Desítky lidí, především studentů a představitelů vysokých škol, se dnes sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, položili rektoři a studenti věnce a zapálili svíčky.
V projevech připomněli řečníci odvahu studentů z obou zmíněných let, kdy zemi ohrožovaly nesvobodné režimy, a také podobně jako dopoledne u Hlávkovy koleje 80. výročí vyhlášení Mezinárodního dne studentstva.
Vyhlášen byl u příležitostí druhého výročí tragických událostí v českých zemích z listopadu 1939 na zasedání Mezinárodní studentské rady, jehož se zúčastnili delegáti z 26 zemí. V ČR se dnes 17. listopad znovu jako den studentstva připomíná.
Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník připomněl, že z Albertova vyšel před 32 lety průvod, který přerostl v demonstraci, jež měla za následek pád komunistického režimu. "Kde jinde tedy oslavit i fakt, že se komunistická strana poprvé od svého založení ocitla mimo Poslaneckou sněmovnu," řekl s odkazem na výsledek posledních parlamentních voleb.
Principy svobody demokracie je třeba neustále bránit a nejsou samozřejmostí, doplnil. Studenti a mladí lidé byli podle něj v těch nejhorších chvílích morálním kompasem národa, ale jejich role je nepostradatelná i dnes. "Projevilo se to neskutečným nasazením mediků v boji proti pandemii a vytvořením mnoha studentských iniciativ k pomoci uvnitř vlastních komunit," řekl Farník.
Rektor UK Tomáš Zima připomněl loňské oslavy 17. listopadu výrazně ovlivněné pandemií nemoci covid-19. "Jsem rád, že školy jsou dnes otevřené, loni byly zavřené kvůli situaci, která zde byla. Ale ukázala jednu věc, že studenti i v roce 2020 a 2021 jsou velmi odvážní, stateční z jiných pohledů, kdy pomáhali svým bližním, pomáhali v nemocnicích, v sociální sféře, pomáhali si navzájem i mladším kolegům," řekl. Odmítl bagatelizaci vzdělání a jeho potřeby a připomněl význam kritického myšlení. Člověk bez něj a bez vzdělání je podle něj náchylný k temným silám, které svobodu a demokracii i v dnešní době chtějí nahlodávat.
Předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš ve svém projevu apeloval na důležitost paměti. "Není náhodou, že všechny totalitní režimy útočí na paměť - historickou, kulturní, osobní. Všechny totalitní režimy se snaží měnit historii, jména, bořit sochy, pálit knihy. A z tohoto hlediska si zachovejme naši paměťovou stopu, neboť na příbězích, jako je příběh Jana Opletala a Václava Sedláčka, ale také mužů a žen listopadu 1989 je vystavena naše země, naše svoboda, naše demokracie," řekl Bareš.
Na Albertově dnes také zazněla píseň připravená k letoším oslavám 17. listopadu. Vytvořily ji studentské kapely ve spolupráci s Youth, Speak Up! a členy European Democracy Youth Network z České a Slovenské republiky. Song s názvem Samet je o mladých lidech a jejich touze měnit svět kolem sebe. Píseň nazpívaly dvě studentské kapely Candlelights a Vypuštěné Koupaliště. Na písni spolupracoval také slovenský rapper Bohémem z uskupení Rapress. Nápad na vytvoření hudebního obsahu k letošním oslavám Sametové revoluce vyšel od organizace Youth, Speak Up, která se snaží prosazovat mladé lidi v politice.
Související

Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje

Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek