Na křest pověstí ze staré Prahy dohlížel ilustrátor Srnec z nebes. Bez něho bych nenašel odvahu knihu napsat, říká Paur

Těšil se, jak si spolu vychutnají slavnostní chvíli, zvláště když už ji jednou kvůli koronavirové pandemii museli odložit. Spisovatel Tomáš Paur však při křtu své pohádkové knihy s titulem Když myši vylezou ze svých skrýší cítil spíše žal než radost. Po svém boku při čtvrtečním polévání díla šampaňským v knihkupectví Kavka totiž postrádal ilustrátora vydaných dětských pověstí ze staré Prahy a zakladatele světově proslulého Černého divadla Jiřího Srnce, který v neděli 28. listopadu zemřel. Na křest tak Mistr dohlížel z nebes. „K pocitu štěstí mám daleko, když tady Jirka chybí. Chtěl jsem křest kvůli jeho odchodu odložit, ale s jeho rodinou jsme se dohodli, že by si sám další rušení nepřál, protože miloval život, včetně všeho, co k němu patří. Jeho kresby v knize jsou dokonalé a její kvalitu tak posouvají ještě na vyšší úroveň,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Paur.

Nebýt jeho entusiasmu, knihu, která obohacuje dětskou tvorbu, by nikdy nesepsal, sám by na takový úkol nenašel odvahu. Spisovatel Tomáš Paur, který se jako externí osvětlovač a zvukař seznámil v Černém divadle s jeho zakladatelem Jiřím Srncem, tvrdí, že jej legendární umělec do pohádkové prvotiny zdravě nahecoval. „Když jsem mu po jednom představení vyprávěl příběhy o starých pověstech převážně z Prahy, do nichž jsem dal jako hlavní protagonisty myši, tak byl Jirka natolik uchvácen, že okamžitě přišel s nápadem, abych vše sepsal. Přitom se mně nabídl, že by knihu ilustroval. A tím započala naše úžasná spolupráce, která mě nesmírně obohatila, protože Jiří byl neskutečně inspirující. Bez něj bych odvahu na sepsání knihy nenašel,“ netají se autor obdivem k zesnulému výtvarníkovi, který zemřel v devadesáti letech.

Hrdiny příběhů jsou myši, kresby mají nádech tajemna

Oba si vytyčili za cíl, aby se titulem Když myši vylezou ze svých skrýší přiblížili  k původní české knižní tvorbě pro děti. Jedná se celkem o jedenáct příběhů, které připomínají známé a až na jednu výjimku, i téměř zapomenuté příběhy ze staré Prahy, jež mají reálný základ ve starých příbězích a pověstech českých. „Jen s tím rozdílem, že hlavní podíl na ději, jak se vše nakonec událo, mají myši. Kniha je i o kořenech a historii našeho národa, kterou je důležité dětem neustále připomínat a odkazuje na zajímavé momenty českých dějin. A velmi mě potěšilo, že moje prvotina zaujala i dospělé,“ pochvaluje si Paur.

Manažer jedné pražské dopravní společnosti, kde pracuje jako Fleet manažer, se tvorbou pokusil odpovědět i na mnohá a nikdy nezodpovězená proč? Například, proč nikdo nikdy nenašel Golema? Proč je Čertův sloup na Vyšehradě tam, kde je? Rodák z Prachatic si usmyslel, že hlavními hrdiny budou myši. „Potřeboval jsem do příběhů vsadit nějakého škodílka, který dokáže i třeba nechtěně svou všetečností změnit sled událostí, aniž by si toho lidé všimli. Myši jsou všude, kde se něco šustne, a i když je nevidíme, posléze zjistíme z okousaných obalů, že u nás byly. I v běžném životě zasahují do našich příběhů a mění sled událostí,“ má jasno autor, který do role vypravěče pasoval starého myšího učitele Fouska.

Knihu s celým názvem Když myši vylezou ze svých skrýší aneb jak to se starými příběhy a pověstmi českými bylo anebo nebylo? zatraktivňují kresby od divadelního Mistra Jiřího Srnce. „Jeho ilustrace jsou tajemné a místy působí až strašidelně. Ale Jirkův styl je dokonalý. Přesně takové kresby jsem si k příběhům představoval, když jsem začal psát,“ konstatuje bývalý regionální novinář. Paur vždy ilustrátorovi nastínil, o čem bude psát, a na společných schůzkách si načrtli, jak by kresby k dané kapitole měly vypadat. „A Jirka mé zadání vždy do puntíku splnil, dokonce můj původní nápad předčil, čímž mě mile překvapoval,“ vzpomíná divadelní technik.

Mistra proslavilo Černé divadlo a lidem měnil životy

Při křtu knihy zesnulého Jiřího Srnce, jenž za svou uměleckou činnost a reprezentaci českého umění ve světě byl v roce 2011 vyznamenán bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem státním vyznamenáním Medailí Za zásluhy, zastoupil jeho syn Jiří Aster Srnec. „Suplovat tátu není snadné, protože on byl jedinečný. Měl vzácný dar, uměl lidem měnit životní osudy. Když jsme ho pochovali, přišlo po obřadu za mnou plno lidí a říkali mně, že kdyby nepotkali mého tatínka, nikdy by se k současné profesi nepropracovali. A i když Tomáš Paur má stále svoji práci, třeba se z něj jednoho dne stane spisovatel na plný úvazek a opět by za jeho nasměřováním stál otec,“ zasní se.

Také jeho tatínek, který byl rovněž scénografem a hudebním skladatelem se ke kreslení nedostal cíleně. „Jako malý onemocněl tuberkulózou, rok musel zůstat doma a nechodil do školy. Čas však neproflákal, protože v té době ještě neexistovaly mobily i počítače, a tak jej využil ke kreslení. Když od rodičů dostal tužky a papíry, nedělal nic jiného, než že maloval obrázky. A propracoval se k dokonalosti,“ říká jeho syn hrdě i dojatě. V závěru života otcovu tvorbu komplikovala nemoc i bolest očí, které během celého života díky práci v Černém divadle nesmírně zatěžoval. „Bohužel, jak nám tatínek odcházel, už nedokázal svoji aktivitu cíleně koncentrovat a dělal tak více věcí najednou. Maminka mu musela připomínat, že má Tomášovi dokončit kresby pro knihu. Na ilustracích je sice poznat, že všechny kresby nemají jednotný styl, jak měl mezi malováním pauzy, ale kvalita tím rozhodně neutrpěla,“ je přesvědčený.

Potomek si na tatínkovi, který v roce 2017 převzal Cenu Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění, váží jeho celoživotní vitality. „Nikdy nic neodkládal, do všeho se pouštěl s nadšením. Zatímco mě trvá, než vylezu ráno z postele a začnu fungovat, on hned vyskočil a vrhl se do práce. Bylo na něm vidět, jak miloval život. Vždyť ještě v 85 letech běhal deset kilometrů denně a každé ráno se sprchoval studenou vodou. Byl neuvěřitelně činorodý.“ Do knihy, kterou slavný umělec ilustroval, se nepustí hned. „Schovám si ji na dobu, až moje dcera Ariana, které je nyní rok a půl, trochu povyroste a bude více chápat. Už se těším, jak ji hrdě řeknu, že tak nádhernou a moudrou knihu ilustroval její dědeček.“

Jméno umělce a divadelního Mistra Jiřího Srnce, který spolupracoval i s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově, je však nejvíce spojeno s Černým divadlem, které založil a byl i jeho manažerem. Černé divadlo využívá faktu, že na zatemněném jevišti nejsou vidět černě odění herci, ale jejich rekvizity ano. Srncovo divadlo počátkem 60. let vzniklo v rámci tehdejší divadelní avantgardy. Mezi jeho nejznámější inscenace patří Pruhovaný sen, Létající velocipéd, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů nebo Bílý Pierot v černém. Profesionální dráhu Jiřího Srnce velmi ovlivnil na loutkařské akademii jeho profesor Josef Pehr. „Při zkoušce na absolvenstké představení v roce 1959 nechal poprvé neviditelné herce čarovat s létajícími předměty a světlem. A tak vzniklo Černé divadlo. Bohužel si jej tatínek nenechal patentovat, a tak nejsme jediné na světě,“ posteskne si Jiří Aster Srnec, který převzal otcovu roli a stal se principálem divadla. Přelomovou roli sehrál rok 1962, kdy tehdy ještě poloamatérský soubor divadelníků dostal pozvání na prestižní festival do skotského Edinburghu. „Jednalo se o klíčovou událost. Divadlo se tak stalo slavné a vystoupilo v 69 zemích světa. Jen se oficiálně jmenuje Black Light Theatre Srnec, protože Black Theatre by znamenalo, že se jedná o černošský soubor,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz Jiří Aster Srnec, který zdědil péči o slavné divadlo.  

Bohdalovou pohádky zaujaly, pomáhají i autistům

Zpráva o Srncově smrti natolik zarmoutila kmotru knihy Jiřinu Bohdalovou, že ji žal nedovolil na křest do specializovaného knihkupectví Kavka, které je i uměleckou galerií, přijít. „S Jiřím mne pojilo celoživotní přátelství a musím se přiznat, že jeho odchod mne opravdu citelně zasáhl a stále bolí. Potřebuji více času, abych to sama v sobě vstřebala a mohla na Jiřího zase myslet s úsměvem. Moc mne moje absence mrzí a snad mne i pochopíte. Je to pro mne všechno moc brzy,“ vzkázala herečka Jiřina Bohdalová, která má od prezidenta Miloše Zemana převzít Řád Bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Pohádkovou knihu už má doma. „A mohu vám zodpovědně říct, jak je na ní vidět, že ji kluci dělali s láskou. Jsem si jista, že si ji oblíbíte stejně tak jako já. Milá kniho, přeji ti tedy do života co nejvíce spokojených čtenářů a jsem přesvědčena, že se vám Jiřího ilustrace budou líbit stejně tak jako vše, na čem se Jiří kdy umělecky podílel,“ dodala.

Spisovatel Tomáš Paur rovněž váhal, zda je vhodné záhy po Mistrově skonu pořádat slavnostní křest knihy Když myši vylezou ze svých skrýší. Sám navrhoval odklad, který by byl už druhý, neboť v lednu, kdy se první křest měl odehrát, panovala nepříznivá epidemiologická situace ohledně koronavirové pandemie. „Chtěl jsem křest kvůli jeho odchodu odložit, nepřišlo mě vhodné knihu oslavovat, když Jirka nedávno odešel. Ale s jeho rodinou jsme se dohodli, že by si sám další rušení nepřál, protože miloval život, včetně všeho, co k němu patří. Zasloužil si, abychom jej znovu připomněli, protože jeho kresby v knize jsou dokonalé a její kvalitu posouvají tak ještě na vyšší úroveň,“ domnívá se Paur.

Bývalý produkční kulturních akcí, který nyní žije na Křivoklátsku, s Jiřím Srncem usilovali, aby kniha, kterou vydali vlastním nákladem, rovněž pomáhala. Proto část výtěžku z jejího prodeje míří na podporu dětí s poruchou autistického spektra. „Jirka byl nesmírně empatický člověk, jemuž nebylo lhostejné, když měl někdo nějaké trápení či nesnáze. Proto jsem byl rád, že uvítal můj nápad ohledně podpory autistických dětí. Dozvěděl jsem se o paní Kolandové, která se nejen pracovně, ale i volnočasově věnuje dětem s poruchami autistického spektra, a to co pro tyto děti dělá, je opravdu obdivuhodné. A já si jí za zmíněnou náročnou činnost nesmírně vážím a má můj obrovský obdiv i uznání. Život s nimi není jednoduchý, ale i ony si zaslouží pozornost a pomoc. Jsem proto rád, že se kniha dobře prodává,“ těší literáta.

Sám už myslí na pokračování druhého dílu starých pověstí, které se pozvolna rodí. „Už mám řadu příběhů v hlavě, ale ještě jsem neměl čas je převést na papír. Chci ale zachovat svoji dosavadní linii, kdy zábavnou formou budu dětem vyprávět o pověstech českých a přitom je nechci moc zatěžovat. Nejtěžším úkolem ale bude najít kvalitního ilustrátora, protože Jiří nasadil laťku velmi vysoko,“ praví pro EuroZprávy.cz Tomáš Paur. Najednou jeho pohled ulpí na několika dětech, které odložily mobilní telefony a v knihkupectví se začetly do knihy, v níž je upoutaly i kresby. „Doufám, že Jirka dětskou radost vidí z nebes a stejně jako já cítí určité štěstí, že společná práce měla smysl. Rozzářená tvář dětí z knihy by i pro Jirku byla největší odměnou,“ dodává závěrem spisovatel.

Související

V dnešní moderní době telefonů a sociálních sítí není zrovna jednoduché najít námět na knihu, která by současné děti zaujala, říká spisovatel Tomáš Paur. Rozhovor

Zaujmout děti knihou není lehké, vsadil jsem na tajemno. Příběhy podpoří autisty, říká Paur

Vždy jej poutalo tajemno a při objevování české historie si často kladl otázku, proč se vlastně určitá událost odehrála. Proto se spisovatel Tomáš Paur rozhodl vytvořit knihu s titulem Když myši vylezou ze svých skrýší, která nejen pro děti mapuje zapomenuté příběhy staré Prahy, jež mají reálný základ ve starých pověstech českých. „V dnešní moderní době telefonů a sociálních sítí, není zrovna jednoduché najít námět na knihu, která by současné děti zaujala. A právě ilustrace od umělecké legendy Jiřího Srnce dělají knihu poutavou a tajemnou,“ říká o své prvotině v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Paur, který částí z prodeje podporuje děti s poruchou autistického spektra.

Více souvisejících

Tomáš Paur knihy Jiří Srnec Jiřina Bohdalová

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 9 minutami

New York

Jen pětina Američanů věří, že jejich děti se budou mít lépe

Američané se za posledních 25 let výrazně odklonili od hodnot, jako jsou vlastenectví, víra, založení rodiny nebo tolerance k druhým, a jen pětina z nich je přesvědčená, že generaci jejich dětí se bude žít lépe. Vyplývá to z nového průzkumu sociologického centra NORC vypracovaného pro list The Wall Street Journal (WSJ). Ten poznamenal, že jedinou zkoumanou prioritou, která se za poslední čtvrtstoletí stala pro americkou veřejnost důležitější, jsou peníze.

před 31 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie

Dvě ženy čelí obžalobě z vraždy muže v Praze. Tvrdí, že si přál smrt

Státní zástupkyně obžalovala dvě ženy z vraždy padesátiletého muže v Praze. Obhajoba tvrdí, že si přál být usmrcen. Ženy i nadále zůstávají ve vazbě. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací médií je jednou z obviněných žen středočeská zubařka, některá média v souvislosti s činem spekulovala o sektě a exorcismu.

Aktualizováno před 34 minutami

Donald Trump

Většina Američanů považuje vyšetřování Trumpa za oprávněné, ukázal průzkum

Kolem 41 procent Američanů považuje několikerá vyšetřování bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa za "hon na čarodějnice", 56 procent si myslí, že vyšetřování je oprávněné, vyplývá z průzkumu stanic NPR a PBS a agentury Marist. Že Trump udělal něco nelegálního, si myslí 46 procent dotázaných, 29 procent pak odpovědělo, že Trumpovo jednání bylo neetické, ale v mezích zákona. Že Trump neudělal nic špatného, si myslí 23 procent Američanů.

před 1 hodinou

Praha

Vedení Prahy chce jednat se státem o budoucnosti Kongresového centra

Vedení Prahy chce jednat se státem o budoucnosti Kongresového centra Praha (KCP) v pražských Nuslích. Diskutovat by se mělo zejména o rozšíření centra a případné změně vlastnické struktury. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Magistrát chce podle něj zároveň po vedení KCP analýzu dopadů rozšíření budovy. Většinovým vlastníkem KCP je od roku 2014 stát prostřednictvím ministerstva financí. Hlavní město, které centrum původně vlastnilo celé, drží 45,65 procenta akcií. Akciová společnost KCP vznikla 1. července 1995.

Aktualizováno před 1 hodinou

Na D1 došlo k hromadným nehodám. (28.3.2023)

Dálnice D1 byla na Vysočině několik hodin neprůjezdná

Na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu se dnes staly dvě hromadné nehody. Na 143. kilometru havarovalo 20 aut, z toho pět kamionů. Dva lidé jsou lehce zranění. Další dva lidé se zranili při nehodě osmi kamionů a tří dodávek na 136. kilometru. Provoz na Prahu byl asi čtyři hodiny zastaven, jedním pruhem mohla začít auta projíždět před 13:00, sdělila mluvčí policie Jana Kroutilová. Několikrát byl dopoledne krátce zastaven i směr na Brno.

před 1 hodinou

Mateusz Morawiecki

Ruské plány rozmístit v Bělorusku jaderné zbraně budou mít za následek tvrdší sankce řekl Morawiecki

Ruské plány rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně budou mít za následek, že v dalším balíku unijních sankcí budou tvrdší opatření proti režimu v Minsku. Dnes to podle agentury PAP během návštěvy v Bukurešti řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem do 1. července rozmístí v sousední zemi taktické jaderné zbraně.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

V EU se našla podpora pro dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jicchak Herzog

Herzog se snaží uklidnit situaci v Izraeli, mluvil s Netanjahuem i opozicí

Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry opozice Bennym Gancem a Jairem Lapidem o dalším postupu v hledání kompromisu ohledně nyní odložené justiční reformy. Obě strany prezident vyzval, aby proces vyjednávání zahájily co nejdříve, informuje zpravodajský web The Times of Israel (TOI).

před 2 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov poděkoval Britům za tanky, na Ukrajinu dorazily další z Portugalska

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za dodávky těchto bojových vozidel. Na twitteru zveřejnil video, na kterém sedí v jednom z tanků seřazených na poli a se zdviženým palcem děkuje v angličtině Londýnu. Tři tanky Leopard dnes podle portugalského ministerstva obrany dorazily na Ukrajinu i z Lisabonu.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusko tvrdí, že poprvé sestřelilo Ukrajinci vypálenou řízenou střelu GLSDB

Ruská protivzdušná obrana poprvé zachytila řízenou střelu GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), kterou vypálila ukrajinská armáda. Podle agentury TASS to dnes oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Dodávky raket tohoto typu, které mají díky doletu až 150 kilometrů schopnost zasahovat cíle hluboko v týlu nepřítele, přislíbily Ukrajině v únoru Spojené státy.

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel je na návštěvě Moravskoslezského kraje, za problém považuje odliv lidí

Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých lidí. Nekoresponduje přitom se zlepšováním kvality života v kraji, řekl dnes po jednání s hejtmanem kraje Ivem Vondrákem (dříve ANO). Důvodem podle něj může být setrvačnost myšlení, že "jinde je to lepší". Setkáním s Vondrákem prezident zahájil dvoudenní návštěvu severní Moravy a Slezska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Vlaky

České dráhy i železniční dopravci si stěžují na špatný stav slovenských kolejí

České dráhy (ČD) a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí ŽSR na špatný stav železniční infrastruktury v zemi, vybídly proto k nápravě, informoval dnes v tiskové zprávě AROS. Firma ŽSR v reakci na dopis Českých drah ČTK napsala, že si je vědoma stávajícího stavu infrastruktury a že podnik je ze strany státu podfinancován. Slovenské ministerstvo dopravy výhrady ke stavu tratí uznalo.

Aktualizováno před 2 hodinami

Sídlo Evropského parlamentu

Státy EU schválily ukončení prodeje aut na benzín a naftu v roce 2035

Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU dnes definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky znemožňuje prodej nových benzínových a naftových aut. Souhlasu unijních ministrů s dlouho diskutovanými pravidly předcházela dohoda Německa s Evropskou komisí, která zajišťuje možnost dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.

před 2 hodinami

Energetika, ilustrační fotografie.

Slovensko i v roce 2024 počítá s dodávkami levného proudu pro rodiny

Slovenská vláda počítá i v příštím roce s dodávkami levné elektrické energie pro domácnosti od výrobce elektřiny Slovenské elektrárne (SE), a to na základě loňského memoranda, které stát podepsal se soukromými akcionáři SE. Kabinet premiéra Eduarda Hegera dnes schválil opatření, jehož cílem je podle ministerstva hospodářství ujistit energetické firmy, že podmínky dodávek elektřiny se oproti letošnímu roku nezmění. 

před 2 hodinami

Sojuz (kosmická loď)

Poškozený Sojuz se bez posádky vrátil z ISS na Zemi

Poškozená ruská kosmická loď Sojuz M-22 přistála na Zemi jen necelé dvě hodiny poté, co se odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informovala o tom agentura TASS. Plavidlo loni poničil mikrometeorit, který způsobil únik chladicí kapaliny, a vracelo se tak bez posádky.

před 2 hodinami

ústr

Skupina historiků kritizovala současný způsob řízení ÚSTR

Víc než 150 historiků kritizovalo současný způsob řízení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vedeného Ladislavem Kudrnou. Ve společném prohlášení, které dnes zaslali ČTK, píšou o destabilizaci a autoritářském ovládnutí instituce. Odpovědnost za současný stav připisují signatáři Radě ÚSTR v čele s Eduardem Stehlíkem, kterou vyzvali k nápravě a transparentnímu řešení. 

před 2 hodinami

Hlavním problémem Moravskoslezského kraje je odliv mladých lidí, řekl Pavel

 Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých lidí. Nekoresponduje přitom se zlepšováním kvality života v kraji, řekl po jednání s hejtmanem kraje Ivem Vondrákem (dříve ANO). Důvodem podle něj může být setrvačnost myšlení, že "jinde je to lepší". Setkáním s Vondrákem prezident zahájil dvoudenní návštěvu severní Moravy a Slezska. Pavel řekl, že nejde o jeho poslední návštěvu kraje, během příštích cest chce zavítat například do Krnova, Bruntálu nebo Osoblahy.

Zdroj: ČTK

Další zprávy