Kluky jsem neudal, brání se tvrdě Zábrodský

Prolomil mlčení, alespoň na chvíli. Autor článku se před deseti lety dovolal na předměstí Stockholmu, a to tehdejšímu kapitánovi dvojnásobných mistrů světa Vladimíru Zábrodskému, aby se jej zeptal na jeho kontroverzní pověst, která jej už léta provází ohledně politického procesu se zatčenými hokejisty z roku 1950. Ač byl Zábrodský šéf mužstva, jeho bratr Oldřich emigroval, sám uvažoval, že odejde v roce 1948 do zahraničí, nikdy nebyl na rozdíl od kolegů zatčen, či odsouzen.

Tehdy zvonil v bytě Vladimíra Zábrodského telefon opravdu dlouho. Jako by tušil, že na druhém konci drátu zazní otázka: Pane Zábrodský, jak je možné, že jste při razii StB nebyl zatčen, ani odsouzen? Zábrodský dlouze přemýšlel, zda hned nazavěsí, na toto téma totiž odmítá hovořit. Pak přece jen pronesl několik vět.

„V první řadě musím říci, že šlo o obrovskou tragédii zatčených kluků. Proto mě mrzí, že pan Augustin Bubník mě očerňuje a naznačuje, že bych se zatčením spoluhráčů mohl mít něco společného. Celé je to nesmyl, nikoho jsem neudal!“ rozčílil se pro EuroZprávy.cz bývalý centr nároďáku a kanonýr LTC Praha, jenž v lize nastřílel 306 branek.

Po chvilkové odmlce pokračoval: „Nevím, proč bych to dělal. Vždyť jsme patřili do absolutní světové špičky, mohli jsme vyhrát ještě několik titulů mistrů světa, byl bych blázen, kdybych se dobrovolně vzdal zlatých medailí, které bychom jistě vybojovali. Za zkázou týmu mohli stát Sověti, kterým jsme překáželi, a tak nás mohli nechat odstavit,“ nabízí vysvětlení.

Bývalý hráč pražské Sparty sám zdůrazňuje, že i on se režimu znelíbil. „Až do roku 1954 jsem nesměl reprezentovat.“ Už ale nedodal, že ani jeden z uvězněných hráčů nesměl po propuštění už nikdy národní dres obléci.

Skutečnost, že 13. března 1950 nebyl se spoluhráči v hospůdce U Herclíků, vysvětluje následovně: „Měl jsem manželku ve vysokém stupni těhotenství, a ta mě žádala, abych nikam nechodil. Zřejmě i těhotenství zabránilo mému zatčení.“ Jeho věčný kritik Augustin Bubník jeho slova ale zpochybňoval: „To je blbost, komunisté by nebrali ohled na to, že jeho žena je těhotná. Ti vytáhli člověka i ze smrtelné postele.“

Zábrodský, jehož údajně očití svědkové občas viděli na sekterariátu ÚV KSČ, trvá na svém. „Podívejte se, vždyť i já v roce 1965 emigroval do Švédska, předtím mě vyloučili z nároďáku.“ Jenže šestinásobný mistr Československa už neuvedl, že stopku v repezentaci dostal kvůli sázkám na předem domluvené výsledky.

Kromě Bubníka nebyl žádný z vězněných hokejistů tak radikální, přesto společnost se Zábrodským, jenž byl i členem tenisového Davisova týmu, nevyhledávali ani po propuštění z vězení, či po Listopadu 1989. „Když jsem poprvé na svobodě potkal Zábrodského, jen jsme se chladně pozdravili. Nebavili jsme se ani v roce 1992, když Praha a Bratislava hostila mistrovství světa v hokeji. Zval mě na hotel, že dáme řeč, já jsem ale odmítl,“ řeklo Zábrodského geniální levé křídlo Stanislav Konopásek, a to v knize Hráč, který přežil, od autorů Davida Lukšů a Aleše Palána.

Zábrodský je jediným žijícím hráčem z této zlaté generace, v sobotu 7. března oslavil 97. narozeniny. Autor 158 gólů za národní tým má ještě možnost promluvit...

Související

Robert Záruba při práci hokejového komentátora. O osudu gólmana Bohumila Modrého hodlá natočit dokument. Rozhovor

Komunisté před 70 lety odsoudili Modrého a spol. Výjimečný kamarád se skautskou věrností, říká Záruba

ROZHOVOR – Udělali z něj nepřítele lidu, ačkoli mu vyprodané stadiony ještě krátce před zatčením aplaudovaly. Hokejový brankář Bohumil Modrý se stal obětí komunistické zvůle. Zvrácený režim postavil dvojnásobného mistra světa do čela vykonstruovaného procesu s dalšími reprezentanty. Přesně před 70 lety potvrdil Nejvyšší soud gólmanovi LTC Praha vězení v délce 15 let. Drakonické tresty za špionáž a velezradu si vyslechli i spoluhráči. „Jednalo se o charakterního člověka se skautskou věrností. Byl to výjimečný kamarád. “ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéfkomentátor redakce sportu ČT Robert Záruba. O Modrém hodlá natočit dokument.
Vladimír Zábrodský

Zemřel jeden z nejlepších československých hokejistů Vladimír Zábrodský

Jen pár dní poté, co český sport zasáhla zpráva o úmrtí oštěpařky a olympijské vítězky ve svém sportu Dany Zátopkové, přichází dalí smutná zpráva. V pátek nad ránem opustil svět jeden z nejlepších československých hokejistů, jenž byl členem národního týmu, který v roce 1947 získal pro Československo první titul pro mistry světa v historii, Vladimír Zábrodký. Bylo mu 97 let.

Více souvisejících

Vladimír Zábrodský hokej historie StB Augustin Bubník

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy