Krizovým linkám přibylo v jarním nouzovém stavu hovorů, zjistila studie

Krizovým a informačním linkám či linkám důvěry přibylo na jaře v nouzovém stavu volajících. Některé regionální linky měly až o sto procent hovorů víc, specializovaná seniorská linka pak až o 350 procent víc. Lidé nejčastěji volali kvůli strachu, úzkostem, osamělosti, izolaci, vyostření rodinných vztahů, ekonomickým potížím a problémům se vzděláváním dětí či nesrozumitelnosti nařízení.

Ukázala to studie, kterou si nechala vypracovat pracovní skupina k dopadům koronavirové epidemie na duševní zdraví. Zaměřila se na 22 linek.

Jarní nouzový stav trval od 12. března do 17. května. Školy byly zavřené, děti se učily na dálku. Otevřeno nesměly mít restaurace, většina obchodů i kulturní a sportovní zařízení a služby. Řada lidí přešla na práci z domova. Mimo provoz byly sociální služby. Studie dělí nouzový stav na tři části. První měsíc označuje jako fázi akutní, druhou polovinu dubna jako postakutní a květnové dny jako rozvolňování. Sleduje sedm celostátních linek, 11 regionálních a čtyři, které vznikly kvůli covidu. Mapuje vytíženost a nabídku.

"Došlo k nárůstu počtu volajících ve všech věkových kategoriích. Zvýšil se počet klientů v akutní krizi, osamělých i těch, u kterých došlo ke zhoršení psychických potíží. Lidem se také nedostávalo potřebných informací," uvedla předsedkyně výboru České asociace pracovníků linek důvěry (ČAPLD) Pavla Pejšová. Podle asociace v jarním nouzovém stavu linky využilo 42.000 lidí a dalších 22.000 hovorů měla linka ministerstva zdravotnictví.

Podle studie nebyl koronavirus hlavním tématem, kvůli němuž lidé volali. Zhoršil ale jejich situaci. Vyhrotily se rodinné problémy, prohloubila izolace, nebyla pod kontrolou duševní porucha. Přibylo těch, kteří zvolili číslo linky poprvé. Naopak ubylo volajících, kteří se ozývají pravidelně.

Posun byl i u témat. Linka pro odvykání zaznamenala úbytek kuřáků, a naopak nárůst počtu lidí, kteří se na ni obrátili kvůli nelegálním drogám a alkoholu. Dětská Linka bezpečí neřešila tolik školu, šikanu či vztahy s vrstevníky, ale hlavně problémy v rodině včetně násilí a týrání, obtěžování na internetu či úzkosti a deprese.

Regionálním linkám celkem přibylo hovorů zhruba o pětinu. Některé měly ale v určitých obdobích stoprocentní nárůst. V některých krajích bylo víc volání hlavně v akutní fázi, jinde v rozvolňovací. Linka první psychické pomoci měla o 120 procent telefonátů víc, 65 procent volajících se nedovolalo. Modré lince se počet zvedl o sto procent. Linka seniorů měla až 350 procent hovorů navíc, v prvním měsíci nouzového stavu se tak nedostalo na 2000 volání. Rodičovská linka evidovala o polovinu telefonátů víc, linka pomoci obětem o dvě pětiny. Dětské Lince bezpečí sice ubylo pracovníků, ale počet hovorů neklesl. O dvě pětiny víc bylo kontaktů na chatu. Linka pomoci obětem měla strmý nárůst počtu hovorů až při rozvolňování.

Podle ČAPLD i v nynější druhé vlně epidemie přibylo volání dětí s úzkostnými stavy či sebevražednými myšlenkami, členové rodin cítili beznaděj a skepsi kvůli dlouhotrvajícím opatřením, objevily se obavy o dostatek míst v nemocnicích. "Nemoc byla přítomna všude včetně blízkého okolí. V souvislosti s vládními restrikcemi chyběl přirozený ventil pro vybití přetlaku," uvedla asociace.

Související

Více souvisejících

Lidé výzkum

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 33 minutami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 1 hodinou

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

Alois Hadamczik

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

včera

včera

Senát ČR

Senát: Summit NATO by mohl nabídnout harmonogram začlenění Ukrajiny. Dlužníkům na sociálních odvodech stát odpustí penále

Červencový summit NATO v Litvě by měl podle Senátu potvrdit závazek ohledně začlenění Ukrajiny do aliance, k němuž by mělo dojít v nejbližším možném termínu. Mohl by také nabídnout harmonogram přičlenění. Vláda by měla prohlubovat integraci Ukrajiny do struktur a procesů NATO ještě před formálním zahájením procesu jejího vstupu do aliance. Senát k tomu dnes vyzval kabinet na podnět svého výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost.

včera

Brazilský prezident si postěžoval papežovi na konflikt na Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva si dnes telefonoval s papežem Františkem. Hovořili spolu o válce na Ukrajině i ochraně životního prostředí. Uvedl to server US News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy