Krizovým linkám přibylo v jarním nouzovém stavu hovorů, zjistila studie

Krizovým a informačním linkám či linkám důvěry přibylo na jaře v nouzovém stavu volajících. Některé regionální linky měly až o sto procent hovorů víc, specializovaná seniorská linka pak až o 350 procent víc. Lidé nejčastěji volali kvůli strachu, úzkostem, osamělosti, izolaci, vyostření rodinných vztahů, ekonomickým potížím a problémům se vzděláváním dětí či nesrozumitelnosti nařízení.

Ukázala to studie, kterou si nechala vypracovat pracovní skupina k dopadům koronavirové epidemie na duševní zdraví. Zaměřila se na 22 linek.

Jarní nouzový stav trval od 12. března do 17. května. Školy byly zavřené, děti se učily na dálku. Otevřeno nesměly mít restaurace, většina obchodů i kulturní a sportovní zařízení a služby. Řada lidí přešla na práci z domova. Mimo provoz byly sociální služby. Studie dělí nouzový stav na tři části. První měsíc označuje jako fázi akutní, druhou polovinu dubna jako postakutní a květnové dny jako rozvolňování. Sleduje sedm celostátních linek, 11 regionálních a čtyři, které vznikly kvůli covidu. Mapuje vytíženost a nabídku.

"Došlo k nárůstu počtu volajících ve všech věkových kategoriích. Zvýšil se počet klientů v akutní krizi, osamělých i těch, u kterých došlo ke zhoršení psychických potíží. Lidem se také nedostávalo potřebných informací," uvedla předsedkyně výboru České asociace pracovníků linek důvěry (ČAPLD) Pavla Pejšová. Podle asociace v jarním nouzovém stavu linky využilo 42.000 lidí a dalších 22.000 hovorů měla linka ministerstva zdravotnictví.

Podle studie nebyl koronavirus hlavním tématem, kvůli němuž lidé volali. Zhoršil ale jejich situaci. Vyhrotily se rodinné problémy, prohloubila izolace, nebyla pod kontrolou duševní porucha. Přibylo těch, kteří zvolili číslo linky poprvé. Naopak ubylo volajících, kteří se ozývají pravidelně.

Posun byl i u témat. Linka pro odvykání zaznamenala úbytek kuřáků, a naopak nárůst počtu lidí, kteří se na ni obrátili kvůli nelegálním drogám a alkoholu. Dětská Linka bezpečí neřešila tolik školu, šikanu či vztahy s vrstevníky, ale hlavně problémy v rodině včetně násilí a týrání, obtěžování na internetu či úzkosti a deprese.

Regionálním linkám celkem přibylo hovorů zhruba o pětinu. Některé měly ale v určitých obdobích stoprocentní nárůst. V některých krajích bylo víc volání hlavně v akutní fázi, jinde v rozvolňovací. Linka první psychické pomoci měla o 120 procent telefonátů víc, 65 procent volajících se nedovolalo. Modré lince se počet zvedl o sto procent. Linka seniorů měla až 350 procent hovorů navíc, v prvním měsíci nouzového stavu se tak nedostalo na 2000 volání. Rodičovská linka evidovala o polovinu telefonátů víc, linka pomoci obětem o dvě pětiny. Dětské Lince bezpečí sice ubylo pracovníků, ale počet hovorů neklesl. O dvě pětiny víc bylo kontaktů na chatu. Linka pomoci obětem měla strmý nárůst počtu hovorů až při rozvolňování.

Podle ČAPLD i v nynější druhé vlně epidemie přibylo volání dětí s úzkostnými stavy či sebevražednými myšlenkami, členové rodin cítili beznaděj a skepsi kvůli dlouhotrvajícím opatřením, objevily se obavy o dostatek míst v nemocnicích. "Nemoc byla přítomna všude včetně blízkého okolí. V souvislosti s vládními restrikcemi chyběl přirozený ventil pro vybití přetlaku," uvedla asociace.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé výzkum

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy