Měla jsem tep 150 a problémy. Zdravá mladá dívka popsala, co s ní udělal covid

Není tomu dávno, co se z pražského klubu Techtle Mechtle stalo lokální ohnisko nákazy novým typem koronaviru. Covid-19 se tehdy začal šířit mezi mladými lidmi. Ojedinělé nejsou ani výskyty infekce na dětských táborech. I tak se ale počet pozitivně testovaných do 35 let zvyšuje pomalu.

Že tomu tak skutečně je, se přesvědčili i datoví novináři serveru irozhlas.cz, kterým se také naskytla příležitost hovořit s jednou z dívek, která nemoc covid-19 prodělala, a tudíž má zkušenosti s jejími dopady na její život i zdraví. 

"Jsem přesvědčen, že mezi mladými se koronavirus šíří více. Když vyjdete do ulic, vidíte naprostou bezstarostnost mladých lidí v zahrádkách hospod a restaurací, a málokdy vidíte starší lidi bujařit,“ nechal se slyšet ekonom a člen poradní ekonomické skupiny vládního krizového štábu Daniel Münich.

Párty v klubu Techtle Mechtle si podle hygieniků vyžádala 181 infikovaných v Praze a více než 50 v regionech. I tak jsou ale nárůsty u věkových kategorií 15-24 let a 25-34 let podle statistik nízké. Nejzasaženější jsou podle všeho lidé v produktivním věku 45-54 let. 

Ačkoliv byly zaznamenány případy nákazy dětí do čtrnácti let na dětských táborech, k žádnému enormnímu vzestupu nedošlo, proto se slovy ministra školství Roberta Plagy (ANO) nebude odkládat začátek nového školního roku. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) nicméně upozornila, že na celém světě tvoří generace 25 až 65 let většinu všech případů nákazy novým typem koronaviru a že byl mezi náctiletými a třicátníky zaznamenán až šestinásobný nárůst ve srovnání s prvními týdny pandemie. 

Jsou mladí lidé méně opatrní?

Münich také řekl, že Češi propadli naivní představě, že koronavirus je nebezpečný výhradně u seniorů či rizikových skupin a že mladí lidé se z tohoto důvodu chovají méně zodpovědně, zatímco ti starší se více izolují.

Vyjma případů a lokálních ohnisek, kdy se covid-19 například šířil v Jablunkově na Frýdecko-Místecku, konkrétně v církevním domově, kde se nakazily desítky klientů, jsou staří lidé skutečně chráněni. Zatím nebyl zaznamenán výrazný přírůstek aktivních případů nad 65 let.

"Bohužel se objevují případy, kdy lidé, i když cítí příznaky respiračního onemocnění, jdou do práce či do společnosti. Mám z toho pocit, že se s příznivou epidemiologickou situací vytratila i opatrnost,“ varoval na svém facebookovém účtu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)

S prevencí si častokrát příliš nelámou hlavu právě mladší lidé, jelikož mohou mít zdánlivě lehčí průběh nemoci covid-19 ve srovnání se svými prarodiči. To však ale není pravda, jelikož i v případě zdravých lidí může choroba mít vážné komplikace, což ostatně potvrzují i případy z celého světa.

Nakažená dívka: "Byla jsem zdravý člověk."

"Z ničeho nic jsem ztratila čich. Necítila jsem absolutně nic, s tím se pojila i ztráta chuti. Potom nastoupily zhruba dvoutýdenní šílené bolesti hlavy a migrény. Hodně se mi motala hlava,“ řekla pětadvacetiletá nakažená Veronika Chmelařová z Ostravy. Slovy krajské hygienické stanice se s velkou pravděpodobností nakazila v polovině dubna během nákupu potravin v obchodě. Od začátku června má negativní test na koronavirus. 

Kdyby šlo ale jenom o symptomy podobné chřipce na začátku nemoci, ale poté nastoupily i kardiovaskulární potíže. "Z ničeho nic mi vyskakovala tepová frekvence. V noci jsem se vzbudila a měla jsem tep 150. To trvalo zhruba týden. V průběhu celé nemoci jsem měla hrozný problém se soustředěním, nemohla jsem číst, bylo mi z toho nevolno," sdílela své zážitky.

Pozitivní test měla více než čtyři týdny a některé zdravotní komplikace jí ani po dvou měsících od zotavení zcela neopustily. "Přetrvává u mne ztráta čichu. Je to hodně vázané na to, jak moc jsem unavená. Když spím méně, na druhý den absolutně nic necítím. Lékařka mi říká, že se toho nemám bát. Že to může trvat i rok, o tom se ale moc nemluví,“ líčila Chmelářová své neblahé zkušenosti. Koronavirus je navíc agresivní i vůči nervové soustavě. Jaké ale může způsobit dlouhodobé zdravotní komplikace, se momentálně příliš neví. 

Kvůli svým zkušenostem změnila pacientka svůj dřívější názor na covid-19. Ve své sociální bublině neví o nikom jiném, kdo by nemoc měl. Rovněž se často setkala s mladými lidmi, kteří si neustále myslí, že je to jenom pouhá chřipka. 

"Před tím jsem měla na tuto nemoc pohled asi jako všichni ostatní v mém věku: Jsem mladá, kdybych onemocněla, dostanu se z toho. Bude to trvat třeba týden a budu mít teploty nebo budu bez příznaků,“ přiznala Chmelařová, že sama nebyla v tomto směru výjimkou.

V současné době je už ve vztahu k nákaze zodpovědnější. "Byla jsem zcela zdravá, sportovala jsem, a i tak jsem měla dle mého názoru závažné potíže. Jakmile přišel covid, z ničeho nic nastoupily kardiovaskulární problémy a zadýchávala jsem se. Dokážu si představit, že u staršího člověka, který už má nějaké problémy, je to mnohem závažnější průběh. Bojím se o své blízké," řekla.

Postěžovala si také na špatnou informovanost, pokud jde o dobu, po jakou mohou problémy po uzdravení přetrvávat. Nápomocné jí v tomto směru jsou zkušenosti ze zahraničí. Informace čerpá z facebookové skupiny lidí do 35 let, kteří trpí covidem-19. "Spousta z nich popisuje stejné obtíže, jako zažívám já. Někteří i tři měsíce či déle než 100 dní,“ nechala se slyšet. 

Mladí lidé byli podle výzkumu Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Akademie věd nejvíc poznamenáni různými psychiatrickými obtížemi v důsledku vyhlášení nouzového stavu nebo ztráty zaměstnání. 

"Naopak u kategorie seniorů, tedy u skupiny, která je zdravotně ohrožena novým koronavirem mnohem více, sledujeme propad duševního zdraví jen minimální,“ uvádí studie. Se středně těžkými depresemi potvrdilo zkušenost 36 % mladých ve věku 18-24 let. Ve srovnání se seniory nad 65 let se jednalo 25% rozdíl. 

Češi se momentálně spíše bojí ekonomických následků koronakrize, zatímco zahraniční média informují, že mladší generace považuje covid-19 za nebezpečí pro své zdraví. Například týdeník The Economist sdělil, že jsou američtí mileniálové přesvědčeni, že se spíše nakazí než lidé pokročilejšího věku. Rovněž se také obávají případného průběhu onemocnění. 

Magazín vychází z výsledků studie Harvardské a Oxfordské univerzity na reprezentativním vzorku 1500 zkoumaných Američanů, jimž byla položena následující otázka: „Představte si tisíc lidí jako jste vy. Ve stejném věku, pohlaví, se stejným socioekonomickým statusem, zdravotním stavem. Kolik z těchto lidí se nakazí koronavirem v příštích devíti měsících?“

Lidé ve věku 18-34 let se nechali slyšet, že u sebe riziko nákazy shledávají až třikrát pravděpodobnější než u demografické skupiny nad 70 let. Průměrně si mladí Američané myslí, že je u nich 8,75 % šance se infikovat, zatímco senioři hovořili o třech procentech. Důvodem je aktivní životní styl, který je pro mladou generaci typický.

O nic víc optimističtí nebyly ročníky do 34 let ani v otázce možného úmrtí s covidem-19. Pravděpodobnost, že by jej přežili, označili za dvouprocentní, ačkoliv dostupná epidemiologická data v USA uvádějí, že mají mnohem lepší vyhlídky, a to 0,2 %. Senioři se nechali slyšet, že odhadují pravděpodobnost možné smrti za jednoprocentní, ačkoliv je u nich riziko smrtnosti 5-10 %.

V Česku nebyl dosud zaznamenán případ smrti s koronavirem u dospívajících. Pouze jedno úmrtí připadá na věkovou skupinu 25-34 let. Nejhůř na tom byli senioři, z nichž se infikovalo více než 500 lidí a 65 z nich nákaze podlehlo.

Související

Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 
Ilustrační foto

Studie: Každodenní procházka může zabránit desetině předčasných úmrtí

Člověk nemusí být běžec nebo se aktivně věnovat nějakému sportu, aby mohl pocítit pozitivní dopady pravidelného pohybu. Dostačující by mohla být i rychlá každodenní procházka, vyplývá z britské studie. Pouhých 11 minut chůze denně by podle ní mohlo zabránit každému desátému předčasnému úmrtí, píše web BBC.

Více souvisejících

zdraví mládež Zdravotnictví Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

OSN, ilustrační fotografie.

V OSN neprošla rezoluce o vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream

Rusku se dnes nepodařilo přimět Radu bezpečnosti OSN, aby požadovala nezávislé vyšetřování zářijových explozí, které na dně Baltského moře poškodily potrubí plynovodů Nord Stream, kterými se přepravoval - resp. měl přepravovat - zemní plyn z Ruska do Německa. Oznámily to tiskové agentury.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena

Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami dnes zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Možný motiv útoku není známý, podle vyšetřovatelů však podezřelá byla bývalou žákyní dané školy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Metro A stálo. Do kolejiště spadl člověk

Provoz na lince A pražského metra mezi Náměstím Míru a Depem Hostivař byl dnes večer zhruba 40 minut přerušený. Ve stanici Strašnická spadl člověk do kolejiště. Soupravy se znovu rozjely ve 21:49, informoval dopravní podnik na webu.

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Netanjahu to uvedl v prohlášení k národu poté, co před sídlem parlamentu v Jeruzalémě protestovaly proti reformě desítky tisíc lidí. 

Aktualizováno včera

Maďarský parlament

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Nadále zůstává podle tiskových agentur nejasné, kdy maďarští poslanci budou hlasovat o ratifikaci švédského vstupu do NATO.

včera

Rusko, Kreml

Rusko chce od zahraničních firem příspěvek za odchod ze země

Zahraniční firmy z "nikoli přátelských zemí" by při opuštění svých ruských aktiv měly ruským úřadům zaplatit "dobrovolný příspěvek" ve výši pěti procent jejich tržní hodnoty, napsal dnes na svém webu Kommersant s odvoláním na zápis z jednání vládní podkomise pro kontrolu zahraničních investic, zveřejněný na webu ministerstva financí. Podkomise jednala ještě na začátku března.

Aktualizováno včera

Americký prezident Joe Biden.

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli

Americký prezident Joe Biden se neobává, že současné protesty v Izraeli přerostou do občanské války. Uvedl to dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle agentury Reuters dodal, že Biden svůj názor na situaci v zemi sdělil přímo izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

včera

Bayern Mnichov

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně

Před reprezentační přestávkou se rozhodl bavorský velkoklub Bayern Mnichov ke změně na trenérském postu. Učinil tak poté, co mnichovský celek naposledy v Bundeslize prohrál 1:2 s Leverkusenem a podtrhl tak tím fakt, že zažívá nejhorší bundesligovou sezónu za posledních jedenáct let. Aktuálně se nachází na druhém místě o bod za Dortmundem. Proto z postu kouče odchází Julian Nagelsmann, přičemž ho nahradí Thomas Tuchel. Nutně ale nemusí jít pouze o neuspokojivé výsledky, které měly zlomit vaz dosavadnímu lodivodovi Bayernu. 

včera

Aktualizováno včera

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim. Ten prohlásil, že nebezpečná situace v největší evropské jaderné elektrárně - Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy - "se nijak nelepší", protože boje v okolí nadále hrozí katastrofou.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka po čase opět míří na další trenérskou misi. Po pauze, kterou vyplnil prací experta pro Nova Sport, bude tentokrát trénovat na Slovensku, konkrétně převezme Trenčín. Protože ten se pohybuje aktuálně na předposledním místě tabulky slovenské nejvyšší soutěže, úkol pro Františka Straku je jasný. Tradiční klub v nejvyšší soutěži zachránit. Smlouvu s ním zatím podepsal jen na dva měsíce, tedy do konce této sezóny. 

včera

Aktualizováno včera

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno včera

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

včera

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

včera

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

včera

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Zdroj: ČTK

Další zprávy