Lince seniorů loni kvůli koronaviru přibylo telefonátů týkajících se depresí i sebevražd

Lince seniorů loni při pokračující epidemii koronaviru trojnásobně přibylo telefonátů týkajících se depresí a dvakrát častěji než v roce 2020 na ni volali senioři kvůli sebevražedným úvahám. Vedle toho se zvýšil počet hovorů kvůli úmrtí blízkého člověka nebo bytové tísni.

Nejčastějším důvodem ale zůstala osamělost. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci sdružení Elpida, které provozuje bezplatnou telefonní linku pro seniory na čísle 800 200 007.

"Doslova alarmující je nárůst výskytu referovaných duševních potíží, stejně tak je významný nárůst volajících, kteří hovoří o ztrátě smyslu života a sebevražedných úvahách či volají ve chvíli započatého sebevražedného pokusu," zhodnotila loňský rok Linky seniorů její vedoucí Kateřina Bohatá.

Deprese a další duševní potíže byly loni na Lince seniorů předmětem 2326 hovorů, o rok dříve bylo takových telefonátů 722. Sebevražedné myšlenky byly tématem 322 hovorů, což bylo o 168 více než v roce 2020.

Nejvíce telefonátů, přes 5000, ale operátoři linky přijali kvůli osamělosti volajících. V prvním roce koronavirové epidemie, roce 2020, jich bylo přibližně o 1300 více, zatímco v předcovidovém roce 2019 jich bylo o 2000 méně. Druhým nejčastějším důvodem, proč senioři využili služeb telefonní linky, byly opět rodinné vztahy jako přehlížení, ponižování nebo zanedbávání. Nicméně i počet takto zaměřených hovorů se meziročně snížil, a to zhruba o 400 na 4200. Proti roku 2019 jich ale bylo přibližně o 1700 více.

Kvůli nárůstu počtu hovorů během epidemie Linka seniorů posílila svůj tým, který se rozšířil o dobrovolníky. Podle Bohaté bylo zásadní, aby všichni pracovníci i dobrovolníci na telefonní lince pro seniory měli co nejaktuálnější informace.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

důchodci, senioři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy