Meziroční růst cen výrobců v únoru dál zrychloval

Meziroční růst cen výrobců v únoru znovu zrychlil. V zemědělství se ceny zvýšily o 22,9 procenta po lednovém růstu o 21,4 procenta. U průmyslových výrobců zrychlil růst na 21,3 procenta z 19,4 procenta a ve stavebnictví na 8,6 procenta z 8,3 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly v únoru meziročně vyšší o 4,3 procenta, zatímco v lednu o 3,2 procenta.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

"Meziroční růst cen výrobců v tuzemském průmyslu v únoru dále akceleroval a překonal očekávání finančního trhu a je výrazně nad prognózou centrální banky," řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Za zrychlením meziročního růstu výrobních cen v průmyslu lze podle něj stejně jako v lednu vystopovat prudký růst cen v odvětví elektřiny, plynu a páry, za zmínku stojí také zrychlení růstu výrobních cen v potravinářském průmyslu.

"Více varovná je aktuální meziměsíční statistika," doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Právě výrazný cenový skok mezi lednem a únorem podle něj ukazuje, že zdražování se zdaleka nezastavilo u novoročního přeceňování, které v lednu přichází standardně, ale pokračuje silným tempem i nadále. "Na první indikace obratu směrem k lepšímu navíc stále jen marně čekáme. Zemědělské výrobky mají vzhledem k vývoji na globálních trzích 'nabito' k dalšímu zdražování," dodal.

V rostlinné výrobě ceny vzrostly o třetinu, v živočišné o 11 procent. Ceny olejnin byly letos v únoru vyšší o 44,2 procenta, obilovin o 34,3 procenta a brambor o téměř pět procent. Naopak ovoce zlevnilo o 14,5 procenta a zelenina o bezmála osm procent. Ceny skotu se zvýšily o 16,4 procenta, mléka o 13,7 procenta, drůbeže o 8,6 procenta a vejce zdražila o více než pět procent.

V průmyslu nejvíce rostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. "Úhrnný index významně ovlivnily ceny elektřiny, plynu a páry, které se zvýšily o 45,5 procenta, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 57,7 procenta," uvedli statistici. Obecné kovy a kovodělné výrobky zdražily téměř o čtvrtinu, chemické látky a výrobky o 47,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 9,5 procenta.

Materiály a výrobky pro stavebnictví meziročně zdražily zhruba o pětinu. V oblasti tržních služeb pro podniky se ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě zvýšily o 15,6 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 13,9 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 12 procent. Zdražil i pronájem a operativní leasing a také vydavatelské, právní a účetnické služby. Více se platilo rovněž za služby v pozemní dopravě.

Ve všech čtyřech případech se ceny výrobců zvýšily i v meziměsíčním srovnání. V zemědělství to bylo o tři procenta, v průmyslu o 2,2 procenta, ve stavebnictví o 0,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti letošnímu lednu o 1,8 procenta.

Značný meziroční růst cen v lednu pokračoval, hlavně opět u minerálních paliv

Vývozní ceny v lednu meziročně stouply o deset procent a dovozní o 12,8 procenta. Největší vliv na to mělo opět výrazné zdražení minerálních paliv, jejichž vývozní i dovozní ceny byly proti loňskému lednu více než dvojnásobné. Meziročně vzrostla zejména cena plynu, ve vývozu o více než 185 procent a v dovozu o téměř 230 procent. Vyplynulo to z dnes zveřejněných informací na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimíra Klimeše byly lednové ceny vývozu a dovozu významně ovlivněny pohybem kurzu koruny vůči euru a dolaru. Lednový nárůst vývozních i dovozních cen byl ale menší než v prosinci. Ceny v exportu v posledním měsíci loňského roku stouply meziročně o 11,4 procenta a v importu o 13,9 procenta.

Výrazný růst cen minerálních paliv v lednu v meziročním srovnání ale pokračoval, doplnil Klimeš.

Ve vývozu ceny minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí, meziročně narostly o 120,7 procenta. Vedle toho významně, o 41,9 procenta, stouply vývozní ceny ostatních surovin, především dřeva a kovového odpadu. O 17,6 procenta zdražily vyvážené polotovary, hlavně železo, ocel, kovové a dřevěné výrobky, a o 17,4 procenta chemikálie.

Dovozní ceny minerálních paliv se meziročně zvýšily o 104,8 procenta. Ceny polotovarů byly v dovozu proti loňskému lednu vyšší o 16,6 procenta a zdražení se týkalo zejména železa, oceli a neželezných kovů. Dovozní ceny chemikálií, zejména plastů a hnojiv, stouply o 14,7 procenta a ceny ostatních surovin, především kaučuku a dřeva, o 12,9 procenta, uvedl ČSÚ.

Meziměsíčně vývozní i dovozní ceny v lednu shodně klesly o 0,6 procenta. V obou případech na to mělo vliv zlevnění strojů a dopravních prostředků.

Související

Více souvisejících

Ceny zboží čsú

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 9 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Příměří padlo. Izrael rozpoutal v Pásmu Gazy peklo, celonoční nálety zabily stovky lidí

Izraelské letectvo v noci na dnešek podniklo nejintenzivnější letecké údery na pásmo Gazy od 19. ledna, kdy začalo platit příměří. Svědci uvedli, že ostřelování začalo dělostřelectvem v severozápadní části Gazy, než se do akce zapojilo více než 20 izraelských stíhacích letounů, které zaútočily na cíle v Gaze, Rafáhu a Chán Júnisu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy