Komárkova nadace rozdělila klavíry Petrof odmítnuté Čínou, poputují do 11 škol

Odborná komise vybrala ze 152 žádostí 11 základních uměleckých škol, které na přelomu roku zdarma obdrží klavíry odmítnuté čínským odběratelem. Klavíry koupila rodinná nadace Karla Komárka (KKFF) od společnosti Petrof. Zásilka nástrojů pro Čínu měla hodnotu 200.000 eur (5,3 milionu korun).

Projekt Piana do škol bude pokračovat celostátní sbírkou na další hudební nástroje. Novináře o tom dnes informoval ředitel KKFF Luboš Veselý.

Komise, která byla složena na základě doporučení Ústřední umělecké rady Základních uměleckých škol a Akademie klasické hudby, vybírala nové majitele 11 klavírů podle historie školy, úspěchů v hudební výchově a aktivity školy. Roli hrálo i to, jaké má konkrétní škola vybavení a posuzovány byly také úspěchy žáků v hudebních soutěžích od roku 2010. Dále se přihlíželo k vyučovaným hudebním oborům či počtu žáků hry na klavír.

Odmítnutí nástrojů souvisí se zhoršenými vztahy ČR a Číny po letošní cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Podle prezidentky a majitelky Petrofu Zuzany Ceralové Petrofové odběratel pro Peking a okolí firmě napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce uvalit sankce na ČR a její zboží a že on nemá na to, aby platil pokuty.

Zakladatelé KKFF manželé Komárkovi navíc na základě žádosti sepsané žáky věnovali jedno piáno navíc ZUŠ Allegro z Třeboně. Velký zájem o darované klavíry vedl KKFF k rozhodnutí v akci pokračovat. "Naše nadace dnes vyhlašuje veřejnou sbírku na klavíry pro dalších 45 škol, které doporučila odborná komise," uvedla spoluzakladatelka KKFF Štěpánka Komárková.

Na doporučených školách studuje celkem 7000 dětí. Dárce si může vybrat mezi podporou projektu jako takového, nebo přispět na konkrétní školu. Všechny vybrané peníze půjdou rovnou na klavíry, ostatní náklady spojené například s administrativou hradí KKFF. Cílem sbírky je vybrat 9,885 milionu korun. Prvním mecenášem a zároveň generálním partnerem sbírky se stala společnost Petrof, která věnuje zdarma klavíry pro dalších pět škol. Více informací je na pianadoskol.cz a sociálních sítích.

Prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová považuje za přínosné, že projekt pokračuje a pomůže zlepšit kvalitu výuky v uměleckých školách. "Chceme, aby děti hrály na kvalitní nástroje a nemusely se trápit hrou na starých pianech. Na některých školách jsou nástroje staré i 100 let," řekla ČTK Ceralová Petrofová.

Petrof podle ní na jaře vyvinul vlastní iniciativu, kdy se obrátil na vládu a ministerstva školství, průmyslu a kultury se záměrem vytvořit společný projekt nákupu Petrofem cenově zvýhodněných pian do škol. "Vláda by tím v době koronaviru pomohla české firmě a školám," uvedla Ceralová Petrofová. Záměr ale nedopadl, Petrofu se podle prezidentky dostalo odpovědi, že stát nemůže upřednostňovat jednu firmu a nutit školy kupovat piana od Petrofu.

Projekt také odhalil zastaralost klavírů na základních uměleckých školách. Průměrné stáří klavíru na nadací vytipovaných školách je 49 let. "Velké kulturní stánky mění klavírní křídla po pěti až sedmi letech. Pro potřeby výuky na školách je záhodno obnovit klavíry po deseti, maximálně po 15 letech, to samozřejmě za předpokladu pravidelné údržby," podotkl Jan Simon, odborný garant komise a intendant Akademie klasické hudby.

Související

Klavír, ilustrační fotografie

O 11 klavírů odmítnutých Čínou je ohromný zájem. Školy zaslaly 151 žádostí

Školy zaslaly 151 žádostí o klavíry, které zakoupila rodinná nadace Karla Komárka (KKFF) od společnosti Petrof poté, co je odmítl převzít čínský odběratel. Termín přijetí žádosti skončil v pondělí o půlnoci. Nadace rozdá 11 nástrojů z čínské zakázky. Zásilka nástrojů Petrof pro Čínu měla hodnotu 200.000 eur (5,3 milionu korun).
Hudba, ilustrační foto

Miliardář Komárek koupil od Petrofu piana odmítnutá Čínou, rozdá je do českých škol

Rodinná nadace miliardáře Karla Komárka koupila od Petrofu Hradec Králové pianina a klavíry, které si zřejmě kvůli návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nepřevzal čínský odběratel. Nadace rozdá 11 nástrojů z čínské zakázky českým školám. V tiskové zprávě to oznámila Komárkova společnost KKCG. Zásilka nástrojů Petrof pro Čínu měla hodnotu 200.000 eur (5,3 milionu korun).

Více souvisejících

Petrof Hradec Králové Karel Komárek (miliardář) Hudební nástroje Školství

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 42 minutami

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina zničila tři ruské systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy