Krizovým linkám přibylo v jarním nouzovém stavu hovorů, zjistila studie

Krizovým a informačním linkám či linkám důvěry přibylo na jaře v nouzovém stavu volajících. Některé regionální linky měly až o sto procent hovorů víc, specializovaná seniorská linka pak až o 350 procent víc. Lidé nejčastěji volali kvůli strachu, úzkostem, osamělosti, izolaci, vyostření rodinných vztahů, ekonomickým potížím a problémům se vzděláváním dětí či nesrozumitelnosti nařízení.

Ukázala to studie, kterou si nechala vypracovat pracovní skupina k dopadům koronavirové epidemie na duševní zdraví. Zaměřila se na 22 linek.

Jarní nouzový stav trval od 12. března do 17. května. Školy byly zavřené, děti se učily na dálku. Otevřeno nesměly mít restaurace, většina obchodů i kulturní a sportovní zařízení a služby. Řada lidí přešla na práci z domova. Mimo provoz byly sociální služby. Studie dělí nouzový stav na tři části. První měsíc označuje jako fázi akutní, druhou polovinu dubna jako postakutní a květnové dny jako rozvolňování. Sleduje sedm celostátních linek, 11 regionálních a čtyři, které vznikly kvůli covidu. Mapuje vytíženost a nabídku.

"Došlo k nárůstu počtu volajících ve všech věkových kategoriích. Zvýšil se počet klientů v akutní krizi, osamělých i těch, u kterých došlo ke zhoršení psychických potíží. Lidem se také nedostávalo potřebných informací," uvedla předsedkyně výboru České asociace pracovníků linek důvěry (ČAPLD) Pavla Pejšová. Podle asociace v jarním nouzovém stavu linky využilo 42.000 lidí a dalších 22.000 hovorů měla linka ministerstva zdravotnictví.

Podle studie nebyl koronavirus hlavním tématem, kvůli němuž lidé volali. Zhoršil ale jejich situaci. Vyhrotily se rodinné problémy, prohloubila izolace, nebyla pod kontrolou duševní porucha. Přibylo těch, kteří zvolili číslo linky poprvé. Naopak ubylo volajících, kteří se ozývají pravidelně.

Posun byl i u témat. Linka pro odvykání zaznamenala úbytek kuřáků, a naopak nárůst počtu lidí, kteří se na ni obrátili kvůli nelegálním drogám a alkoholu. Dětská Linka bezpečí neřešila tolik školu, šikanu či vztahy s vrstevníky, ale hlavně problémy v rodině včetně násilí a týrání, obtěžování na internetu či úzkosti a deprese.

Regionálním linkám celkem přibylo hovorů zhruba o pětinu. Některé měly ale v určitých obdobích stoprocentní nárůst. V některých krajích bylo víc volání hlavně v akutní fázi, jinde v rozvolňovací. Linka první psychické pomoci měla o 120 procent telefonátů víc, 65 procent volajících se nedovolalo. Modré lince se počet zvedl o sto procent. Linka seniorů měla až 350 procent hovorů navíc, v prvním měsíci nouzového stavu se tak nedostalo na 2000 volání. Rodičovská linka evidovala o polovinu telefonátů víc, linka pomoci obětem o dvě pětiny. Dětské Lince bezpečí sice ubylo pracovníků, ale počet hovorů neklesl. O dvě pětiny víc bylo kontaktů na chatu. Linka pomoci obětem měla strmý nárůst počtu hovorů až při rozvolňování.

Podle ČAPLD i v nynější druhé vlně epidemie přibylo volání dětí s úzkostnými stavy či sebevražednými myšlenkami, členové rodin cítili beznaděj a skepsi kvůli dlouhotrvajícím opatřením, objevily se obavy o dostatek míst v nemocnicích. "Nemoc byla přítomna všude včetně blízkého okolí. V souvislosti s vládními restrikcemi chyběl přirozený ventil pro vybití přetlaku," uvedla asociace.

Související

Peníze, ilustrační fotografie.

Většina Čechů považuje ekonomickou situaci v zemi za špatnou

Ekonomickou situaci v Česku vnímá jako špatnou 57 procent lidí, zatímco jen 16 procent respondentů ji považuje za dobrou. Navzdory tomu označují skoro tři pětiny Čechů životní úroveň svých domácností za dobrou. Nálady se od jarního šetření výrazně nezměnily. 
Ilustrační foto

V Česku roste počet lidí se syndromem vyhoření a depresemi

V Česku roste počet lidí se syndromem vyhoření a depresemi. Podle vědců z Výzkumného ústavu Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je míra výskytu nejvyšší za posledních devět let.

Více souvisejících

Lidé výzkum

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy