutečnost, že 13. března 1950 nebyl se spoluhráči v hospůdce U Herclíků, vysvětluje následovně: „Měl jsem manželku ve vysokém stupni těhotenství, a ta mě žádala, abych nikam nechodil. Zřejmě i těhotenství zabránilo mému zatčení.“ Jeho věčný kritik Augustin Bubník jeho slova ale zpochybňoval: „To je blbost, komunisté by nebrali ohled na to, že jeho žena je těhotná. Ti vytáhli člověka i ze smrtelné postele.“

Zábrodský, jehož údajně očití svědkové občas viděli na sekterariátu ÚV KSČ, trvá na svém. „Podívejte se, vždyť i já v roce 1965 emigroval do Švédska, předtím mě vyloučili z nároďáku.“ Jenže šestinásobný mistr Československa už neuvedl, že stopku v repezentaci dostal kvůli sázkám na předem domluvené výsledky.

Kromě Bubníka nebyl žádný z vězněných hokejistů tak radikální, přesto společnost se Zábrodským, jenž byl i členem tenisového Davisova týmu, nevyhledávali ani po propuštění z vězení, či po Listopadu 1989. „Když jsem poprvé na svobodě potkal Zábrodského, jen jsme se chladně pozdravili. Nebavili jsme se ani v roce 1992, když Praha a Bratislava hostila mistrovství světa v hokeji. Zval mě na hotel, že dáme řeč, já jsem ale odmítl,“ řeklo Zábrodského geniální levé křídlo Stanislav Konopásek, a to v knize Hráč, který přežil, od autorů Davida Lukšů a Aleše Palána.

Zábrodský je jediným žijícím hráčem z této zlaté generace, v sobotu 7. března oslavil 97. narozeniny. Autor 158 gólů za národní tým má ještě možnost promluvit...

Související

Robert Záruba při práci hokejového komentátora. O osudu gólmana Bohumila Modrého hodlá natočit dokument. Rozhovor

Komunisté před 70 lety odsoudili Modrého a spol. Výjimečný kamarád se skautskou věrností, říká Záruba

ROZHOVOR – Udělali z něj nepřítele lidu, ačkoli mu vyprodané stadiony ještě krátce před zatčením aplaudovaly. Hokejový brankář Bohumil Modrý se stal obětí komunistické zvůle. Zvrácený režim postavil dvojnásobného mistra světa do čela vykonstruovaného procesu s dalšími reprezentanty. Přesně před 70 lety potvrdil Nejvyšší soud gólmanovi LTC Praha vězení v délce 15 let. Drakonické tresty za špionáž a velezradu si vyslechli i spoluhráči. „Jednalo se o charakterního člověka se skautskou věrností. Byl to výjimečný kamarád. “ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéfkomentátor redakce sportu ČT Robert Záruba. O Modrém hodlá natočit dokument.
Vladimír Zábrodský

Zemřel jeden z nejlepších československých hokejistů Vladimír Zábrodský

Jen pár dní poté, co český sport zasáhla zpráva o úmrtí oštěpařky a olympijské vítězky ve svém sportu Dany Zátopkové, přichází dalí smutná zpráva. V pátek nad ránem opustil svět jeden z nejlepších československých hokejistů, jenž byl členem národního týmu, který v roce 1947 získal pro Československo první titul pro mistry světa v historii, Vladimír Zábrodký. Bylo mu 97 let.

Více souvisejících

Vladimír Zábrodský hokej historie StB Augustin Bubník

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 51 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy