Na Albertově uctili památku 17. listopadů studenti a rektoři

Desítky lidí, především studentů a představitelů vysokých škol, se dnes sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, položili rektoři a studenti věnce a zapálili svíčky.

V projevech připomněli řečníci odvahu studentů z obou zmíněných let, kdy zemi ohrožovaly nesvobodné režimy, a také podobně jako dopoledne u Hlávkovy koleje 80. výročí vyhlášení Mezinárodního dne studentstva.

Vyhlášen byl u příležitostí druhého výročí tragických událostí v českých zemích z listopadu 1939 na zasedání Mezinárodní studentské rady, jehož se zúčastnili delegáti z 26 zemí. V ČR se dnes 17. listopad znovu jako den studentstva připomíná.

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník připomněl, že z Albertova vyšel před 32 lety průvod, který přerostl v demonstraci, jež měla za následek pád komunistického režimu. "Kde jinde tedy oslavit i fakt, že se komunistická strana poprvé od svého založení ocitla mimo Poslaneckou sněmovnu," řekl s odkazem na výsledek posledních parlamentních voleb.

Principy svobody demokracie je třeba neustále bránit a nejsou samozřejmostí, doplnil. Studenti a mladí lidé byli podle něj v těch nejhorších chvílích morálním kompasem národa, ale jejich role je nepostradatelná i dnes. "Projevilo se to neskutečným nasazením mediků v boji proti pandemii a vytvořením mnoha studentských iniciativ k pomoci uvnitř vlastních komunit," řekl Farník.

Rektor UK Tomáš Zima připomněl loňské oslavy 17. listopadu výrazně ovlivněné pandemií nemoci covid-19. "Jsem rád, že školy jsou dnes otevřené, loni byly zavřené kvůli situaci, která zde byla. Ale ukázala jednu věc, že studenti i v roce 2020 a 2021 jsou velmi odvážní, stateční z jiných pohledů, kdy pomáhali svým bližním, pomáhali v nemocnicích, v sociální sféře, pomáhali si navzájem i mladším kolegům," řekl. Odmítl bagatelizaci vzdělání a jeho potřeby a připomněl význam kritického myšlení. Člověk bez něj a bez vzdělání je podle něj náchylný k temným silám, které svobodu a demokracii i v dnešní době chtějí nahlodávat.

Předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš ve svém projevu apeloval na důležitost paměti. "Není náhodou, že všechny totalitní režimy útočí na paměť - historickou, kulturní, osobní. Všechny totalitní režimy se snaží měnit historii, jména, bořit sochy, pálit knihy. A z tohoto hlediska si zachovejme naši paměťovou stopu, neboť na příbězích, jako je příběh Jana Opletala a Václava Sedláčka, ale také mužů a žen listopadu 1989 je vystavena naše země, naše svoboda, naše demokracie," řekl Bareš.

Na Albertově dnes také zazněla píseň připravená k letoším oslavám 17. listopadu. Vytvořily ji studentské kapely ve spolupráci s Youth, Speak Up! a členy European Democracy Youth Network z České a Slovenské republiky. Song s názvem Samet je o mladých lidech a jejich touze měnit svět kolem sebe. Píseň nazpívaly dvě studentské kapely Candlelights a Vypuštěné Koupaliště. Na písni spolupracoval také slovenský rapper Bohémem z uskupení Rapress. Nápad na vytvoření hudebního obsahu k letošním oslavám Sametové revoluce vyšel od organizace Youth, Speak Up, která se snaží prosazovat mladé lidi v politice.

Související

Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost. (17.11.2021)

K účastníkům Koncertu pro budoucnost promluvil hologram Václava Havla

Na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, se objevil trojrozměrný hologram Václava Havla, který přednesl projev před diváky. Bývalý československý a první český prezident, od jehož úmrtí letos uplyne deset let, v této podobě hovořil mimo jiné o situaci současného světa, který je "propojen i ohrožen více než kdy jindy".

Více souvisejících

17. listopad 1989 studenti

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 40 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy