Lidem v době koronavirových opatření chybí setkávání s přáteli, živá kultura, točené pivo i volné cestování, mnohým se začíná stýskat také po pracovních kolektivech nebo škole. Vyplnit čas, který by jinak náležel společenskému životu, pomáhají dobré knihy, seriály z Netflixu, stavebnice Lego, deskové hry nebo práce na zahradě.
Na to, co jim nyní schází a co naopak pomáhá přečkat týdny plné různých omezení, se ČTK ptala desítek lidí v produktivním věku, převážně z Brna a okolí.
V době, kdy se Česko kvůli koronaviru v mnoha směrech prakticky zastavilo, rodičům s malými dětmi paradoxně chybí klid. Města totiž sice utichla, ubylo aut i lidí v ulicích, ale o to větší ruch je v bytech, které teď mnohdy slouží jako domov, kancelář i škola zároveň. "Mně schází ticho. V domácím vězení je větší šrumec než obvykle," říká maminka čtyř dětí Jana.
Souhlasí i další rodiče. "Nejvíc mi chybí školka, kam bych poslala děti. A manželova kancelář, kam bych přes den poslala jeho," uvedla s nadsázkou novinářka Barbora. "Chybí mi ticho a samota. Nebyla jsem sama opravdu strašně dlouho. Nejtěžší je skloubit domácí školu a home office," doplňuje Hana, která pracuje v marketingu.
Pro mnoho lidí se stává únikem zahrada a jarní práce na záhonech. Ožila i dlouho opuštěná zákoutí v brněnských vnitroblocích, mizí plevel a náletové dřeviny. Kutilové se zase pustili do zvelebování domů a bytů. "Spoustu věcí, o kterých jsem si myslel, že je dodělám až za deset let, stihnu už letos," říká Richard, který se stará o rodinný domek. Kutily ale brzdí uzavřené obchody s některými produkty. Leccos se dá koupit přes internet, ale ne všechno, shodují se.
Brňanům se v době nedobrovolné společenské izolace stýská i po věcech, na které si jinak možná občas postěžují - dětem po škole, dospělým po pracovních kolektivech. "Chybí mi běžný šrumec na pracovišti. Uvědomuji si teď, jak moc ho mam ráda a jak moc mě moje práce baví," uvedla například Hana, která pracuje v televizním studiu.
Spousta lidí těžce nese, že se nemohou věnovat svým koníčkům, kolektivním sportům, případně že museli přerušit pravidelná setkávání s přáteli, odříct si šálek v kavárně nebo chlebíčky z vyhlášeného lahůdkářství. Redaktoru Janovi z Líšně nejvíc schází točené pivo. Ale k situaci přistupuje stoicky - naštěstí je po ruce lahvové.
Další dotázané rmoutí zavřené hranice, konec těšení na letní dovolenou a omezení pohybu. "Chybí mi hlavně možnost cestovat - prostě se sbalit a na pár dní vypadnout do hor," říká webdesignér Martin z Babic nad Svitavou.
Jiným schází živá kultura - divadla či koncerty. "Jeviště a pódia se živými lidmi mi opravdu chybí. Až nyní zjišťuju, jak silná to byla a je závislost, i když šlo z větší části o profesní a pracovní záležitosti," říká divadelní kritik Luboš. Stejně jsou na tom i ti, kteří běžně stojí na jevišti, třeba amatérská divadelnice Zuzana, které se stýská po zkouškách, přehlídkách i představeních. "Až mě poslední dobou štvalo, kolik tam trávím času a že hraju skoro každý druhý víkend - no, tak už ne," konstatovala Zuzana.
Někomu v době koronavirových opatření pomáhá rutina - udělat dnům řád a dodržovat jej. "Pomáhá mi jít každý den běhat a šít roušky a řádit na zahradě a dělat si plán jen na konkrétní den, delší úsek nemá smysl," řekl například adiktolog Martin.
Že koronavirus působí ve společnosti opravdu znatelné změny, potvrzuje třeba konstatování Markéty, jednatelky malé firmy z Brna. "Chybí mi dokonce i ta Praha. Neuvěřitelné, já vím," uvedla Markéta.
Související
Zbraně, nebo budoucnost? Evropa investuje do NATO, musí ale myslet i na drahé nájmy, připomíná expertka
Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko
život , češi , Brno , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
před 2 hodinami
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
před 3 hodinami
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
před 3 hodinami
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
před 4 hodinami
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 5 hodinami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 6 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 6 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 7 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 8 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 9 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
Na páteční tiskové konferenci ministři Alena Schillerová a Jeroným Tejc představili výsledky ministerských auditů v takzvané bitcoinové kauze. Výstupy naznačují systémová selhání, nepotismus a možné porušení zákona, které vyústí v trestní oznámení.
Zdroj: Libor Novák