KOMENTÁŘ | Komentář lékaře: Přinesl covid-19 konec doby postfaktické?

KOMENTÁŘ - Když jsme se ještě nedávno podivovali nad pojmem „doba postfaktická“, ani nás nenapadlo, jak rychle vezme tato zvláštní doba za své. Samozřejmě všichni jsme teď zahlceni informacemi o koronavirové pandemii, všichni myslíme na to, co udělá rázné zastavení celosvětové ekonomiky s naším světem. Rozvíjíme nejrůznější scénáře, co by se jak mohlo vyvíjet, předbíháme se ve vyhledávání možných nebezpečí. Je to pochopitelné. Zatím si moc nevšímáme toho, co dobrého nám tato pandemie přinesla, a bylo by opravdu naprosto nemístné se takovým tématem zabývat a riskovat ukamenování.

Jasně, toho, co je ohroženo je opravdu hodně. Od životů našich blízkých, hlavně těch oslabených a starých, zahlcení a zhroucení zdravotnického systému, které bude znamenat ještě větší zbytečné ztráty, pokud nezabráníme kontaktům mezi lidmi. A na druhé straně obrovské ztráty ekonomické s nedozírnými následky na celou strukturu společnosti, pokud taková opatření zavedeme a budeme je tvrdě vyžadovat po nezbytně nutnou dobu k zastavení epidemie. Je to jako pohyb mezi Scyllou a Charybdou. A ani hrozba ztráty svobod jednotlivce a omezení demokracie, případně zneužití nutných opatření k politickému převratu, není už nepředstavitelná. Sčítat ztráty a zisky budeme zkrátka moci až za pár měsíců. Ale už dnes se lze radovat z toho, že skončila doba postfaktická.

Jak to? Protože se nečekaně stalo, že rozhodující jsou fakta a nikoli názory. Ještě nedávno jsme mohli slyšet nekonečné debaty o tom, co platí a co ne, co je pravda a co ne, kde jednotliví diskutéři i v nejvyšších místech společnosti trvali na svých názorech bez ohledu na fakta. Nejmarkantněji to bylo vidět v oblasti práva. „Odlišný právní názor“ prakticky paralyzoval fungování práva a politiky. Co jeden právník pokládal za jasnou korupci nebo střet zájmů, jiný právník podle týchž zákonů označil na základě svého „jiného právního názoru“ za legitimní postup. Diskuse nebraly konce a odsoudit politika přistiženého in flagranti trvalo 8 let! V oblasti práva se to dá ještě snad pochopit, jistě jde o šikovnost advokátů a dovoleno je vše.

Ale když se tato tendence dostávala do oblasti, která na faktech doslova stojí, do vědy, tak to už začalo být opravdu zle. Dokonce se objevil pojem „alternativní fakta“, což je ve skutečnosti označení pro vyslovenou lež. Doba postpravdivá, jak byla také nazývána, směřovala k tomu, že neexistuje nic, co by nebylo možno bez uzardění tvrdit a na společnosti vymáhat. Ponechme stranou celý průmysl lži, jak ho výstižně nazvala Alvarová, tedy celé továrny na ideologickou diverzi a obracení faktů naruby. Ideologická válka tady byla vždycky, ale fakta ještě proto nepřestala platit. V posledních dvaceti letech se však podařilo dosáhnout něčeho zcela jedinečného. Pocitu, že žádná pravda neexistuje, že jde vždy jen o jednu z možných pravd a skutečnost na základě faktů vlastně poznat nelze. Pokud neplatí nic, pak je možné všechno.

A čím se to tak rázně změnilo, jak tvrdím? Jediným malým kouskem RNA. Virovou partikulí nazvanou SARS CoV II. Je uspořádána tak šikovně, že zasáhla celou světovou populaci na tom nejcitlivějším místě. Ohrozila naše nejbližší, zastavila do té doby nezastavitelný kolos výroby, obchodu a spotřeby. Celá ta naše slavná západní globalizovaná civilizace žijící na dluh v mnoha ohledech, se najednou zastavila a dívá se sama na sebe s velkým překvapením. Skutečné ohrožení skupiny (tlupy, polis, státu…) lze odvrátit jedině na základě skutečných faktů, nikoli názorů.

Vůdci, kteří se do té doby jen naparovali a zneužívali naivity svých voličů a vyhřívali se na výsluní moci aniž, skutečně něco pořádného uměli nebo věděli, se skoro jednohlasně pokusili udělat to, co dělali dosud: popírat, že se děje něco vážného. Prostě jen popřít FAKTA. Měli na to „jiný názor“. Si Ťin-pching, Johnson, Trump, Putin. Navzdory jejich názoru, že se nic neděje, vyletěly počty nakažených tak rychle, že dříve nebo později i oni museli zavelet k ústupu- a už to všichni vidí. Někteří popírají dosud, jako třeba Kim Čong-un. Kolik lidí zemře v důsledku jeho popírání faktů v Severní Korei, se asi ani nedozvíme.

A to je jen ta makroúroveň. Ale konec doby postfaktické je nejvíc vidět v oblasti vědy a společnosti. „Názor“, že rouška doma ušitá není k ničemu, velmi rychle vzal za své. „Názor“, že je třeba, aby se všichni co nejdříve nakazili, vzal za své. Názory, které srovnávaly nemoc Covid-19 s chřipkou, a to i z úst do té doby respektovaných odborníků, vzaly taky rychle za své. Protože skuteční odborníci, jakým je například Tomas Pueyo, přinesli fakta.

Tato fakta byla tak rázná, že smetla všechny jednotlivé osobní „názory“. Najednou se všichni obrací k vědě, lidem, kteří mají fakta o tom, jak vypadá virus, jak se dostává do buňky, co lze proti němu dělat, a to se dá zjistit v laboratořích díky vědeckým metodám, verifikaci, zjišťováním pravdy.

Najednou je vidět, čím m.j. škodí bohatství a pohodlí společnosti. Pokud nám totiž nic nehrozí a všechno je zajištěno, můžeme si vymýšlet, hádat se o své názory, trvat si na svém třebas i značně zkresleném obrazu světa, prosazovat si silou na společnosti existenci i jinak těžko životaschopných názorů. Teprve skutečné ohrožení vynáší na světlo jedince, kteří jsou skutečně schopní, kteří dělají správná rozhodnutí a dokáží vést ostatní tím správným směrem. Bývají nenápadní, a obvykle neprosazují své „názory“ v médiích. Kdo se chce od nich dovědět pravdu, může za nimi zajít. Tak jako bylo možné zajít za paní doktorkou Pekovou.

Autorem komentáře je MUDr. Vladislav Chvála, vedoucí Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci. Rodinný terapeut a expert na psychosomatickou medicínu. 

Související

Vladislav Chvála Rozhovor

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká pro EZ lékař

ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu proti nemoci covid-19 již máme, zároveň se ale vyrojilo mnoho konspirátorů a odpůrců očkování. Šíří například blud, že nás kdosi pomocí čipu ve vakcíně bude sledovat. „Populace dávno fatálně závislá na moderních technologiích se najednou bojí, že bude na někom závislá!?“ podivuje se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz MUDr. Vladislav Chvála, vedoucí Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci. Rodinný terapeut a expert na psychosomatickou medicínu.
Vladislav Chvála Komentář

Komentář lékaře: Proč jsme nejlepší na světě v přenosu koronaviru?

KOMENTÁŘ VLADISLAVA CHVÁLY - Už jste se nad tím zamysleli? Proč zrovna Češi, takový malý nárůdek uprostřed Evropy, šikovný a muzikantský (Co Čech to muzikant!), má zdaleka největší přírůstky infikovaných koronavirem! Že by to byla náhoda? Skoro 18 tisíc denně, to nemá nikdo! Co to o nás vypovídá? Jak si to vysvětlit? Podle toho, co se na nás valí z médií, všechno je zavřené, děti doma, školy, divadla, kina, stadiony, bazény, sjezdovky, knihovny, dokonce i galerie, kde ani tak nikdo nebyl, všechno zavřené. Lidé venku v rouškách. Zdravotníci v pohotovosti, nemocnice plné nemocných. Vláda maká, sám premiér se pustil do očkování. Proč to nefunguje zrovna tady v Čechách?

Více souvisejících

Vladislav Chvála (sexuolog) komentář Boj proti dezinformacím a fake news Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025) Prohlédněte si galerii

Tisíce lidí si na Staroměstském náměstí připomínají výročí války. Vystoupil Pavel i Vydra

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.

před 1 hodinou

Aleš Sekot

Sociolog o úspěchu AfD: Je děsivé si jen připustit, že by se z okrajové strany vygenerovala jasně totalitní a fašistická strana

Sociolog Aleš Sekot z brněnské Masarykovy univerzity exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá vzestup Alternativy pro Německo (AfD) a její blízké napojení na administrativu Donalda Trumpa v Bílém domě. „Pohrdání evropskými vůdci by mělo bezodkladně iniciovat delegování skutečně důvěryhodného, smělého a na případný střet s odlišnou kulturou jednání připraveného, evropského lídra,“ říká.

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj: Pokud to zaručí mír, rezignuji

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli prohlásil, že je „připraven“ rezignovat na svůj post, pokud by to zaručilo mír v jeho zemi. Ve svém vyjádření naznačil, že by svou rezignaci mohl vyměnit za členství Ukrajiny v NATO.

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Merzova CDU vyhrála, přesto neslaví. Hranice 30 procent nepadla

Parlamentní volby v Německu přinesly triumf konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Friedricha Merze, která podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů. Navzdory vítězství však uvnitř CDU nepanovalo nadšení – strana doufala v dosažení psychologické hranice 30 procent. Naopak Alternativa pro Německo (AfD) slaví svůj historicky nejlepší výsledek, když se umístila na druhém místě s téměř 20 procenty hlasů. Sociální demokraté (SPD) Olafa Scholze utrpěli drtivou porážku, když se s pouhými 16 procenty propadli na třetí místo.

Aktualizováno před 1 hodinou

Friedrich Merz

Volby v Německu vyhrála CDU. Svět na nás nečeká, prohlásil budoucí kancléř Merz

Německo má za sebou klíčové parlamentní volby, ve kterých zvítězila konzervativní unie CDU/CSU vedená Friedrichem Merzem. Podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů a s velkým náskokem porazila své soupeře. Významným momentem voleb se však stalo také druhé místo krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), která dosáhla historického úspěchu s 19,6 procenta hlasů. Tento výsledek otřásl politickou scénou nejen v Německu, ale i v celé Evropě.

před 2 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Německo hlásí hojnou volební účast. Jak by mohla vypadat německá politické scéna po volbách?

Nejsilnější evropská ekonomika stojí na prahu klíčového rozhodnutí. Němci dnes rozhodnutí o tom, kdo převezme politické opratě a povede zemi v následujících letech. Pro některé politické představitele by případní volebního neúspěch mohl znamenat derniéru na čele stran. Odpolední vysoká volební účast naznačuje vyšší zájem o volby v porovnání s předchozími roky.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Politico: Fico se sbližuje s Trumpem. Tvrdí, že Kyjev válku prodlužuje a USA prokazují Evropě velkou službu

Slovenský premiér Robert Fico v pátek během vystoupení ve Washingtonu na konferenci Conservative Political Action Conference (CPAC) otevřeně podpořil politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho odmítavý postoj k pokračující vojenské pomoci Ukrajině. Před nadšeným publikem prohlásil, že Spojené státy „dělají Evropě velkou službu“ tím, že přehodnocují své závazky vůči NATO a Evropské unii.

před 6 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Na Ukrajině může odstartovat třetí světová válka

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek během živého vysílání na sociálních sítích varoval, že válka na Ukrajině se může rozšířit za své současné hranice a stát se globálním konfliktem. Podle něj Rusko svou agresí přivedlo Evropu na pokraj světové války.

před 7 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Německo čelí možná nejdůležitějším poválečným volbám. Jak Scholz nahnal své voliče do náruče AfD?

Německo stojí před jednou z nejdůležitějších voleb ve své poválečné historii. Po turbulentním období vlády Olafa Scholze se očekává, že křeslo kancléře převezme Friedrich Merz, lídr konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Jeho vítězství by znamenalo výrazný politický obrat, který by mohl změnit nejen vnitřní směřování Německa, ale i jeho postavení na mezinárodní scéně.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Volby v Německu provází nevídaný skandál: Příprava se nestihla, tisíce lidí hlasovat nemohou

Němečtí občané žijící v zahraničí čelí zásadnímu problému, který je zbavil možnosti účastnit se voleb, protože jejich hlasovací lístky nebyly doručeny včas. Několik tisíc Němců žijících mimo domovskou zemi se tak nemohlo zapojit do rozhodujícího hlasování, které má ukázat, jak moc se Německo posune doprava. Je to dáno nejen krátkým časem na přípravu voleb, ale také unikátním systémem, který prakticky vylučuje řadu možností známých z jiných zemí.

před 10 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Drtivý propad SPD, rekordní úspěch AfD. Jaký výsledek mohou přinést volby v Německu?

V Německu dnes probíhají předčasné parlamentní volby, které pravděpodobně ukončí vládu kancléře Olafa Scholze a jeho sociálnědemokratické strany (SPD). Po třech letech vlády složené ze sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP se očekává výrazný posun doprava, přičemž průzkumy naznačují historicky nejhorší výsledek pro Scholzovu stranu a výrazný úspěch konzervativců vedených Friedrichem Merzem.

před 11 hodinami

Alice Weidelová

Volby v Německu 2025: Prorazí krajně pravicová AfD bariéru a dostane se k moci?

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.

před 12 hodinami

Volby v Německu odstartovaly. Klíčové hlasování o budoucnosti země sleduje celá Evropa

V Německu dnes začalo hlasování v klíčových parlamentních volbách, které budou určovat směřování země na další roky. Volby přicházejí po intenzivní kampani, během níž dominovala témata ekonomické stagnace, bezpečnostních hrozeb a migrační politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy