ROZHOVOR | Koronakrize? Dostaneme se do hlubší recese než v roce 2009, varuje pro EZ ekonom Křeček

Kvůli kotonakrizi se Česká republika pravděpodobně dostane do hlubší recese, varuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a.s. Jedním dechem ale dodává, že tato krize ale bude trvat kratší dobu než za z let 2008 a 2009.

Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu Karel Havlíček už zmínili, že by stát mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. O které podniky by mohlo jít? A je to podle vás opravdu nutné?

Odkupování společností je jednou z nejtěžších disciplín ve finančním světě. Bojím se, že to státní úředníci nezvládnou, nejsou na to trénovaní. Hrozí, že stát bude vstupovat do společností za nevýhodných podmínek. Navíc stát není moc dobrý hospodář, proto bych se k tomuto kroku uchyloval jen ve zcela výjimečných případech, kdy by hrozil zánik skutečně klíčových společností.

Mluví se o tom, že hospodářské recesi se kvůli koronaviru nevyhneme. Jak velká by podle vás mohla být? Bude situace horší než třeba v letech 2008 a 2009?

Pravděpodobně se dostaneme do hlubší recese, která však bude trvat kratší dobu. V případě, že uplatníme chytrá opatření, díky kterým přečkáme nejhorší měsíce, můžeme z celé záležitosti vyjít bez obřích šrámů. Obávám se však, že aktuálně navrhovaná opatření jsou příliš byrokratická a k mnohým lidem a firmám se vůbec nedostanou.

Jak se současná situace dle vašeho názoru podepíše na státním rozpočtu a jeho deficitu?

Deficit výrazně vzroste. V letošním roce bude pravděpodobně vyšší než 200 miliard korun. Státní rozpočet bude muset počítat s nižšími příjmy z daní a odvodů. Naopak výdaje prudce vzrostou. Politici by se určitě měli zamyslet nad strukturou státního rozpočtu. Myslím, že bychom nad rámec současných opatření měli lidem a firmám odpustit platbu některých daní a odvodů. Rovněž by se mělo snížit DPH na potraviny a další nezbytné položky spotřebního koše.

 Může se vše odrazit i na inflaci? Mnoho lidí má už teď obavy, že tato krize znehodnotí jejich úspory...

Lidé by neměli všechny své úspory držet jen v penězích. Tak jako se všechna vejce nemají nosit jen v jedné ošatce, tak by se i úspory měly rozdělit do různých aktiv. Lidé si za část svých úspor mohou koupit například zlato, akcie, dluhopisy, nemovitosti či další alternativy.

Ze začátku krize nelze očekávat, že by inflace narůstala. Lidé se budou bát nakupovat a sníží se poptávka. To povede ke snižování cen u mnohých produktů a služeb. V delším časovém období by však inflace mohla vzrůst. Bude záležet na provádění měnové politiky centrální banky a rozpočtové politiky vlády.

Kvůli opatřením jsou zavřené některé podniky, restaurace a další zařízení. Co tohle vše udělá s nezaměstnaností, která byla v ČR až dosud velmi nízká?

Nezaměstnanost vzroste, nicméně výrazně méně než ve Spojených státech a dalších zemích s výrazně slabším sociálním systémem. Jestli restriktivní opatření v ekonomice nebudou trvat příliš dlouho, pravděpodobně se opět otevře většina uzavřených podniků. To by následně mohlo vést ke snížení nezaměstnanosti na původní úroveň. Pozice zaměstnanců na pracovním trhu se však zhorší. Rovněž nelze očekávat, že mzdy porostou tak rychle, jako v minulých letech.

Vláda schválila návrh zákona, který umožní lidem a firmám přerušit splácení úvěrů a hypoték. Umožnila také odložení splatnosti nájmů firmám i nájemníkům, dočasně zmírnila pravidla insolvencí a exekucí. Jak hodnotíte tento krok?

Vláda by neměla vstupovat do smluv, které sama neuzavřela. Může tím způsobit víc problémů než užitku. Spíše by měla přímo pomáhat lidem a firmám, které se dostanou do problémů. Tím, že vláda přehodí problémy z jedněch na druhé, tak nedojde k jejich vyřešení.

Jaké kroky by měla podle vás vláda učinit, aby oživila ekonomiku?

Výrazně snížit přímé daně a odvody. Rovněž by mělo dojít ke snížení DPH na potraviny a další nezbytné produkty. Dále by se mohla zkrátit doba na vrácení DPH například na 10 dnů. Stát nemá důvod zadržovat peníze podnikatelů, kteří je nezbytně potřebují pro svou činnost, a to obzvláště v době, kdy se jim razantně snížily příjmy. Rovněž by se měly zrušit zbytečné regulace, které již dlouho dusí náš průmysl.

Jak dlouho může trvat, než se Česko vzpamatuje a vrátí se na úroveň před koronakrizí?

Na předkrizovou úroveň bychom se měli vrátit již v průběhu roku 2021. Na rozdíl od války či živelné pohromy nebylo při pandemii rozbito strojní vybavení. To by mělo přispět k rychlé obnově ekonomiky. Bohužel však v některých odvětvích ekonomiky bude obnova trvat déle. Situace bude nejhorší v odvětvích navázaných na cestovní ruch.

Související

Josef Středula

Vláda by měla využít zákona a regulovat ceny potravin, míní Středula

Vláda by podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách. Řekl to v dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News. Uvedl, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu. Podle Středuly se regulují například ceny léků nebo vody. 
Štěpán Křeček - hlavní ekonom BH Securities

Vláda by mohla zavést karenci, připustil Fialův poradce. Odbory jsou proti

Jedno z opatření, které se v Česku může kvůli snížení zadlužování zavést, je karenční doba. Až se vláda dohodne, rozhodnutí o případném neplacení náhrady výdělku v prvních dnech nemoci představí. V dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News to řekl premiérův poradce, ekonom Štěpán Křeček. Daně z příjmu by se podle něj zaměstnancům zvedat neměly. Proti obnovení karence se staví odbory. 

Více souvisejících

Štěpán Křeček rozhovor Ekonomika státní rozpočet nezaměstnanost / nezaměstnaní inflace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

včera

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

včera

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

včera

včera

Šárka Shoup

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

včera

Donald Trump

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza

Americký prezident Donald Trump dál neustupuje v otázce cel a jeho tvrdý přístup může vést k dramatickým dopadům na světovou ekonomiku i domácí trh. Přestože trhy v pondělí nezažily takové propady jako v minulém týdnu, Trump nadále hrozí zvýšením cel na čínské zboží až na více než 100 %. To by znamenalo prudké zdražení produktů jako jsou iPhony, počítače či hračky. 

včera

Štěňata pravlka obrovského

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences oznámila, že úspěšně vytvořila tři štěňata takzvaného pravlka obrovského, druhu, který vyhynul před zhruba 12 500 lety. Jedná se o vůbec první případ "de-extinkce", tedy obnovení vyhynulého zvířete, uvedla podle CNN firma se sídlem v Dallasu.

včera

Ilustrační foto

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec

Spojené státy se podle vyjádření prezidenta Donalda Trumpa chystají zítra zavést dodatečné clo ve výši 50 % na veškerý čínský dovoz. Pokud k tomuto kroku skutečně dojde, obchodní vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa se mohou zcela rozpadnout. Celková celní zátěž na čínské zboží by tak přesáhla hranici 100 %, v některých případech by dosáhla až 120 %. Odborníci to označují za konec jakékoli smysluplné výměny zboží mezi Pekingem a Washingtonem.

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

"Bazuka" na Trumpa: EU má v ruce těžký kalibr. Zvažuje, zda ho použít proti USA

Evropská unie se ocitla v dramatickém dilematu. Na jedné straně nabízí Spojeným státům kompromis v podobě nulových cel na průmyslové zboží, na druhé straně drží v ruce těžký kalibr – tzv. Anti-Coercion Instrument, tedy nástroj proti hospodářskému nátlaku, připravený k použití proti americkým službám. Nad hlavami evropských lídrů visí otázka: má Unie odpovědět tvrdě, nebo si ponechat otevřenou cestu k dialogu?

včera

Miami

Američané budou mít hlouběji do kapsy. USA kvůli Trumpovým clům zůstanou osamocené a ekonomicky zpomalené

Obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi Američany rostoucí obavy. V reakci na uvalení vysokých cel a spekulace o jejich dalším navyšování se mnozí začali předzásobovat – zejména potravinami, jejichž ceny mohou výrazně stoupnout. Jiní se zase rozhodli urychleně pořídit nový vůz, dokud je to ještě cenově výhodné. Hrozba recese ve Spojených státech v příštím roce se podle některých odhadů pohybuje až kolem 30 procent, což posiluje nejistotu mezi spotřebiteli i investory.

včera

včera

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

včera

7. dubna 2025 21:59

7. dubna 2025 21:02

Výhled počasí do konce dubna. Teploty neporostou věčně, přijde ochlazení

Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy